Решено: в Стара Загора ще плащат с 16 на сто повече за отпадъците
По селата на общината - с около 110 процента отгоре
С вот от 29 гласа "за", 10 "против" и 9 "въздържал се" общинският съвет на Стара Загора прие индексация на такса "Битови отпадъци" за 2025 госита, съобщиха от общинския пресцентър. Промяната възлиза на около 16 на сто увеличение за хората от град Стара Загора, защото ставката от 1.5 промила вече стана 1.75 промила върху данъчната оценка на недвижимите имоти.
За живеещите в населените места извън общинския център - 51 села, увеличението е средно с около 110 на сто.
"Определянето на таксата не е лека и лесна тема, нито пък политически въпрос, а е сметки, изчисления и икономика", изтъкна пред съветниците кметът на общината Живко Тодоров. Той припомни, че до този момент законодателят не е поставил ясна рамка, която да кореспондира с термина "замърсителят плаща". "Ако не се приеме единна методика в държавата, приета отговорно от парламента и ясно разписана в Закона за местните данъци и такси, а всеки общински съвет в България въведе своя формула, ще настъпят хаос и огромни проблеми - това е становището и на Националното сдружение на общините", отбеляза градоначалникът.
Той допълни, че ако парламентът приеме принципа "замърсителят плаща", общината ще го въведе, но засега навсякъде у нас действа солидарният модел и той е в интерес на домакинствата. Защото в момента бизнесът поема по-голямата част от тежестта на тази такса, но установи ли се принципът "замърсителят плаща", тази тежест ще падне върху домакинствата и това ще доведе до неминуемо повишаване в пъти на таксата за отделния гражданин.
"За разлика от община Пловдив например или някоя друга сред по-големите общини у нас, Стара Загора има 51 села. Оттам идват проблемите с чистотата, защото камионите трябва да пътуват по 50-60 километра за извозването на отпадъка, а тези села трябва да се обслужват. Това са реалности, с които се съобразяваме - в голяма степен градът поема в момента чистотата и транспорта на селата и оттам трябва да дотираме, за да съществува услугата", описа ситуацията кметът.
"Солидарният модел може да не е най-перфектният, но е това, което имаме в момента, и работи", допълни Тодоров.
Друг основен проблем е, че домакинствата навсякъде отделят все по-голямо количество отпадък с всяка година, което се дължи на подобряване стандарта на живот, на повече използвани опаковки и др.
Такса битови отпадъци в Стара Загора не е повишавана от 10 години. През това време заработиха Регионалното съоръжение за управление на отпадъците, което генерира единствено разходи, и сепарираща инсталация. Минималната работна заплата се повиши от 310 лв. през 2013 г. до 1077 лв. от 1 януари 2025 година. Цените на горивата и на всички останали консумативи и разходи също са несъизмерими с това, което е било преди 10 години. Инфлацията също е огромна за времевия период.
За по-голяма яснота в предложението за повишението на такса "Смет" са дадени два конкретни примера. За двуетажна монолитна къща от 130 кв. м с двор от 1000 кв. м в село Хрищени, например, собственикът й досега е плащал в размер на 43.65 лв. От 2025 г. тази сума ще възлиза на около 96 лв. годишно, които се равняват на 8 лв. месечно за заплащане на услугата. А тя включва сметосъбиране, сметоизвозване, почистване, миене, косене, озеленяване и поддържане на обществените места, както и за зимна поддръжка и за поддръжката на депото.
За подобен имот в кварталите на Стара Загора се заплаща за битовите отпадъци около 180 лв. годишно.
Друга причина, която налага увеличението, е, че община Стара Загора дотира в момента с близо 6 млн. лева годишно почистването на града и на общината, изтъкват от администрацията.