Трансплантираха генно модифициран свински бъбрек на жена

20.12.2024 08:26
Тауана Луни преди това е дарила бъбрек на собствената си майка. СНИМКА: pixabay

Жена от Алабама, която е в списъка на чакащите за бъбречна трансплантация от 2017 г., току-що стана третият в историята реципиент на генетично редактиран свински бъбрек.

53-годишната, но когато единият ѝ останал бъбрек започва да отказва, започва дългото чакане за донорски орган.

Ситуацията на Луни се усложнява от уникални медицински фактори. При нея е преценено, че има вероятност от отхвърляне на органа поради високите нива на вредни антитела в кръвта ѝ, което прави почти невъзможно намирането на подходящ човешки бъбрек. През почти осемте години, през които е била в списъка на чакащите, тя е трябвало да се подложи на животоспасяващо диализно лечение, което с времето става все по-трудно, тъй като кръвоносните съдове, необходими за достъп, се увреждат, информира vesti.bg

Поради тези обстоятелства в крайна сметка Луни се класира за получаване на генетично редактиран свински бъбрек по програмата за разширен достъп на Агенцията по храните и лекарствата.

Първият жив реципиент на генетично модифициран свински бъбрек е Ричард „Рик" Слейман, 62-годишен мъж, който преди това е получил трансплантация на човешки бъбрек и живее с бъбречно заболяване в последен стадий. Операцията на Слайман е извършена в Масачузетската обща болница през март 2024 г. Той почина внезапно през май, въпреки че медицинският екип заяви в изявление, че няма индикации това да е в резултат на процедурата.

През април тази година 54-годишната Лиза Пизано от Ню Джърси получава втората трансплантация на бъбрек от генно редактирано прасе. Въпреки че първоначалната операция е успешна, трансплантираният орган трябва да бъде отстранен няколко седмици по-късно, тъй като не получава достатъчно кръвоснабдяване - Писано има вече съществуващо сърдечно заболяване, за което само осем дни преди това ѝ е поставена и сърдечна помпа, което е първият случай. За съжаление Писано умира по-малко от три месеца след опита за операция.

В случая на Клуни трудностите при намирането на човешки донорски орган означават, че на хирурзите в NYU Langone Health е разрешено да направят опит за ксенотрансплантация. Тя е първата, която получава бъбрек с 10 отделни генни редакции, и в момента се възстановява добре, като е изписана 11 дни след седемчасовата операция.

„Това е благословия. Чувствам се така, сякаш ми беше даден още един шанс за живот. Нямам търпение да мога отново да пътувам и да прекарвам повече време със семейството и внуците си", казва тя в изявление.

Проблемите с бъбреците на Клуни са започнали, след като е развила прееклампсия по време на бременността. През 1999 г. тя е дарила единия си бъбрек на майка си, но високото кръвно налягане, причинено от прееклампсията, е довело до хронично заболяване на останалия й бъбрек. През 2016 г. тя започва диализа, а през 2017 г. е включена в списъка на чакащите за трансплантация. Като предишен жив донор на органи, на Клуни е даден по-висок приоритет за трансплантация.

Въпреки това, както изтъкна водещият хирург д-р Робърт Монтгомъри на пресконференция, намирането на подходящ партньор би било шанс „едно на милион". Случаи като този, както и приблизително 5600 души, които умират в списъка на чакащите за трансплантация всяка година само в САЩ, подчертават потенциала на използването на животински органи, когато няма подходящи човешки.

Ксенотрансплантацията остава експериментална процедура и медицинският екип ще следи отблизо напредъка на Клуни. Появата на технологията за редактиране на гени CRISPR направи революция в тази област, като увеличи шансовете за успех чрез модифициране на ключови гени, за да се направят органите от друг вид по-съвместими с човешкото тяло. В случая на Луни медицинският екип се надява, че тази новаторска процедура й е дала нова надежда за бъдещето.

„Тоуна е вдъхновение. Да бъда член на екипа, който се грижи за нея, беше абсолютна привилегия и не мога да се гордея повече с екипа на NYU Langone Health. Мисълта, че сега може би ще имаме решение на кризата с недостига на органи за други хора, които са закъснели в нашите списъци на чакащите, предизвиква най-желаното чувство: чиста радост!", казва д-р Джейм Лок, един от водещите хирурзи.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>