Синдромът на лъскавото нещо и мъдростта "Това ми е достатъчно" в кариерата

18.12.2024 05:30 Димитрана Александрова

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Парите лудо летят преди празниците и се замисляте дали не трябва да си потърсите нова работа, за да печелите повече. Или от януари да се захванете с нещо допълнително, за да имате още доходи.

Преди да взимате решения, помислете за какво са ви повече пари. Ако не са задоволени нуждите ви - вашите и на семейството, полагайте усилия да изкарвате още. Заслужава си и да подобрите живота си. Но ако просто искате още, сигурни ли сте, че ще станете по-щастливи?

Алчност е трупането на предмети, които нито са жизненонеобходими, нито правят живота по-удобен или по-приятен. В това число влиза и храната - купувате много и скъпа, за да ви създаде усещане за комфорт по празниците.

Глупаво е да смените работа, която харесвате, или да започнете допълнителна, за да изкарвате повече пари за неща, които не подобряват живота ви. Мъдрият човек трябва да знае кога нещо е достатъчно и да намира удовлетворение в това, което има.

Психолозите наблягат на думата "мъдър", защото човешката природа диктува друго - ламтеж за още и още.

"Човешкото желание е безкрайно. Когато се сдобием с едно нещо, искаме още десет от него. Когато се сдобием с десет неща, искаме сто. Макар да знаем, че не ни трябват, не сме в състояние да обуздаем желанието си. Веднъж погълнати от тези чувства, няма начин да се задоволим. Има моменти, когато искаме нещо, от което се нуждаем. Но след като придобием необходимото количество от него, трябва да се научим да си казваме "Това ми е достатъчно". В будизма имаме термин "чисоку", който означава "да си удовлетворен", обяснява прочутият монах Шунмьо Масуно в книгата си "Изкуството да живеем просто".

Та може би са ви нужни не повече пари и богатство, а повече мъдрост.

Всичко на този свят се плаща. Затова се замислете с какво ще платите повечето пари, които ще спечелите. Ясно - с много труд. Но ако ще е и със здраве (почти винаги е така), с липса на време за общуване със семейството и приятелите (винаги е така), с лишаване от удоволствия, дали са заслужава цената.

Психолозите предупреждават, че наближаващите празници не са подходящо време за решения, защото не сте емоционално балансирани. В зависимост от характера си се настройвате или твърде песимистично, или твърде оптимистично.

При всички положения не сте обективни и може промяната, която планирате, да е зле преценена. Кариерата е сериозно нещо, не бива да се рискува в неподходящ момент. Допълнителна работа пък не трябва да се договаря, когато човек се чувства разочарован, че не е успял да купи тонове от изкушенията, с които търговците го примамват.

Впрочем и това отчетете - на тях задачата им е да продават, като ви внушават, че притежанията ще ви ощастливят. Не се поддавайте на "синдрома за ново лъскаво нещо", което да си подарите.

Той вилнее най-мощно около празниците, но не ощастливява, защото го диктува стремежът за притежание. Търговците залагат на него и внушават, че трябва да имате точно тази стока, за да се чувствате добре. Вие купувате. После в рекламите съзирате друго лъскаво, което обещава същото, посягате към него. После към трето...

Алчността е закодирана в човешката природа. Хората са единствените живи същества, които трупат напълно безсмислено. Не се запасяват за тежки времена като катеричките или мравките. Сдобиват се с ненужни неща просто за да ги имат. Не са дори като свраките, които не се славят като най-умните птици, но все пак влачат в гнездото бляскави предмети, защото ги радват. Хората купуват само от желание за притежание.

То е толкова неразумно и същевременно толкова силно, че от най-древни времена човеците се опитват да се разделят с него. Омилостивяват боговете, като дават нещо свое и им правят жертвоприношение. После епикурейците опитват да противопоставят на алчността философията, че най-висшето удоволствие се постига чрез познание, приятелство, добродетелен и умерен живот. Желанието за притежание е заклеймено и от всички по-нови религии още преди хилядолетия. Християнската например учи "Ако имаш две ризи, дай едната на ближния си". Сега е силен трендът за противопоставяне на материалната алчност като част от повика за устойчиво развитие, защото именно стремежът за повече и повече съсипва планетата и обществата.

Въпреки всичко хората не могат да се откажат. Но понеже знаят, че ламтежът е лош, никога не си признават, че тази е истинската причина. Винаги си измислят някоя друга, за да се оневинят. После идва осъзнаването, че това е още един предмет в шкафа, който не носи щастие. Дори да се е появило, когато е проработил синдромът на новото лъскаво нещо, е отлетяло за миг. Сега притежанието буди съжаление "Защо отрупвам дома и живота си с безсмислени предмети".

За да потиснете синдрома на новото лъскаво нещо, като го усетите в магазина, пред телевизора или пред компютъра, включете критичното си мислене.

Не посягайте бързо към реалния или виртуалния си портфейл, за да купите. Първо си дайте сметка нещото нужно ли ви е. Добре, не е. Но поне ще ви ощастливи ли не за момент, а за по-дълго. Ако отговорът е "да", похарчете си парите. Ако е "не", глупаво е да ги давате, колкото и много да имате.

Психолозите препоръчват да осъзнаете, че синдромът на новото лъскаво нещо всъщност ви лишава не от пари, а ви заблуждава в разбирането какво наистина ще ви ощастливи. Не му се оставяйте, бъдете мъдри и уловете момента, в който да си кажете "Това ми е достатъчно".

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Дали от ума си патите? 7-те най-опасни капана за умния пред успеха в професията

Защо да не блестите пред неуверен шеф

Когато колега си приписва чужди заслуги

10 трезви въпроса за кариерата през 2024-а и още 10 за 2025-а

Защо е вредно да си правите равносметка за кариерата точно по празници

5 стъпки да оползотворите годишната оценка за работата си и да я обърнете в успех

Миг невнимание на корпоративния коледен купон - цяла година мъки

Мрежата от свои хора иска грижи, за да ви помага за професионален успех

5 правила за успех на коледно парти с делови партньори

Топ 21 на новогодишни бизнес пожелания, които да не използвате

Празнични честитки за партньорите - делови етикет, който се отблагодарява

"Имам човек" - решаващ фактор за успеха, или как да нетуърквате предколедно

Други от От страната и света

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

Финансовият министър на САЩ: Доларът трябва да остане световната резервна валута

Доларът ще остане световната резервна валута, заяви вчера Скот Бесент, посочен да оглави министерството на финансите от Доналд Тръмп, като изложи визия за "нова икономическа златна ера"

>