Започна ваксинацията срещу полиомиелит в Афганистан

23.12.2024 15:16
Ваксина СНИМКА: Pixabay

Афганистан започна последната си кампания за ваксинация срещу полиомиелит за 2024 г., която има за цел предпазването на над 4,8 млн. деца на 5-годишна възраст от заболяването, съобщи днес министерството на здравеопазването на талибаните, цитирано от ДПА и БТА.

Тридневната кампания, която е шестата за тази година, ще покрие 11 от 34-те провинции в страната, уточни в изявление говорителят на министерството д-р Шарафат Заман.

Властите призоваха религиозните учени, лидерите на местните общности и други влиятелни фигури да подкрепят кампанията за опазване на децата от полиомиелит – болест, водеща до парализа и смърт.

Световната здравна организация (СЗО) преди време предупреди, че депортирането на афганистански мигранти от съседен Пакистан е повишил риска от разпространение на заболяването. След това Афганистан извърши няколко цикъла на ваксинация.

Въпреки значимите усилия на властите, страната регистрира 25 случая на заболяването тази година, съобщи СЗО. Общо шест случая са регистрирани миналата година.

Кампаниите за ваксинация в Афганистан и Пакистан често са изправени пред предизвикателства заради конспиративни теории, твърдящи, че ваксините срещу полиомиелит водят до безплодие или, че хората, които ги поставят, са шпиони.

Преди да си върнат властта през август 2021 г., талибаните забраниха ваксинирането от врата на врата в районите, които те контролираха. ООН обаче проведе успешни преговори с тях за възобновяване на общонационалната програма за ваксинация след завръщането им на власт.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>