Монах от Добруджа обърква годината на раждане на Исус Христос

29.12.2024 16:35
СНИМКА: FREEPIK AI

Със сигурност Спасителят е по-възрастен от 2023 години

За милиони християни по света Рождество Христово, или Коледа, има доста по-дълбок смисъл от пържоли, вино и преяждане. Според техните вярвания на 25 декември отпразнувахме 2023-ия рожден ден на Спасителя Исус Христос. Но реалността е, че е почти сигурно, че той не се е появил на бял свят в първата година на новата ера.

Учени смятат, че Исус е доста по-възрастен и неговото раждане е някъде през първи век преди новата ера. И на всичко отгоре не е 25 декември. Според античните астрономически записки повечето от тях смятат, че той е роден през пролетта.

И колкото и шокиращо да звучи, че Христос е роден “преди Христа”, цялото объркване вероятно е заради една чиновническа грешка на около 1500 години.

“Никой в днешно време не е сигурен кога е роден Исус”, смята професор Лоурънс Микитюк от университета “Пърдю”. Защото няма никакви записи на родените по това време в римската провинция Галилея, особено в бедни семейства. И единственият начин да се пресметне нещо подобно е да се следват данните от живота на известни фигури от онова време, които са оставили след себе си и писмени доказателства.

Според учените най-важното доказателство се намира в живота на цар Ирод Велики на Юдея, който е назначен да управлява територията, която включва Витлеем и Йерусалим, някъде около 37-а година преди новата ера.

Според Библията, когато чул, че “царят на юдеите” ще се роди скоро, Ирод заповядва да се изтребят всички момчета под 2-годишна възраст. Ако това е вярно, Исус трябва да е роден най-малко 2 години преди смъртта на Ирод. За наш късмет, налични са достатъчно точни свидетелства, които описват живота на цар Ирод, като творението на историка Флавий Йосиф “Еврейски древности”, което е написано само 60 години след смъртта на Исус. Там може да се намери фактът, че малко преди смъртта на Ирод е имало лунно затъмнение. Така се появяват и четири възможни дати - 15 септември 5-а година преди Христа, 13 март 4-а години преди Христа, 10 януари 1-а година след Христа и 29 декември 1-а година преди Христа.

“Освен това на две места Йосиф споменава, че еврейското преселение от Египет е малко след смъртта на Ирод. След като то се празнува през пролетта датите през септември, януари и декември отпадат. Така най-близо до истината е мартенската”, обяснява професор Микитюк.

На основание на това изчисление учените смятат, че Исус е роден някъде между 4-а и 6-а година преди новата ера.

Проблем е и фактът, че никъде извън Библията няма и дума, която да описва заповедта на Ирод за избиване на младенците. Навсякъде той е описван като тиран, но и подобно действие би било интересно за историците от онова време.

Дали това е вярно, или не, но самите апостоли са категорични, че Ирод и Исус са живели заедно по някое време. И след като са абсолютно точни за датите на други историчеки личности като Пилат Понтийски и император Август, значи може да им се вярва и за Ирод.

Тогава кога

Датата 25 декември като рождена за Исус се появява в средата на четвърти век в римски алманах, който описва датите на смъртта на различни християнски светии. Но днешните учени са категорични, че това е далеч от истината.

“Няма как да е роден на 25 декември, защото в Светото писание пише, че “овчари са живели навън, за да пазят стадата си през нощта”, допълва Микитюк. “През зимата овчарите са били в кошарите, за да предпазят себе си и стадата си от лошото време. Друга важна точка - тревата, с която стадата се хранят, е най-добра през март, преди да бъде изпепелена от високите температури през лятото. Този факт за прясната трева съвпада точно с лунното затъмнение преди смъртта на Ирод. И така стигаме до извода, че Исус е роден през март през 6-а, 5-а или 4-а година преди новата ера”, допълва той.

В търсене на по-точен отговор някои учени проследяват данните около тримата влъхви Каспар, Мелхиор и Балтазар и се взират в звездите. Според Евангелието на Матея те търсят Исус, като следват “неговата звезда от Изтока”. А разполагаме с абсолютно точните записки на китайските астрономи от онова време. И там има много претенденти за звездата. Така през 5-ата година преди новата ера астрономите на династията Хан са описали преминаването на “звезда с опашка”, която се виждала в небето за цели 70 дни. Тази комета никога не е получила име, но според професор Колин Хъмфрис от “Кеймбридж” точно тя е Витлеемската звезда.

“Според записите на китайските астрономи звездата се е появила през пролетта на 5-ата година преди новата ера. Това съвпада с описанията на Евангелието на Лука, където се споменава, че овчарите спят на полето, за да пазят стадата си през нощта, както би трябвало да бъде в размножителния период на агнетата. Всяка комета, която се вижда от невъоръжено око за над 70 дни, трябва да е много искряща, такава не сме виждали в нашия живот”, смята професор Хъмфрис.

Докато той твърди, че до 200-ата година от новата ера кометите са били знак на величие, други смятат, че те са се смятали за нещо лошо в първи век.

Като алтернатива други изследователи предлагат, че Витлеемската звезда не е била искряща комета, а астрономическо явление, което е било скрито от невъоръженото око.

Библията говори за влъхви, една от древните думи за магьосник или астроном. Точно астрономите ще бъдат заинтересувани от движението на планетите, а не от комети и падащи звезди.

