Ще успее ли Германия като барон Мюнхаузен да се изтегли от блатото?

30.12.2024 08:30 Д-р Меглена Плугчиева, бивш посланик в Германия
Вили Бранд
Хелмут Кол

Политическата криза, която набира скорост от 3 години, бе легитимирана в деня, в който обявиха официално победата на Тръмп, а канцлерът Шолц уволни финансовия министър, отказал да планира по-големи разходи в бюджета за 2025 г.

 

На 27 декември 2024 г. федералният канцлер Франк-Валтер Щайнмайер официално разпусна Бундестага (Долната камара на германския парламент) и обяви за първи път от 20 г. насам предсрочни парламентарни избори за 23 февруари 2025 г.

Формално се стигна дотук на 6 ноември 2024 г., дата, която ще остане в учебниците по политическа история на Германия! В деня, в който официално бе обявена безапелационната победа на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиян Линднер заради отказа му да планира по-големи разходи в бюджета за 2025 г. и с този акт се легитимира официално политическата криза в Германия, която набираше скорост през последните три години от управлението на светофарната коалиция от социалдемократи, либерали и зелени. Тя стартира като коалиция на напредъка и прогреса през есента на 2021 г. и приключи предсрочно на 16.12. 2024 г. с вот на (не)доверие.

И тук оправдано възникват най-малко два въпроса - как и защо се стигна дотук и какво предстои?

Как и защо се стигна дотук? Много от гражданите, и то не само на Европа, не знаят или не желаят да си представят и повярват, че Германия от икономически мотор и лидер на Европа е стигнала до ситуация, която експерти и анализатори оценяват като “икономически апокалипсис” (“Политико”, 19. 09. 2024 г.), с най-слаба икономика в световния елит Г-7 и вече втора поредна година в рецесия. Причините са много и в интерес на истината част от тях са наследени от времето на канцлера Ангела Меркел, което не блестеше с реформаторски дух и остана в историята най-вече с решението за закриването на АЕЦ и отварянето на границите през 2015 г. за безконтролен прием на бежанци.

Негативната тенденция беше катализирана в последните 3 г. главно от войната в Украйна. Германия загуби ключов фактор за успеха си като експортен лидер, а именно - евтините енергийни ресурси от Русия и цените им скочиха 4-5 пъти в сравнение с тези в САЩ.

В пика на кризата - през април 2023 г., зеленият министър на икономиката и климата Роберт Хабек затвори АЕЦ и към днешна дата вече е известно, че са били манипулирани документи в полза на това “самоубийствено” за германската икономика решение. И нещо повече - в публичното пространство излезе писмото на министър Хабек до френската му колежка, с което той очаквал информация от нея, за да гарантира вноса на електроенергия за Германия, произведен пак от АЕЦ, чийто противник са Зелените, но този път френска и на по-висока цена.

Този удар по германската индустрия беше явно един от най-силните. Големите концерни бяха отблъснати и в същото време привлечени от по-ниските цени на енергоизточници и по-изгодните и субсидирани условия за бизнес в САЩ. Дълъг списък от емблематични за германската икономика фирми (Schaefler, Bosch, Ford, Karcher, Miele, Continental и др.) напуснаха Германия. Други като гиганта на химическата индустрия BASF смело заминаха в Китай, където концернът строи нов завод за 10 млрд. евро.

Малкият и средният, главно семеен бизнес, не можа да избяга в чужбина и беше разтърсен от масови фалити. Официални данни показват, че само за първите 6 месеца на 2024 г. ръстът на фалитите в Германия е скочил с 24,9% в сравнение със същия период на 2023 г.

Не е тайна, че Германия изостава в сферата на иновациите и новите технологии в сравнение със САЩ и Китай. От 100 световни високотехнологични фирми само SAP е още в Германия. Неслучайно бизнесът се оплаква от аналогова бюрокрация, символ на която е факс апаратът, който в Германия още е в масова употреба, докато в другите развити страни е в музеите.

Високите данъци допълнително продължават да тежат като воденичен камък на бизнеса. Към това се добавят нарастващата липса на инвестиции, на работна ръка и в последните месеци и растяща безработица с нива над 6%. Символ на деиндустриализацията в Германия обаче стана “Фолксваген” - германската, а и европейската емблема на автомобилостроенето.

За първи път от 87-годишното си съществуване "Фолксваген" обяви, че се налага да закрие три завода в Германия и след масовите протести и все още водещи се преговори със синдикатите най-вероятно ще бъдат съкратени 35 хил. работни места. "Тисен Круп", друг колос на тежкото машиностроене, осигуряващ 80 хил. работни места, е намалил производството си с 60% поради срива в автомобилостроенето.

