През тази година пазарът на имоти в Бургас е лидер по ръст на сделки
Трендът тръгна рязко нагоре
Тази година се очертава Бургас да е лидер на имотния пазар по ръст на сделките, показват данните на Агенцията по вписванията.
Ако сравним с колко са се увеличили за второто тримесечие спрямо първото на 2024-а покупко-продажбите на имоти в София нарастват с 32%, в Пловдив - с 21,5%, във Варна - с 24,7%, а в Бургас се отчита 48,8%.
Ако направим сравнение на второто тримесечие със същия период на предходната година, което е показателно за тенденциите на пазара на недвижими имоти, за София нарастването е 11,9%, във Варна - 4,25%, в Пловдив има спад с 2%, а в Бургас нарастването е 43%.
Една от причините, разбира се, е лекото закъснение за този морски град на бума на имотния пазар, който в останалите големи областни центрове започна малко по-рано. Освен това дори с този голям ръст броят на сделките в Бургас отстъпва на този в София, Варна и Пловдив.
Според статистиката Бургас има за второто тримесечие на годината 2483 сделки, докато във Варна те са 3953, в Пловдив - 4090, а в София - 9641. Но за сметка на това според експерти
тези темпове на растеж в Бургас ще продължат и през следващата година,
докато в останалите големи градове, които движат имотния пазар в страната, бумът вече е преминал и ще следва леко успокоение.
Доказва го това, че в морския град масово се строи. Напоследък там изникват цели нови квартали от съвременни сгради. А и броят на издадените разрешения за строеж е голям и ръстът може би ще продължи не само през 2025, а и през 2026 г.
През последните години Бургас неслучайно получава наградата за най-добър град за живеене в България. Част от бума се дължи и на пазара на ваканционни имоти и се отчитат доста вписвания на подобни сделки.
Силен фактор за имотния пазар в Бургас е наличието на развит летен туризъм и фактът, че Южното Черноморие дава възможност за доста по-бързо и удобно придвижване между областния град до множеството курортни селища на юг и на север и от него.
Toвa дaвa възмoжнocт зa пoкyпкa нa имoт cъc cмeceнo пpeднaзнaчeниe - едновременното му отдаване на краткосрочен наем и възможността да се отсяда в него през летните месеци прави инвестицията изключително практична. Не бива да се пропуска и обстоятелството, че
един от двигателите на този пазар са работещите хора - Бургас е магнит за заселване за много българи от по-малки селища
в Югоизточна България, които търсят работа и по-добри възможности и вече няколко години поред излиза на челните места по механичен прираст.
Паралелно с високия ръст на имотните сделки върви и тенденцията на поскъпване на имотите – както навсякъде в страната. Средното поскъпване за последната година е около 10%.
Цените на жилищата обаче варират в зависимост от това в коя част на града се намират. В южната част цената е фиксирана между 1200 и 1500 евро за квадратен метър. По-скъпите имоти се намират на юг от Бургас, като тук можете да намерите цени от 1700 до 2500 евро на кв. метър.
На север има по-слабо търсене на жилища, съответно и цените са по-ниски - от 900 до 1300 евро на квадратен метър.
Най-често купувачите се интересуват от апартаменти с две и три спални, защото това е идеален избор за семейства с деца. Студиата заемат около 20-25% от общия брой заявени обекти.
В центъра на Бургас жилищата са средно 1790 евро на квадратен метър. Разбира се, много зависи и от това колко отдалечен от морето е имотът, особено когато се търси с цел да се прекарва ваканцията.