"Тренд": 60% доволни от живота през 2024-а българи – колкото преди COVID и кризите

18.12.2024 07:59
Хора се разхождат по "Витошка" в София СНИМКА ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Добра ли беше отиващата си 2024 година за България? Едва една четвърт от хората казват “да”. А 38% от българите смятат, че следващата година ще бъде по-добра за страната. Доста повече - 47 на сто, или близо половината, очакват в личен план 2025 година да е по-добра.

Това показват данните от национално представително проучване на Изследователския център “Тренд” по поръчка на “24 часа”.

Изминалата 2024 г. е била щастлива за близо две трети (64%) от българите. По този показател няма промяна спрямо предходната година.

На този фон 24% определят 2024-а като добра година за България, като делът е намалял с 4% спрямо миналата година. Въпреки че

песимистите са мнозинство (58%),

резултатът е сходен с този от 2023 г. (57%) и намалява с над 20% спрямо предходните три години, които бяха доминирани от ковид пандемията и войната в Украйна.

6 от 10 българи (60%) оценяват годината като добра в личен план. Това е най-високата стойност от 2019 година насам.

За малко над една четвърт (26%) отминаващата година е била лоша. Оценката и за страната, и в личен план е най-висока сред най-младите (18-29 г.), които традиционно са по-оптимистично настроени, докато с покачване на възрастта негативизмът се засилва.

Очакванията за идната 2025 година са по-скоро позитивни.

38% са на мнение, че България я очаква по-добра година,

а 26% предвиждат по-лоша година.

И тук персоналните очаквания са по-оптимистични – 47% разчитат, че 2025 г. ще е по-добра за тях в личен план, а 15% са скептично настроени. И при тези нагласи влияние оказва възрастта на анкетираните – близо седем от десет от хората под 30 г. очакват по-добра година, докато сред хората над 70 г. това споделят едва трима от десет души.

Увеличават се спрямо миналия декември хората, които не могат да кажат по-добра или по-лоша ще е 2025 г. - и в личен план, и за държавата.

Прави впечатление, че 38% от българите смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за България, коментира Евелина Славкова от “Тренд” пред “24 часа.” Виждаме в този процент в края на годината, когато всеки е под влиянието на ентусиазма заради предстоящите коледни празници, че не е голям делът на хората, които са оптимисти за това, че следващата година ще е по-успешна.

Това в голяма степен се дължи и на политическата ситуация у нас, която няма как да не създава и социално напрежение в българското общество. Липсата на редовна власт и някаква сигурност за перспективите пред държавата, случващото се в Близкия изток, информацията за състоянието на германската икономика - всички тези детайли косвено или по-пряко влияят върху оптимистичния поглед на българина по отношение на една по-добра 2025 г.

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>