ТикТок кутията на Пандора зее пред децата, за затваряне е късно

20.12.2024 08:34 Маргарита Петкова
След опасното ТикТок предизвикателство “Супермен” дете от столичното 119-о СУ попадна в “Пирогов”.

Решението не е в забрани, предизвикайте ги да мислят

Всичко тече, всичко се изменя, ако някой си е мислил, че това няма да се случи и със социалните мрежи, не се е замислял много-много.

Първо беше милият фейсбук с кротки анимирани картинки,

тихи ферми, които сплотяват народонаселението с братска взаимопомощ, възторжени или гневни статуси, музики всякакви  и листопад от шедьоври на личното творчество.

Плавно се премина към туитър и чуруликането там беше ожесточено, думите бяха като остри шпаги. После се наложи  ограничаващият думите за сметка на илюстративния материал инстаграм. За да дойде тиктокът. И нормално, колкото по-млад си, толкова повече се зарибяваш в най-новите мрежи.

В т.нар. лицева книга остават старите потребители, а прилив на чисто нови по години не се забелязва. ТикТок  е лъскав, шарен и най-важното - почти безмълвен (с изключение на междуметийно изразяване на чувства). И е лесно за общуване.

А общуването освен лесно, се оказва и опасно. Това с предизвикателствата го има във филми отпреди години, от зората на социалните мрежи. Поне би следвало да сме подготвени. Само че човекът тъй е устроен - да си мисли как лошото ще го отмине, хайде холан баш на мен ли? И винаги е баш.

И да обвиняваш социалните мрежи е точно толкова нелепо, колкото

да обвиняваш кибрита за възникването на пожар

Кибритът е средство, дали ще драснеш клечка насред суха трева, е избор, зависещ от мисловния ти апарат.

Децата не разполагат по рождение с обем знания и познания, те ги трупат постепенно със съзряването си. Тоест - от по-възрастните, от учебниците, от книгите, ах, да - и от социалните мрежи. И щом има предизвикателство, което могат да разиграят - йес, йес, йес! Ама защо пък да не се пробвам за “Летящият Супермен”? ТокТок ври и кипи все с летящи и все супермени, аз да не съм по-малко супер?

Преди време правеха селфи от покриви и кулокранове, стърчаха ха по покривите на влаковите вагони, протегнали ръка към жиците, сега летят... ама така летят, че си чупят главите. Не само в преносния, и в прекия смисъл.

В началото на седмицата изпищяха родители и учители как един шестокласник се размина на косъм, изпълнявайки предизвикателството. Нито е първият, нито последният (за съжаление!) в световен план. Това обаче даде повод на директора на 119 СУ в София Диян Стаматов да поиска забрана на ТикТок  платформата. Няма три-пет - пълна забрана на територията на страната.

Не е смешно. Особено като се има предвид, че забраненият плод е най-сладък и забраните са затова, за да бъдат нарушавани. На мен

баща ми ми беше забранил

да мия плочките в банята и да чета книгите от неговата библиотека. Нали се сещате как блестеше санитарията и това Дюма, Юго, Зола, Толстой, Достоевски влязоха завинаги в съзнанието ми.

Разбира се, умишлена беше тази забрана, за да ме насочи. Но моят баща беше умен. Не искам да кажа нищо друго с този пример освен, че всяка забрана е провокация.

Много обичам  лозунга на Майските събития във Франция от 1968 г. “Забранено е да се забранява!” Той може да се разчита двустранно, но в който и смисъл да го приемеш - има резон. Да не говорим, че да забраниш цяла световна социална мрежа е точно толкова невъобразимо като докато заседава учителски съвет, ученик да си счупи ръката в двора на училището, а ти да вдигнеш рамене, че в момента това не ти е проблем, звънецът е бил..

И двете случки са еднакво несъвместими с морала и правото. Звънецът за край на възпитателния процес в училище никога не бие, защото край на този процес няма. Или поне не би трябвало да има. Точно на това залага директорът на 51-о столично училище “Елисавета Багряна” Асен Александров.

Той смята, че лошите примери на децата не могат да бъдат спрени, но подходът за ограничаването им трябва да е чрез възпитание, а не чрез забрани. Това, към което лично аз се старая да обърна вниманието на всички - съдействие между семейство, училище и общество. Иначе не става, нито ще стане. Прогресът, дори когато е негативен, не може да бъде спрян. Ясно е на всички. Нито със забрани, нито с вердикти, нито с празни приказки, колкото да отбиеш номера.

Подходът към проблема  е според възможностите, а възможностите са според това между ушите.

Кутията на Пандора е отворена

и няма как да натикаш проблемите на съвременния свят обратно. Остава надеждата, че на младите ще им писне от социални експерименти и предизвикателства в платформите, Синият кит взе жертви и отшумя,“Летящият Супермен” ще го последва, ще дойде нещо ново.

Единственото, което можем и е редно да направим, са превантивните мерки: Предизвикайте децата да мислят! Ето това е истинско предизвикателство и най-важното - зависи от нас, в реално време и на точното място.

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>