70% намаление само за 15 минути - един от знаците, че сте жертва на измама при пазаруване онлайн

17.12.2024 11:02 Димитър Мартинов
Някои производители имат на сайтовете си секция, в която показват оторизирани дилъри за всяка държава.

Вижте кога е регистриран сайтът и дали има положителни оценки

Диляна Борисова скролва из социалните мрежи, когато попада на реклама за чантата, която отдавна е харесала. Обмисля да я купи, знае всичко за нея, но въпреки това натиска линка към обявата. Примамва я промоцията - цената е намалена със 70 процента. А когато отваря сайта, действа на секундата, защото офертата е валидна само в следващите 15 минути.

Подобни промоции с огромни намаления и минимално време за действие са два от знаците, че човек е напът да стане жертва на измама в онлайн пазаруването. Мошениците разчитат на емоционалния момент и натиска от стрелките на часовника. Подобни измами има през цялата година, но бумът е покрай Коледа и Нова година. Именно социалните мрежи са едно от местата, където те процъфтяват. От края на ноември до края на декември миналата година във Великобритания има над 16 хил. сигнала за измами при пазаруване онлайн. Всяка от жертвите е загубила средно по 695 паунда. В България няма конкретни данни, но според разследващи всяка година у нас има стотици измами, а сумите започват от 20 лева и стигат хиляди. В 43% от случаите именно социалните мрежи са били източникът, от който хората са се подлъгали, сочат британските данни. Същата е тенденцията и в България.

Това е нормално, тъй като рекламата там е таргетирана по ключовите думи, които човек е търсил в гугъл. Ако човек не действа емоционално, а огледа обявата, преди да кликне, може да попадне на друг индикатор освен твърде намалената цена. Често тези обяви всъщност не идват от фейсбук или инстаграм страници. Не са свързани с профили в социалните мрежи или ако са - те са създадени преди дни.

Освен това измамниците са наясно, че потребителите се осланят на търсачките, и за да подмамят повече жертви, често рекламират и в тях. Така фалшивите сайтове излизат на челно място и заобикалят алгоритмите. Затова дори човек да попадне на подобен сайт, е важно да знае какво да гледа. Едно от ключовите неща е да погледне дали връзката му е защитена - дали сайтът започва с http или https. Повечето фалшиви сайтове няма да имат допълнителната буква s. Това е добър начален ориентир, но има още няколко. Секцията “За нас” също е ключова - в доста фалшиви сайтове или няма да я има, или ще пише нещо общо от типа на “Ние се стремим да подобрим пазаруването, предлагайки най-ниските цени, които осигуряваме, като работим директно с производителите”. Макар това да звучи логично, всъщност компаниите използват тази секция, за да напишат коя е търговската фирма зад тях и къде е регистрирана. Друг знак е, ако например мейлът не е с фирмен домейн, а е @gmail.com. Освен това истински сайт задължително би имал отделна подстраница, в която да обяснява политиката си за връщане, тъй като при онлайн пазаруването неизбежно стават грешки и понякога се налага човек да върне покупката си.

Друга червена лампичка е, ако сайтът иска разплащането да стане чрез приложения от типа на revolut, а не paypal например. Втората услуга има защита от измами и дори да станете жертва, може да си върнете парите. Затова и мошениците не предлагат подобен тип плащане. В последно време се забелязват и сайтове, които искат плащането да става в криптовалути, което е друг знак за измама.

Често мошениците използват и друга тактика - твърдят, че бизнесът се закрива и затова цените са такива, а всяка стока е последната им. Въпреки това, ако проверите, ще се окаже, че имат ризата както в размер М, така и в L.

Винаги може да проверите и кога е регистриран сайтът в платформи от типа whois. Обикновено сайтовете, които се стремят да мамят, са нови и домейнът е платен сравнително наскоро. Друга индикация е, че определени подстраници не работят. Това е така, защото мошениците правят различни сайтове - при Диляна продават чанти, но имат и подобно менте за китари например.

Задължително проверете и дали сайтът има връзки към профилите си в социалните мрежи и дали те работят. Истинските магазини са свързали акаунтите си, защото така биха могли да поддържат връзки с клиентите си. Фалшивите често имат бутоните, но линковете не работят.

Дори всичко да ви изглежда наред, винаги може да проверите отзивите на хората, ползвали сайта преди вас. За целта пуснете справка в онлайн услуги като trustpilot. Това е сайт, в който потребители споделят мнението си за пазаруване. Може да прочетете ревютата там и да намерите полезна информация, дори сайтът да е легитимен - например дали доставката идва навреме. За улеснение на потребителите има и приставка за браузъра, така че, ако сайтът има негативен рейтинг, изобщо да не губите време в разглеждане на продуктите. Дори да се натъкнете на положителни оценки, проверете коментарите. Там може да откриете потенциални проблеми с обслужването на гаранцията например или че обещават доставка в рамките на 3 дни, а я изпълняват за 10.

Дори при пазаруване от легитимни сайтове като amazon и ebay обаче е възможно да станете жертва на измама. Причината е, че те работят с партньори, които използват услугите им като посредник. Затова гледайте рейтинга на продавача.

А в платформите за стоки втора употреба винаги следете и профила на човека или търговеца, който я предлага. Ако има твърде много обяви, които са на добра цена, почти сигурно става въпрос за измама. При нея ще получите стоката, но трябва да сте наясно, че вземате менте, а не оригиналния продукт.

За да не купите фалшификат, добре е да проверите сайта на производителя. Често на тях има секция с официалните партньори за страната, в която се намирате.

Други от От страната и света

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

>