Този списък може да бъде продължен, за жалост. Към така изброените тревожни факти трябва да се добавят още: демографски срив, тежка миграционна криза. 36% от всички имигранти в Европа са в Германия, а те натоварват изключително много социалните фондове. Не може да не прибавим и финансовата и военна помощ за Украйна. "След САЩ Германия е осигурила най-голямата помощ за Украйна в размер на 28 млрд. евро, а по някои други изчисления даже 34 млрд. евро." (Марк Рюте, генерален секретар на НАТО, интервю за DPA, 23.12. 2024).

Трите години на управление на светофарната коалиция бяха гарнирани с управленски грешки и догматично изпълнявана зелена политика за защита на климата, която рязко снижи конкурентоспособността на германската икономика и в началото на 2024 г. изведе иначе смирените и дисциплинирани германски селяни на протест с трактори на площада около Колоната на победата в центъра на Берлин. А бившият комисар на Германия Гюнтер Йотингер обобщи: "Няма да доживеем зелено икономическо чудо".

Дали провалът в икономическата политика, или провалът на миграционната политика е по-болезнен за германското общество? Излишно е да задаваме този риторичен въпрос! И двата заедно?! Последните ужасяващи събития от 20.12. 2024 г. в Магдебург, където саудитски бежанец, получил убежище в Германия през 2006 г., премаза смъртоносно 5-има души и рани тежко 230 невинни граждани на коледния базар, белязаха връх на една черна трагична статистика на ежедневни нападения с ножове, която през годината бе маркирана от подобни трагедии в Манхайм и Солинген. Затова оглушително се чува навсякъде въпросът: Колко може да понесе още германското общество и защо?

Неслучайно оценката за управлението на Олаф Шолц е, че правителството сложи като приоритет мигрантите и Украйна пред собствените си граждани и икономика.

Всичко това доведе до справедливото недоволство на германските граждани и възхода на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), както и до раждането на новата партия "Алианс Сара Вагенкнехт", която отстоява икономическия интерес на Германия, настоява за рестриктивна миграционна политика, край на военните доставки за Украйна и решение на войната по дипломатически път. Тази млада партия само за по-малко от година е в правителствата на две източни провинции - Тюрингия и Бранденбург, след парламентарните им избори в края на септември т.г.

И така, на 27. 12. 2024 г. федералният президент с тъжна физиономия призова за единство на нацията, която е тежко разделена и поляризирана, и за спасяване на демокрацията, която боледува сериозно.

2. Така стигаме до втория въпрос - какво предстои и ще успее ли Германия да си върне старата слава?

Проучванията на общественото мнение (Politbarometer) от края на декември 2024 г. показват предпочитанията на гражданите за консервативната коалиция ХДС/ХСС (31-32%), водена от лидера на ХДС Фридрих Мерц, главно заради заявената политика за възстановяване и подкрепа за икономиката и твърд курс в миграционната политика. Втора е АзГ с 19%, СДП остават трети с около 15% и Зелените с 10%, а Либералите са на границата 4-5%.

Каква коалиция ще се формира след 23.02. 2025 г., предстои да видим. Каквато и да бъде, тя ще трябва да се справи във вътрешнополитически план с тежкото наследство на предшествениците си и да посрещне новите предизвикателства, които се очакват както в ЕС, така от САЩ, и от Китай, т.е. от протекционисти и автократи, а и с тези от продължаващите войни в Украйна и Близкия изток.

Коя е рецептата за успеха на Германия, успех, който всички желаем и от който има нужда не само Германия, а и всички ние в цяла Европа? Анализатори спекулират, че Германия има нужда от революционен алианс като този в САЩ на Тръмп и Илон Мъск.

Аз смятам, че отговора го дават двама велики канцлери на Германия. Единият е Хелмут Кол, (ХДС), чието име ще остане със златни букви в германската история, но и в европейската като канцлера на обединението на Германия и на разширението на ЕС. Цитирам негови пророчески думи от 2006 г., казани за ЕС, но те могат днес с пълна сила да бъдат отправени към Германия: "Има нужда от лидери с визия и със смелост". Другият велик канцлер е Вили Бранд (СДП), на когото принадлежат мъдрите думи: "Мирът не е всичко, но без мир всичкото е нищо".

Оставаме в очакване на новите държавници - визионери! Германия го заслужава!

Д-р Меглена Плугчиева е бивш вицепремиер и

посланик в Германия. Носител на "Федералния кръст" I степен и на "Федералния кръст" за заслуги със звезда

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>