От НАП може да се купи всичко – от дърва за печката до пистолети

23.12.2024 19:30 Румяна Денчева
Ценни произведения на изкуството, притежавани от длъжници на хазната, като например картини, се продават от НАП винаги с публични търгове. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Приходната агенция има виртуален магазин, но всички вещи се придобиват само след търг

От виртуалния магазин на Националната агенция за приходите (НАП) може да се купи почти всичко. От имоти, през коли, бетонобъркачки, хладилници, дърва за огрев, живи животни, през пистолети и дори жилища заедно с наемателите им.

От години приходната агенция разпродава имущество на длъжници, за да покрие дълговете им или част от тях. Сайтът на НАП прилича на истински виртуален магазин, в който обявеното за продан се оферира, най-често придружено от актуални снимки.

Експерти споделят, че от години тези продажби се следят от купувачи,

които търсят изгодни цени или вещи, които

не могат да бъдат намерени,

или просто разходите по доставката им ги правят труднодостъпни. Сред редовните купувачи има дори собственици на малки магазинчета, които редовно ги зареждат с конфискувани вещи. Най-често това са мобилни телефони или лаптопи.

Има ли разлики с реалните сайтове за продажба и какви са те, освен че за желаните вещи се играе на търг, а не просто се купуват.

Първата особеност е начинът на ценообразуване на съответните вещи - в цената се калкулират дълговете на собственика им и разходите по продажбата. Обявяват се само такива, при които прогнозните сметки показват, че могат да покрият поне част от вземането на бюджета.

Втората особеност при тези продажби е, че се обявява начална цена и стъпка за наддаване. Крайната цена, при която новият им собственик може да ги придобие, зависи от интереса към вещите, както и от платежоспособността на кандидат-купувачите.

Има и късметлийски търгове, при които

се явява само един кандидат

Търгът се признава за редовен, ако този кандидат предложи цена, равна или по-висока от началната тръжна.

Третата важна особеност е, че публичната продажба чрез търг може да бъде обжалвана в 3-дневен срок от обявяването на резултатите само от участник в търга, който е  предложил по-висока цена от обявения за купувач, или цена, следваща на спечелилия търга, когато обявеният за купувач не е имал право да участва в търга.

За да се участва в търговете, се внася депозит в размер на 20% от първоначалната тръжна цена. Ако кандидатът няма да играе пряко, а ще изпрати друг човек, той трябва да покаже нотариално заверено пълномощно за участие в търга.

Има формални изисквания към участието - в запечатан плик се вписват номерът и датата на съобщението, публичният изпълнител, който е обявил продажбата, както и пълната информация за кандидат-купувача. С едно предложение може да се участва в наддаването за няколко вещи или група вещи от един търг.

Има търгове за вещи, при които не се допуска всеки кандидат. Например наскоро бе обявен търг за пистолети и за конфискувани цигари и алкохол. Тогава от участниците се изискваше съответно разрешително за ползване на оръжие или лиценз за продажба на акцизни стоки.

Предложението заедно с документите се депозират в деловодството на съответната териториална дирекция или офис на НАП, изпраща се по пощата или чрез куриер. До обявения краен срок за оферти всеки участник може писмено да оттегли предложението си, а също и да подаде ново, ако се вмести в крайния срок.

Всички действия на водещия търга се отразяват в протокол, в който се записват: тръжният номер на вещта, цената, номерът на участника, допуснатите до участие в търга предложители, както и тези, които не се допускат до участие, като се посочва конкретното основание за това.

Ценовите предложения се класират в низходящ ред, тоест според размера на предложената цена - от най-високата към най-ниската. След изчерпване на пълния списък с предложенията водещият търга

обявява спечелилия участник,

предложил най-високата цена, и следващите две най-добри предложения, които се вписват в протокола.    

Ако се получи така, че двама или повече участници са предложили еднакви цени, търгът продължава само между тях с явно наддаване, като водещият съобщава нова стъпка за това.

Някои от търговете още в началото се провеждат явно. Наддаването за всяка вещ или група от вещи започва от началната тръжна цена, като водещият търга може да определи стъпка на наддаване, която може да е твърда сума или процент от началната тръжна цена.

Всеки участник с високо вдигане на номера си за участие огласява предлаганата от него цена.  Когато едно лице предложи да плати за вещта определена цена, друг участник не може да предложи същата за вещта, а следва да направи по-високо предложение. След всяко предложение водещият произнася последователно три пъти последната предложена цена и след третия път, ако няма нова, обявява с “продадено” продажбата, цената и номера на участника, който я е предложил. Недействително е предложение за цена, по-ниска от началната.

Често се случва да се обявяват за продажба вещи, които са съсобственост, например на двама съпрузи, на съсобственици, наследници.

Тогава има две възможности. Едната е съсобственикът, който не е длъжник, да изкупи дела или идеалната част на другия съсобственик длъжник. Той разполага с един месец, за да направи това. Ако в 30-дневния срок се съгласи писмено да изплати частта на длъжника, НАП определя още 30 дни срок за плащане и издава постановление за придобиване на цялата вещ.

Втората възможност е съсобствениците да откажат това. Тогава на търг се обявява само идеалната част на длъжника, например при недвижими вещи. Може да се продаде и цялата вещ, ако тя е неделима, но тогава след продажбата на съсобствениците, които нямат дългове, се изплаща съразмерна част от получената цена.

След приключване на търга, в който има победител, НАП обявява спечелилия търга, предложил най-високата цена. И го уведомява за необходимостта да плати в 7-дневен срок от получаване на уведомлението, остатъка от предложената от него цена, като

приспадне стойността на внесения депозит

Ако не се издължи, губи право да придобие вещта, както и депозита си. Тогава за победител се обявява следващият поред участник. При отказ и от негова страна, както и от всички участници в търга, които са предложили цена над началната и не са изтеглили депозитите си, се обявява нов търг. На всички участници се връща първоначалният депозит.

Ако никой от участниците не внесе предложената от него цена, се насрочва нов търг за продажба на вещта, като новата продажна цена е 75% от началната тръжна, а при последващ трети търг – 50%.

Други от От страната и света

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

Православен календар за 16 януари, вижте кой има имен ден

Преп. Гавриил Лесновски,  Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на св. Иван Рилски

>