115 хил. деца у нас в ТикТок, но колко още лъжат за годините си
- 2,3 млн. потребители използват приложението в България, най-много са между 18 и 24 г.
2,3 млн. души в България използват социалната мрежа ТикТок, показа проверка на "24 часа". Официалната статистика, с която разполагат и властите у нас, се води от създателите на приложението на база техния advertisement reach (обхват на аудиторията, до която стигат рекламите - бел. ред.).
От тази цифра едва 5% са на възраст от 13 до 18 г., което означава, че 115 хил. деца у нас гледат и пускат видеа в ТикТок. Преди дни едно от тях попадна в "Пирогов" с тежка травма на главата след изпълнение на предизвикателството "Супермен", което стана хит сред младите в приложението.
Пред "24 часа" киберексперти предупреждават, че малолетните и непълнолетните вероятно са двойно повече от официалната цифра, която е 115 хил. Причината - въпреки че има възрастово ограничение за лица под 13 г., рестрикцията се заобикаля, тъй като всеки може да излъже за годините си. Регистрирането, както и във фейсбук, където долната граница е 14 г., не налага допълнителни потвърждения чрез документи за самоличност.
Според справката, с която "24 часа" разполага, най-големият процент потребители на социалната мрежа у нас са хората между 18 и 24 г. Те са 65% от всички 2,3 млн. души. Следвани са от групата на 25-34-годишните, които са 30%. Децата влизат в графата 13-18-годишни.
"Никой не може да гарантира, че непълнолетен, който е на 15 г. например, няма да посочи възраст от 20 г. - обяснява киберекспертът Любомир Тулев. - Със сигурност реалните цифри имат разминаване с официалната статистика. В момента ТикТок и инстаграм са двете най-популярни приложения сред младежите в България."
Има страни, които са блокирали мрежата напълно, а процедурата се нарича Full bans. Има и държави, които са с т.нар. Parital bans - частично блокиране, тоест въведени са конкретни рестрикции. През юни 2022 г. Индия става първата страна, която въвежда пълна забрана за ТикТок. Примерът следва Афганистан през април същата година. През август 2023 г. Сомалия и Сенегал също спират приложението. Други, които не позволяват сърфирането в него, са Непал, Киргизстан, Узбекистан.
По-голям е процентът на държавите, които са въвели частично блокиране. Ноември тази година го направи Канада, а през декември - САЩ. В Австралия и Нова Зеландия също е с конкретни рестрикции, но не е спрян напълно. В Европа има държави, които са с т.нар. Parital bans - Великобритания и Франция. В момента 16 държави забраняват използването му на служебните телефони на държавни служители.
Всяка една страна има своя политика за частичната забрана, разясняват специалисти. Тя се изразява в конкретни регулации. Това, което никоя обаче не може да направи, е да вдигне възрастовата граница на потребителите. Правят го само създателите на приложението, които вече са поставили минимума от 13 г.
Може ли правилата да се заобиколят, ако бъде забранен и у нас?
Има два варианта за заобикаляне. Първият, който е и много по-лесен, става чрез използването на т.нар. прокси сървър, наричани още jump host или сървър посредник.
"Представете си една междинна точка между вас и ТикТок, която се намира в държава, различна от България, където няма забрана за приложението - обяснява киберексперт. - Прокси сървърите са разположени някъде по света и дават "свързаност". Идеята им е да те пазят в анонимност. Причината е, че всеки един администратор на уебсайт, както и тези на ТикТок например, може да вижда всички заявки към него. Тоест от какви IP адреси хората опитват да се логват. В някои случаи обаче потребителите не искат да се вижда, че влизат. Тогава използват прокси сървъри." Чрез тях осъществяваш връзка от твоя компютър към сървър някъде по света и чрез него вече се логваш към съответния сайт.
"Когато този сървър се намира в Германия например, аз мога да го "достъпя" (ТикТок) от моя компютър в тази страна, защото там той не е спрян според моите доставчици на интернет услуга. В Германия няма забрана за ТикТок и така на практика мога да направя т.нар. "тунел". През този опорен сървър, който се намира в Германия, достъпвам в Германия, а оттам се пренасочвам към сайта на ТикТок."
Вторият начин, който отнема много повече време, е човек да пътува физически до Гърция или Румъния, за да си вземе карта за мобилен интернет на техен оператор. В тези страни ТикТок не е ограничен.
Според експерта дори социалната мрежа да бъде спряна у нас, потребителите, които могат да работят с прокси сървъри, по никакъв начин няма да бъдат засегнати.
"Децата вече са толкова грамотни компютърно, че вероятно бързо ще заобиколят забраната по този начин", твърди той.
Как се случва пълното спирането на ТикТок?
Идеята за забрана може да дойде директно от правителството. В САЩ например Сенатът гласува законопроект, който забранява използването на приложението. Когато идва от правоприлагащ орган, става чрез съдебно разпореждане, инициирано от този орган. Това разпореждане се изпраща до всеки интернет доставчик в България, а в него е посочено, че трябва да се блокира достъпът до този ресурс.
Същата е процедурата и за сайтове, които предлагат хазартна дейност, но не са регистрирани според българското законодателство. Например има много случаи на чуждестранни платформи за геймблинг (хазартни игри - бел. ред.), които оперират в страната ни, но не са регистрирани тук.
"По този начин те не плащат данъците си в България и държавата губи пари - коментира експертът. - В подобни случаи се предприемат законови мерки. Ако една компания не се е регистрирала в страната ни, полицията след решение на Комисията по хазарта изпраща молба до Софийския районен съд да разпореди забрана на въпросния уебсайт до България. Когато съдът го одобри, решението се изпраща от полицията до всеки един оператор на интернет доставчик у нас. Всеки слага този URL (мрежови адрес, който всяка страница има, за да я идентифицира по уникален начин) в официалния списък на "забранената листа", което значи, че ако ти използваш интернет от България, независимо кой ти е доставчикът на услугата, не може да достъпиш този URL адрес", казва още той.
По този начин се спирал достъпът ни до платформата. Същото се случвало и ако изтеглим приложението през телефона - пак няма да можем да го използваме, тъй като то осъществява достъп до същия URL адрес, на който е качен сайтът (в случая ТикТок).