ЕК забрани износа на месо от цяла област заради чумата (Обзор)

19.12.2024 22:31 Деляна Къркеланова
Земеделският министър Георги Тахов обясни и че от вчера експерти на ЕК са у нас, за да направят допълнителни проверки на стадата.

Заразените животни остават под карантина, засега няма да бъдат умъртвявани

Казусът със заразените овце във Велинград стигна и до Европейската комисия, която обяви, че налага санкции на България заради огнището на чума. От Брюксел забраняват всякакво движение на животни и продукти от тях от област Пазарджик.

За това съобщи самият агроминистър Георги Тахов в четвъртък, който заедно с шефа на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински бяха изслушани от депутатите в парламента по случая със заразените стада.

Всъщност решението на ЕК е издадено още на 6 декември и е публикувано на официалния сайт на Европейския съюз. От него става ясно, че забраната за търговия със заразените животни и продукти от тях ще се прилага до 28 февруари 2025 г. В зависимиост от радиуса на разпространение на болестта датата обаче се променя.

Например за защитна зона се смята територия, която е до 3 километра от констатираното огнище. Забраната там ще важи до 30 декември.

За площи с радиус от 10 километра, които попадат в зоната за наблюдение, решението на ЕК е до 8 януари. За цялата област Пазарджик, с изключение на териториите, включени в предпазна или наблюдавана зона, забраната е до 7 февруари.

За момента няма основания да се спира търговията на животни и продуктите от тях за цялата страна, научи “24 часа”.

Тахов обясни и че от вчера експерти на ЕК са у нас, за да направят допълнителни проверки на стадата. “В София е и директорът на Европейската референтна лаборатория, той прави оценка на стъпките на БАБХ.

Очакваме доклада на комисията. Това, което мога да кажа обаче, е, че няма как при доказано огнище на няколко нива и при непредприети действия, както твърдят от ЕК, България да не получи някакви санкции”, обясни агроминистърът.

Въпреки това той успокои, че заразените животни ще останат под карантина и към този момент не се очаква да се предприемат действия за тяхното умъртвяване.

Животните във Велинград няма да бъдат умртъвявани засега, но е спряна търговията с тах и на продукти от тях.

Шефът на агенцията по храните Светозар Патарински поясни пред депутатите, че заповедта за обявяване на огнището се обжалва, така че докато няма решение по делото, няма да се предприемат никакви действия с изключение на това да се гарантира, че болестта няма да се разпространи в страната.

“Говорим за изключително опасно заболяване, което има потенциал да причини много преки и непреки загуби

Биосигурността в стопанствата е основно задължение на животновъдите”, каза Патарински. Той очерта и няколко основни правила, които трябва да се спазват, когато се констатира, че дадено стадо е болно от чума.

Животновъдите нямат абсолютно никакво право да провеждат самолечение на животните, да укриват заболявания, имат и строга забрана да извършват нелегални ваксинации. Забранено е и да се колят животни в стопанствата и да се предлагат на пазара, когато те не са проверени от ветеринарен лекар.

Тахов припомни, че заболяването е доказано с двукратни проби, а в началото на тази седмица беше съобщено, че изследваните проби в лабораторията в Монпелие също са положителни.

“Разбирам болката на животновъдите, затова разпоредих безпрецедентно вземане на втори проби публично, в присъствието на стопаните и на животновъдни браншови организации, защото осъзнавам, че залогът е бъдещето на животновъдството и на цялото селско стопанство. Това изисква разум, уважение и много работа и никакви политически полемики”, каза министърът.

По думите му България като страна от ЕС е длъжна да спазва общоприетото европейско законодателство и в частност основополагащия регламент за здравето на животните и Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Според регламента чумата е особено опасно заболяване, не е характерно за ЕС и води до големи икономически загуби както за животновъдите, така и за търговията с животни и продукти от тях, и то за цялата страна. Именно заради това според правилата при най-малкото съмнение за чума ключовото изискване е да бъдат взети мерки за незабавното ѝ ликвидиране.

Тахов поясни, че обезщетения за стопаните се изплащат по определен ред,

където според вида на животните има определени ставки с референтни стойности.

“Но преди да се пристъпи към използването на номиналните ставки, трябва да се знае за какви животни става въпрос. Навсякъде, където БАБХ е пристъпила към евтаназиране на животните, преди това е направила съответната инвентаризация на стопанствата”, обясни още земеделският министър.

Други от От страната и света

Задържаха млад мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити в Силистра

Задържаха млад мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити в Силистра, съобщиха от полицията. Разследването започнало по придобита информация за предлагане на бързи кредити в размер до 30

Обвиниха мъж на 24 години за измама при отпускане на бързи кредити

На 15 януари 2025 г. Районната прокуратура в Стара Загора привлече като обвиняем В.М., на 24 г., за това, че през периода от 16.12.2024 г. до 20.12.2024 г

Боян Магдалинчев, ВСС: Забраната да избираме тримата големи може да се атакува пред КС

Не може конституционно установени правомощия да се ограничават със закон, добави той. Представляващият  ВСС Боян Магдалинчев е на мнение, че текстът от съдебния закон

Арестуваха син, държал 80-годишната си майка под ключ и я карал да стои с ръце на масата

49-годишен мъж от село Трайково е задържан за домашно насилие спрямо майка си. Сигнал е подаден на 14 януари в РУ Лом. Мъжът бил пиян и принуждавал 80-годишната си майка да изпълнява указанията му

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

>