Родопско село посреща празниците в кръчма, собственост на 190 души

25.12.2024 18:32 Валентин Хаджиев
Село Стърница е в подножието на върховете Преспа и Свобода в Родопите. Снимки: Валентин Хаджиев
190-те собственици имат нотариален акт за ресторанта.
Част от пълния списък на собствениците и внесените от тях суми
След като закупили ресторанта стърничани му направили пълен ремонт
Кметът на Стърница Емил Хаджиев

Родопското село Стърница посреща коледните и новогодишните празници в кръчма, която е собственост на цели 190 души. " По-весело е по къщите сме останали по един души. Празниците са един добър повод да се видим, защото голяма част от жителите му вече живеят другаде", казват в селото.

Всеки един от собствениците притежава по около 1,31 квадрата от помещението, което се намира в центъра на селото. По документи общата му площ е 250 кв. метра.

"Реално всеки жител на Стърница е собственик. Не сме определяли кой колко трябва да плати. Сумата, която трябваше да съберем, бе 6 хил. лв. Има хора, които са внесли по 10 лв., а такива с повече възможности са давали и над 100. Всичко е записано", казва кметът на селото Емил Хаджиев.

И уточнява, че към днешна дата няма значение кой колко пари е дал при покупката -

всеки е с равни права при използването му.

Помещението било собственост на потребителна кооперация "Арда" със седалище в съседното село Давидково. Заради лоши финансови резултати кооперацията фалирала. За да покрие дълговете, назначеният ликвидатор започнал да разпродава имущество. Помещението на стърничани било в списъка.

Местните решили, че то ще е идеално да го използват за място, където да правят сватби, кръщенета, помени и за други случаи, когато е нужно повече пространство.

Ресторантът е на първия етаж от общо 3, където се помещават кметството, магазин, лекарски кабинет. Сградата е строена по времето на комунизма с доброволен труд на цялото село.

Впоследствие кооперация "Арда" в началото на 90-те години на ХХ век се оказала с нотариален акт за собственост. Преотдавала ресторанта под наем. С годините помещението освен ресторант е било дискотека, склад, дори гъбарник.

"Едно време се пълнеше с хора, нямаше място къде да седнеш. Населението тогава бе близо 1000 души, сега сме 200 - предимно пенсионери", отчитат по-възрастните.

Животът в селото, сгушено в подножието на двата родопски върха Преспа и Свобода с по 2000 м надморска височина, винаги е бил труден. Според преданията името на смолянското село произхожда от стръмния терен, където е създадено. Достъпът до него също винаги е бил труден. Възрастните разказват, че в миналото храната и всичко друго, си докарвали с мулета.

В по-ново време за местните също няма препитание и затова миграцията се засилила. Мъжете са заети предимно в горското стопанство. Жените пътуват до съседните села.

Ниските изкупни цени на млякото и картофите принудили хората да се откажат да отглеждат животни и да садят нивите. От стотици крави сега има 30, а картофи се сеят само за лична консумация.

Където и да отидат обаче, стърничани се връщат в родното село. Поддържат имотите си, затова само за месец-два са събрали общо 6400 лева за покупката на кръчмата и за разходите за нотариус.

Обявената цена от кооперацията е била 12 хил. лв. Контактна група от селото отишла да убеждава ликвидатора да го купи цялото село, но на по-приемлива цена. След няколко неуспешни опита на кооперацията да го продаде със селото си стиснали ръцете за сумата от 6 хил. лв.

Решили за улеснение, вместо цялото село да ходи накуп при нотариуса, от името на всички сделката да движи сдружението с нестопанска цел "Стърница 2008", в което членуват множество стърничани.

"Сдружението се занимава с общи за селото дела. Чрез него чистим гробището, организираме общоселски мероприятия. То представлява пред властите и обща собственост на 150 декара гори на землището на Стърница", казва председателят му Емил Карамфилов.

Той е събрал всички документи за кръчмата в една дебела папка - нотариален акт, който им струвал 400 лв., списък на 190-те собственици и кой с каква лепта участва, бележки от банкови и пощенски преводи за покупката, скици.