По време на раждането на Исус една от най-важните научни теории е, че по движението на планетите може да се предвижда какво ще се случи на Земята. Тогава се е отделяло специално внимание на Юпитер, планетата на властта, и точно тя е можело да е причината влъхвите да тръгнат да търсят новия цар. Защото през 6-ата година преди новата ера е имало изключително рядко астрономическо явление, наречено “тройна връзка”. При него Юпитер и Сатурн се доближават изключително близо в небето три пъти за кратко време. На 17 април Юпитер е трябвало да се издигне пред Слънцето при т. нар. хеликално изгряване, преди да премине зад Луната. Точно това според американския историк Майкъл Молнар е можело да се приеме за знак за раждането на нов владетел. Или ако всичко, описано в Библията за Витлеемската звезда, то Исус трябва да е роден през 7-ата година преди новата ера.

Така дали от преминаваща комета, или от рядко подреждане на планетите, всички доказателства сочат, че Исус е роден през пролетта, а не през зимата.

Как е избрана датата

Чак през осми век историците разделят летоброенето на Anno Domini (AD), което означава “годината на нашия Бог” и “преди Христа” (BC). И защо избират точно 25 декември, когато тази дата означава толкова важни неща в живота, а вероятно са знаели, че е грешна?

Грешката може да се проследи до монаха Дионисий Малки, живял между 470-а и 544-а година. Роден в провинция Сцинтия Минор, днешна Добруджа. По негово време датите са изчислявани от властването на римския император Диоклециан между 284-а и 305-а година. Но той е известен с преследването на християни и Дионисий тръгва да търси нов метод, който да не е свързан с тези мрачни времена.

“Той разработва таблица, с която определя датите на бъдещите празнувания на Великден, и в нея използва за първи път термина Аnno Domini nostri Jesu Christi (годината на нашия спасител Исус Христос). След заповед от папа Йоан I през 525-а година той изработва тази таблица, за да се знае датата на Великден за следващите 95 години”, обяснява професор Микитюк. Летоброенето на Дионисий се утвърждава чак през осми век, когато британският историк Беде публикува своята “Църковна история на английския народ”.

Проблемът е, че изчисленията на Дионисий за датата са били с грешка от няколко години и така световният календар е малко извън нормата.

Колкото до факта защо точно 25 декември е избран, всичко е доста спорно. Според една от теориите християните избират датата, за да съвпадне с римското празнуване на Сатурналиите в средата на зимата и така да подпомогнат преминаването на езичниците към тяхната вяра. Това звучи доста вероятно, след като модерните изследвания показват, че някои коледни традиции като елхата имат корени от ритуалите по слънцестоенето на друидите. По същия начин император Юлиан създава фестивалът Sol Invictus, на непобеденото Слънце, на 25 декември. Обаче доказателствата за тази теория са прекалено малко.

Професор Андрю Макговън от “Йейл” е категоричен, че първите твърдения за някаква езическа връзка се появяват чак през 12-и век, или над 1000 години след първото празнуване на Коледа.

“Най-важното е, че първото споменаване на датата на Коледа и най-ранните празнувания, за които знаем, идват в период, когато християните не възприемат толкова много езически традиции”, пише професор Макговън в списанието за библейска археология.

Според него датата 25 декември идва, защото е точно девет месеца след разпването на Христос на 25 март. Ранните християни твърдо са вярвали, че той е заченат и разпнат на една дата.

“Свързването на концепцията за Исус по този начин може да изглежда странно за модерния свят, но точно отразява древните и средновековните разбирания за цялото спасение, като така всичко си идва на мястото”, допълва той.

Точното място

Църквата “Рождество Христово” се намира на 10 километра от Йерусалим и е една от най-важните религиозни места в света.

Тя е призната за рожденото място на Исус поне от 2-и век и е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО от 2012 г.

Оригиналната църква е построена през 339 година, но след това е възстановена от голям пожар през 6-и век. Продължава да е една от най-старите църкви, които се използват ежедневно до днес.

Около 2 милиона поклоници посещават църквата и пещерата под нея, където трябва да се е родил Исус.

Районът обаче е изключително важен и за други религии. Почти 1000 години преди Исус Витлеем е бил градът на цар Давид.

Днес там се намира огромен религиозен комплекс.

На мраморния под на пещерата има сребърна звезда, която посочва точното място на раждането на Исус. Тя е поставена през 1717 година и е оградена от лампи, които представляват различните християнски общности.

Но и това е поставено под въпрос. Според едни той е роден в Назарет, който е на 175 километра от мястото. Според други в онези времена е имало и втори Витлеем, който е бил само на 7 километра от дома на Дева Мария и Свети Йосиф. И е на около 100 километра от църквата. Това е бил Витлеем от Галилея.

Други от Възход и падение

Руслан Мъйнов като английски лорд в Пазарджишкия театър

Актьорът Руслан Мъйнов играе в първата премиерна постановка на Пазарджишкия театър за тази година - "Тиха луда нощ". Историята е за английски лорд от парламента

Криско събира попфолка в мегаконцерт в подкрепа на “Слънчеви деца”

Мегаконцерт със звезди от попфолка организира Кристиян Талев - Криско. Константин, Лидия, Анелия, Емилия, Теди Александрова и много други ще пеят на 10 февруари в известен столичен клуб

Прецедент! Всички харесват новата Мис България (Обзор)

19-годишната Симона Петрова от Димитровград учи за софтуерен инженер От години не се беше случвало да няма вълна от злобни коментари след конкурса “Мис България”. Сега обаче стана точно това

Швейцарски фолк метъл звучи в столицата

Швейцарската фолк метъл банда Еluveitie ще забие в София на 9 февруари. Концертът у нас е включен в турнето на групата, което стартира в края на януари

Сензационни кадри на Меркурий, който един ден може да е вторият ни дом

На полюсите вероятно има течна вода, а дъната на кратерите може би ще са обитаеми Изумителни кадри публикува Европейската космическа агенция след прелитането на сондата BepiColombo над Меркурий

>