Изненада с Радан Кънев и преговорите между ДБ и ГЕРБ май потръгнаха (Обзор)
- В първия ден на разговорите двете формации демонстрираха синхрон, но още няма яснота ще се разберат ли
- Президентът потвърди – дава мандата след Нова година
Убедителен синхрон в действията си демонстрираха ГЕРБ и “Демократична България” на първата си среща в преговорите за съставяне на правителство. И макар да не стана ясно дали са постигнали конкретно разбирателство по дадени теми, синхронът даде надежда, че има шансове двете формации да се разберат за редовен кабинет в рамките на 51-ото народно събрание.
От понеделник партията на Бойко Борисов започна разговорите за първия мандат. В същия ден пък президентът Румен Радев увери, че ще даде достатъчно време на партиите и обяви, че ще връчи мандата на ГЕРБ след Нова година, както “24 часа” прогнозира още в събота.
Синхронът между ГЕРБ и ДБ пролича от самото начало - и двете формации запазиха мълчание кога ще е срещата им,
скриха се от медиите, а накрая излязоха с общо съобщение
в партийните си страници във фейсбук. От снимките към него пък се разбра, че в преговорния екип на Борисов участват Росен Желязков, Томислав Дончев, Рая Назарян, Даниел Митов и Теменужка Петкова. А пък ДБ изпрати Божидар Божанов, Надежда Йорданова, Ивайло Мирчев, Кристина Петкова и евродепутата Радан Кънев, който бе изненадата в екипа.
“В първата среща от преговорите между ГЕРБ-СДС и ДБ се обсъди възможността за формирането на широко парламентарно мнозинство, подкрепящо редовно правителство с антикорупционен и проевропейски профил - с осигурена стабилност и без плаващи мнозинства. По време на разговорите от ДБ представиха мерките от декларацията (освен санитарен кордон тя включва и антикорупционни реформи, попълване на квотите на НС в регулаторните органи и др. - б.р.) и бяха обсъдени потенциалните възможности за интегрирането им в законодателната програма на Народното събрание, както и включването им във всеобхватно коалиционно споразумение”, написаха лаконично от ГЕРБ и от ДБ след срещата.
“Продължаваме промяната” не бяха поканени, тъй като още на консултациите при Радев стана ясно, че те ще оставят преговорите да се водят от ДБ с надежда те да убедят партията на Борисов да подкрепи санитарния кордон срещу “ДПС-Ново начало”.
“По-важното е мерките от декларацията за санитарния кордон да бъдат включени в коалиционно споразумение
Това ще бъде нашата цел. Не можем да направим отстъпки от това, най-малкото защото в ДБ сме авторите на тази декларация и всички мерки от нея трябва да влязат в коалиционното споразумение”, увери преди началото на разговора Ивайло Мирчев.
ДБ са решили да са активни за кабинет - не сме против, ако не нарушават принципите ни, коментира пък акад. Николай Денков в интервю за “24 часа” (Четете във вторник в хартиеното и онлайн изданието на вестника).
Няма как премиерът да е доминиран от ГЕРБ, категоричен бе обаче Денков. В неделя представители на ДБ допуснаха, че може да е от партията на Борисов, но не и самият той. А лидерът на ДСБ Атанас Атанасов дори даде нова формула за размисъл - да е банкер или юрист.
Преговорите между ГЕРБ и ДБ ще продължат и във вторник, но отново далеч от медиите. Сред темите ще бъдат мерки за бюджетна консолидация, съдебна реформа и противодействие на корупцията, както и конкретни експертни разговори по отделните сектори, допълват от двете партии.
Едва когато и ако ГЕРБ и ДБ постигнат някакво разбирателство, хората на Борисов ще се обърнат към другите две формации, посочени от него като потенциални партньори - БСП и ИТН.
Националният съвет на БСП вече взе решение, че социалистите ще се явят на разговори. ИТН също ще се отзоват на поканата, каза депутатката Павела Митова. Но отново напомни, че ще държат бъдещият премиер да не е Борисов.
“Едно бъдещо управление трябва да бъде организирано на база експертност и първо трябва да бъдат фиксирани срокове по темите, около които се обединяват формациите”, мотивира се тя.
“Очевидно разговорите между политическите сили вървят трудно
и това се видя от факта, че им трябваше цял месец да изберат председател на парламента. Няма уговорка за точен времеви диапазон, но сами разбирате, че ако тази седмица наистина е необходима за разговори, началото на другата седмица не мога да връча мандата, понеже влизаме в коледни и новогодишни празници, което означава, че наистина ще отидем след Нова година”, мотивира решението си да се забави с връчването на мандата пък президентът Румен Радев.
Държавният глава потвърди, че повечето време за разговори между партиите му е поискано лично от Бойко Борисов. То обаче щяло “да е оправдано само ако парламентът наред с опитите за съставяне на правителство ще възстанови своята нормална работа и навакса пропуснатото време”.
“Обществото ни очаква най-вече разум и
приемане на бюджет, който да отговаря наизискванията на гражданите
и на българската икономика, но и да не “взривява” финансите на държавата и да не ни завлича в дългова спирала с непредвидими последици”, подчерта президентът.
Запитан вижда ли намеса на прокуратурата в процеса за съставяне на редовно правителство, Радев заяви, че “въпросът отдавна не е в депутатските имунитети, а в това да има еднакъв подход и да няма избирателно правосъдие”.