Тръмп ще постави и Русия, и Украйна под натиск

28.12.2024 22:26 "Дойче веле"
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп обещаваше да прекрати войната в Украйна за 24 часа. И макар че вече почти не говори за това, явно подготвя някакви планове. Според експерти той има стратегия да постави и двете воюващи страни под натиск

По време на предизборната кампания в почти всяка своя реч Тръмп заявяваше, че след победата си ще сложи край на войната в Украйна за 24 часа. Междувременно обаче не се чува нищо подобно, отбелязва AРД. По време на първата си пресконференция след изборната победа Тръмп говори за войната на Израел в ивицата Газа и за войната на Русия в Украйна. Той определи положението в Близкия изток като сравнително лесно и движещо се в правилна посока. Но нарече руско-украинската ситуация „сложна", пише "Дойче веле". 

Майкъл Уолц, номиниран от Тръмп за съветник по националната сигурност, описва положението в Украйна така: „Трябва да сложим край на боевете. Ще проучим сериозно въпроса дали първата стъпка в тази посока не би могла да бъде установяването на някакъв вид примирие". Това заяви Уолц пред CBS.

Картината за ситуацията се оформя едва сега

Тръмп и неговият екип едва сега явно са се заели да си съставят реалистична оценка за ситуацията, казва Джон Хърбст, бивш американски посланик в Украйна, който сега работи за Атлантическия съвет. Онези, които смятат, че Тръмп просто ще прекрати помощта за Украйна и така ще даде едностранно предимство на Русия, вероятно се заблуждава, твърди Хърбст.

„Всички хора, които Тръмп номинира за решаващи постове в държавата, разбират, че Русия е опасен враг на САЩ", каза още Хърбст, цитиран от AРД. Това се отнася и до избраните от Тръмп членове на бъдещия му кабинет – външния министър Марко Рубио, съветника по сигурността Майкъл Уолц, пълномощника по Украйна Кийт Келог, дори за оспорвания министър на отбраната Пийт Хегсет.

Цените на петрола като средство за натиск

Но с какви средства за натиск разполагат САЩ, за да принудят руския президент Владимир Путин към преговори?

AРД отново цитира Джон Хърбст с думите: „Можем да окажем огромен натиск над Русия. Тръмп още от първия ден ще поиска значително да се увеличи добивът на американски нефт и газ, а съответно и износът. Това ще окаже натиск върху цените на петрола в ущърб на Русия".

Тръмп може и да заплаши, че ще даде на Украйна значително повече оръжия, отколкото те получиха от колебливия Джо Байдън, предполага бившият дипломат.

Край на натовските амбиции на Украйна?

Според Хърбст мирният план на Тръмп може да се опира на четири основни точки. Две от тях обаче са трудно приемливи за Украйна - „Де факто става дума за поставянето на украинска територия под руски контрол. И за отказ от членство в НАТО за период от 20 години".

Другите две точки пък са трудно приемливи за Русия: „Създаване на демилитаризирана зона, в която сигурността да се гарантира от европейски сухопътни войски – тоест от мироопазващ корпус със солидни правомощия", както посочва Хърбст. И второ: „Въоръжаване на Украйна, така че тя да е в състояние да се защитава от бъдещи руски нападения".

Централно място обаче ще заемат гаранциите за сигурността на САЩ – не само пряко за Украйна, а и за европейските сухопътни войски, предполага Хърбст, цитиран от AРД. При това американските войници няма да са принудени да участват в сухопътните операции – в случай на руска провокация важно било да се оказва американската въздушна подкрепа чрез самолети и ракети.

При какви обстоятелства би бил възможен траен мир

Германската обществено-правна медия търси и отговор на въпроса какъв срок би бил реалистичен, за да се сложи край на военните действия. Според Хърбст вероятно ще минат два-три месеца след установяването на първия контакт с Путин, докато той реагира. След още месеци на преговори през есента, най-късно в края на следващата година европейските мироопазващи части биха могли да бъдат задействани, смята бившият дипломат.

А какъв би трябвало да е техният брой? „Ако в Украйна бъдат разположени голям брой европейски войници – например 100 000 военнослужещи, а САЩ отбиват решително всяка руска провокация, трайният мир е възможен", казва Хърбст.

"Тръмп не иска да е губещият"

Американският политолог Марк Кац е много по-сдържан. Както подходът на Тръмп, така и поведението на Путин са твърде непредсказуеми, за да се правят конкретни прогнози, подчертава той пред AРД.

Но и Кац не вярва, че Тръмп ще изостави Украйна на произвола на съдбата. „Миналата година много републиканци бяха против помощите за Украйна, защото не искаха Байдън да успее. Ако сега, при управлението на Тръмп, Украйна бъде победена, това ще е поражение и за Тръмп. А той категорично не иска да изглежда като губещ".

В отговор на въпроса къде вижда Украйна след една година, Кац казва пред AРД следното: „Това, на което се надявам истински, е след една година да има примирие. Тъй като в противен случай трябва да се настроим за истинска голяма война в Европа".

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>