Орбита - украинският град на парадоксите

22.12.2024 22:51 Марина Барба, "Дойче веле"
Украйна СНИМКА: Пиксабей

Бурени и полуразрушени къщи, а зад тях - огромният комин на недостроена атомна централа. Така изглежда днес град Орбита в Украйна. От пръв поглед не можеш да разбереш дали на това място някога са живели хора или не. Мародерите са се постарали да скрият следите от някогашния живот тук: отмъкнали са вратите, балконите, мебелите, битовата техника. Но макар на пръв поглед Орбита да изглежда като призрачен град, дълбоко във вътрешността му той оживява - по пейките седят хора, из дворовете тичат котки, от гаража изръмжава кола.

Историята на Орбита

Орбита няма официален статут. При това някога на града са били възлагани големи надежди - наричали го "многообещаващ град".

През 1970-те години съветските власти искат да построят тук държавна районна електростанция. След което, в рамките на плановете за развитие на атомната енергетика, решават да строят ядрена централа с четири блока. Тогава паралелно започва и строителството на град, предназначен за работниците в бъдещата централа - вдигат блокове, откриват универсален магазин, строят дом на културата.

Първоначално в местните общежития живеят около 5000 души - предимно млади хора с малки деца. Постепенно жилищният фонд в Орбита трябвало да бъде увеличен, а в града трябвало да се заселят още 15 000 души. Но през 1980-те години строителството на ядрената централа е замразено, а след трагедията в Чернобил е окончателно преустановено. С времето Орбита запада, повечето хора заминават, след което и самият град престава да съществува.

Без аптека, поща и болница

В двата частично заселени пететажни блока живеят около сто души - предимно пенсионери, които като млади са пристигнали в току-що основаната Орбита.

Сред тях е и монтажистката Нина. Тя се заселва в общежитието през 1977 година с мъжа си и новороденото им бебе. Мъжът ѝ работел по изграждането на централата. Скоро семейството получило тристаен апартамент в пететажния блок и оттогава Нина живее там. "Тук погребах мъжа си, имахме три деца. Как да замина? Щях да ги лиша от покрив и да скитам някъде по света. И къде да отида? Ще остана тук толкова, колкото ми е дадено", казва пенсионерката пред ДВ.

Нина не се плаши от битовите и инфраструктурни проблеми, които никак не са малко. Жителите на Орбита неведнъж са имали трудности с водоснабдяването, оставали са без газ и отопление. Преди десет години местните хора сами се погрижили за включването на Орбита към газоснабдяването и инсталирали газови котли в жилищата.

В града няма аптека, нито поща или болница. Ако някой се разболее, трябва да пътува до град Чигирин, който е на 11 километра. Училище и детска градина също няма - местните деца ходят в съседното село Витово, което е на 5 километра от Орбита. Преди три години е закрит единственият магазин в града, а автобуси не минават вече повече от пет години. Придвижването до работа е истинско приключение, споделят местните хора. Затова наричат шеговито Орбита "град за пенсионери".

"Моето гнезденце е тук"

Но въпреки всички неудобства хората не напускат Орбита. "На мен тук много ми харесва - свикнала съм и никъде другаде не ми се ходи. Брат ми ме викаше при него, когато имахме проблеми с отоплението, но аз му казах: Не, моето гнезденце е тук", обяснява Нина.

Преди десет години в Орбита започват да пристигат нови жители: след 2014 година идват преселници от Донецка и Луганска области, а след началото на войната - и от източните и южните части на Украйна. Привлекателни са най-вече ниските цени на жилищата тук.

Този фактор е централен и за Евгений, който през последните десет години на два пъти бяга от войната. През лятото на 2014 година се мести със семейството си от Донецк в Лвов, но не издържат дълго без родния край и заживяват във вилата си в района на Краматорск. Инвазията на Русия през 2022 година обаче за втори път лишава семейството от дом и така през есента на същата година те се заселват в Орбита. Роднини помагат при намирането на жилище, а парите за покупката дава синът на Евгений.

Шанс за втори живот

Сега в града цените на жилищата започват от 2000 долара. Ако жилището е в добро състояние и има отопление, цената е по-висока. Но собствениците на жилища в града не бързат да ги продават - очакват цените да се вдигнат, ако обявените през лятото на 2024 година планове за дострояване на централата се реализират. Предвижда се на мястото на централата да бъдат построени четири нови енергоблока, което означава, че Орбита ще получи шанс за втори живот.

"Намеренията са Орбита да бъде възродена и да стане един много модерен град. Успешната реализация на тези планове определено ще представлява сериозна инвестиция в следвоенното възстановяване на Украйна и в поддръжката на ядрената сигурност на държавата. Внедряването на иновационни ядрени технологии ще направи Украйна лидер в сферата на атомната енергия с уникален опит и собствени технологични решения", казва ръководителят на украинската държавна компания "Енергоатом" Петър Котин.

Засега обаче не е известно кога ще започне строителството. А в Орбита говорят само за това. Местните се надяват, че един ден на мястото на руините ще се появи нов модерен град, пише "Дойче веле".

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>