4600 лева от 160 пълнолетни по списък били събрани в самото село Стърница, 1600 лв. дошли от общо 30 души, които са се изнесли да живеят в други части на страната.

"Всеки пълнолетен е давал пари. Имаше двама-трима, които не бяха съгласни, но впоследствие и те внесоха определени суми. Така останаха пари да платим и за изготвянето на нотариалния акт", уточнява Карамфилов.

"Искахме да покажем, че заедно можем да се справим с всяко предизвикателство и, че сме единни", казват в селото. Те припомнят, че години наред са пазарували по странен начин хляб. Тъй като се доставял по различно време, местните измислили как да си пестят времето и да не го чакат.

Пред всяка къща на оградата се оставя торба с пари за определен брой самуни. Доставчикът брои парите и оставя толкова хляб, колкото е стойността им.

Системата действала безотказно. Не сработила само веднъж, след като се появили странстващи роми да продават дрехи и обрали торбичките с парите.

Преди да стане общоселска собственост, кръчмата е била в много лошо състояние - с олющена мазилка, напукан бетонен под и ненадеждна дограма. За да вдъхнат нов живот на помещенията, се наложило да заделят още пари и доброволен труд. Определили и такса за използването й.

"Всеки, който иска да използва кръчмата, внася такса. Тя е в размер на 50 лева за тихи събития и 100 лв. - ако има повече хора и се канят оркестри. В таксата влиза и използването на кухнята. Почти няма печалба, тъй като има разходи за ток по време на събитието, газ за готвене и вода.

С рационално използване на средствата, много доброволен труд и заделяне на още средства от сдружението успяхме да направим ремонт.

Подът вече е с плочки, стените с нови мазилки,подменена е ламперията, обновихме и санитарните помещения.

Едновременно може да се съберат 80 души, като за всички има столове и маси. Всеки, който използва ресторанта и оборудването му, е длъжен го остави във вида отпреди събитието", казва Карамфилов.

По груби изчисления от придобиването през 2019 г. досега кръчмата е била домакин на близо 100 събития.

"През това време само починалите са 57 души и всички помени са правени там. Всички вече свикнаха и никой не събира хора в къщите си, по-удобно им е.

Освен стандартните за едно село събития в нея се събират тираджиите, като се върнат от курс, и ловците. Наскоро за две седмици го наеха от бюрото по труда за провеждане на компютърен курс и си преведоха парите за наема.

Дори за партиите, като идват за агитации, не е безплатно. Те обаче предпочитат да правят срещите си на площада, за да не плащат", шегува се управникът.

Други от Регион

Бягство от полицията край Цалапица ще коства над 30 000 лв. на дрогиран водач

Отделно е условната му присъда от 6 месеца Водач, седнал зад волана на мерцедеса си след употреба на канабис и бягал от полицията по магистрала "Тракия" от землището на Труд до района на Цалапица

"Монди" прие разговор за бъдещето на завода в Стамболийски в Министерството на икономиката

След отправена официална покана за среща към висшия мениджмънт на „Монди Груп" със седалище в Обединеното кралство в Министерството на икономиката и индустрията е получено писмо от главния

Година условно и две - без книжка, получи Хасан от Розино за смъртта на пешеходец в Карлово

Опитах се да избегна удара, но от дясна страна имаше коли и не успях, заяви подсъдимият 12 месеца условно с 3-годишен изпитателен срок получи Хасан Топач от карловското село Розино

6 години затвор за шофьор, причинил смъртта на 14-годишно момче на пътя

Окръжният съд в Стара Загора постанови първоинстанционна присъда, с която наложи на 60-годишния Димитър Косев наказание в размер на шест години лишаване от свобода, при първоначален „общ" режим

Дядото на Росен Желязков е бил виден атлет в Чепеларе

Внукът му е наследник на апартаменти в родопския град Дядото на кандидата за премиер Росен Желязков е бил виден спортист, ставал републикански шампион в лека и тежка атлетика на младини

>