Хаос с милионите за кино

26.12.2024 19:38 Хортензия Маркова
Виктор Божинов
Андрей Арнаудов и Иван Христов ще говорят подробно по темата в предстоящ епизод на тяхното онлайн предаване #НЕОФИШЪЛ

Не са усвоени 15 милиона лева от годишната субсидия за кино на Националния филмов център (НФЦ). Това означава, че тези пари ще бъдат върнати в държавната хазна.

"Сигурно ще отидат при земеделците, както се случва последно време - коментира режисьорът Виктор Божинов пред "24 часа". - Не са усвоени заради лошата нормативна база на Националния филмов център - закон и правилник, които регламентират едни доста усложнени процедури за сесиите и съответните процеси по финансиране. Големият проблем тази година е, че имаше възможност да се отпушат блокираните сесии, но за мен не е ясно защо това не се случи. Съдът излезе с решение и просто трябваше ръководството на НФЦ да изпълни предписанията на съда. Ако това бе станало, една сериозна част от тези пари щеше да бъде усвоена."

Процедурите в НФЦ са усложнени, защото са написани противоречиво, категорични са много от кинодейците у нас.

"Така се създават условия за различно тълкувание - обяснява Божинов. - Когато има конкурси и правилата не са кристално ясни, тогава при хората, които са първи под чертата, или при тези, които са над чертата - може да има някакво движение. В зависимост от тълкуването на алгоритъма на провеждане на сесиите. И понеже няма яснота - тези, които са под чертата, имат основание да смятат, че трябва да са над."

Но фона на "излишните пари" в края на годината стана ясно също така, че НФЦ отново е отхвърлил за субсидиране новия филм на продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов за легендата Емил Димитров. Те получиха отказ и при кандидатстването за финансова подкрепа за хита "Гунди-Легенда за любовта", който разби всички рекорди в киното.

"Не можем да кажем, че сме останали изненадани, но определено имахме надежда, че ще получим подкрепа - коментира пред "24 часа" Андрей Арнаудов. - След като два пъти беше отхвърлено финансиране за "Гунди – Легенда за любовта" преди няколко години и веднъж за филма "Емил" през това лято, вярвахме, че след големия успех на филма за Гунди, гледан от над 700 000 зрители в кината само в България, комисията ще оцени както нашия професионализъм, така и личните инвестиции, които влагаме в проектите си. Надявахме се, че държавата би могла да подкрепи създаването на филма за Емил Димитров с една малка част от необходимия бюджет, която обаче е и доста ключова. За съжаление, това решение отново подчертава нуждата от по-ясни критерии и сериозни реформи в начина, по който НФЦ разпределя субсидиите за комерсиални и високобюджетни български филми."

В случая продуцентът уточнява, че става дума за Творческата комисия на НФЦ, която се назначава, за да оцени потенциала за държавна субсидия на българските филми, а не за процедурите по възстановяване на направени разходи.

"Последните са отделен механизъм и право на всеки продуцент, снимащ в България, независимо дали е местен, или чужд. Това е стъпка в правилната посока, но тя трябва да бъде допълнена с реформи в начина, по който се субсидират филмите - обяснява Андрей Арнаудов. - Основният проблем според нас е в критериите, по които комисията определя кои проекти заслужават подкрепа и как се разпределят данъците на гражданите в тази посока.

На първо място, трябва да се направи ясна разлика между арткиното (нискобюджетни проекти) и комерсиалните (високобюджетни) филми - те трябва да се оценяват по различни процедури, от различни комисии и с различни механизми за отчетност.

За комерсиалните филми е важно да се въведе задължително самоучастие на продуцентите с, да речем, над 50%, за да се гарантира лична отговорност от тяхна страна.

И второ - трябва драстично да се вдигне прагът за успешност на един проект, който в момента е само 5 000 зрители - културен продукт няма реално влияние, ако не достига до публика. Ако не се мине този праг, продуцентът да получава по-ниски оценки за следващия си проект или да е задължен да върне част от субсидията."

Успехът на един филм не предпазва екипа му от създаването на лош следващ филм, смята по този въпрос Виктор Божинов. Това дори носи повече отговорност.

"Големият проблем е, че такива успехи в системата за оценяване по никакъв начин нямат тежест - разяснява също режисьорът. - Тоест, ако един филм отиде на фестивала "Златна липа" в Стара Загора, ще получи повече служебни точки, отколкото ще има значение броят на зрителите, които са гледали филма за Гунди, да речем. Това са сериозни недоразумения в системата - има една служебна оценка, която дава тотално изкривена представа и може да променя резултатите."

Режисьорът е категоричен, че гилдията е разделена на хора, които са готови да защитават тези процедури въпреки тяхната неяснота, и такива, които искат справедлива промяна. Не е изненадващо, че защитниците са същите, които са получавали финансиране последните години.

"Процесът трябва да се балансира. Това, че е оставен изцяло вътрешно гилдийно да се решава, за мен е огромен проблем - смята Божинов.- Ние сме малки групи и всъщност всеки има причина да мрази другия и да не го харесва.

По този начин се получават кръговете на влияние, а въпросът е директорът на НФЦ на кой кръг ще угажда.

От години говорим за това какви промени са необходими, но ръководството прави всичко възможно те да не се състоят, защото някои все пак смятат, че всичко е идеално. Надявам се, че ще спрем с това всеки да налага своето индивидуално разбиране, защото финансовата рамка е такава, че може да даде възможност да се развива и високохудожественото, и комерсиалното кино. Трябва да се спре с разделението. НФЦ трябва да спре да се движи по ръба на правилата."

Остава въпросът новата година ще донесе ли нов късмет за киногилдията, или керванът ще си върви както досега?!

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

За месец четири пъти потрошили стъкла на автобуси в Пловдив

Само за месец четири пъти ванадли са строшили стъгла на автобуси в Пловдив. При един от инцидентите ученици атакували със снежни топки автобус. Назад в годините пък инцидентите са 20, съобщи bTV

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

>