Два свята при малките хулигани - задоволени хлапета в София и гладни крадци по селата

16.12.2024 07:00 Кирил Борисов
С мерки за неотклонение надзор на инспектор от Детска педагогическа стая Софийският градски съд пусна учениците, обвинени за боя в мола на бул. “България” в София през ноември.
Очевидец засне кадри от бой между агитки в столичен мол.

Скандалите с хулиганите в столичните молове заради дързостта и обществената реакция направиха много видима темата за престъпленията, извършени от непълнолетни.

Трендът обаче е, че престъпленията, извършени от деца, намаляват постепенно от 2017 г. до днес. Това показват данните на МВР, както и на централната комисия за борба с противообществените прояви към Министерския съвет.

През 2017 г. например в детските педагогически стаи в страната са регистрирани 9146 малолетни и непълнолетни. През 2023 г. са 8626. Намалението обаче е свързано с много фактори, като най-големите са демографската криза и емиграцията, т.е. по-малко хора - по-малко престъпления. 14% от извършителите на престъпления нямат навършени 18 г., показват докладите на МВР. 4642 престъпления са извършени от деца през 2023 г. и намаляват в сравнение с предходните.

В София обаче има ръст след отпаданията на ограниченията покрай коронавируса. За първите 6 месеца на 2024 г. в столицата са разкрити 289 престъпления, извършени от непълнолетни. За цялата 2023 г. са 505. Цифрата не включва малолетните, които не носят наказателна отговорност.

В София и големите градове, където доходите са по-високи, децата най-често хулиганстват и ги арестуват с дрога. В малките населени места и по-бедните области повече крадат. Това говорят данните за престъпленията, извършени от децата в различните краища на страната.

Темата с детската престъпност излезе наяве след серията нападения в столичните молове. Първо майки се оплакаха от глутници младежи, облечени в черно, които причакват момичета или се бият с други деца за забавление и след спорове в социалните мрежи. После няколко непълнолетни пребиха сервитьор в един от столичните търговски центрове.

Заради ескалацията и шумните случаи МВР и прокуратурата се събраха на съвещание, за да набележат мерки срещу насилието. Преди това униформените влязоха в моловете и там нашествието от "локални" хулигани спря. 

Агресивните младежи обаче не са изчезнали и са на други места - в училището, на улицата, по кафенетата и спортните зали. Не им липсват пари, повечето са от добри семейства и са отличници, както разказа майката на един от арестуваните за побоя в мола. Тези младежи търсят забавления и искат да бъдат забелязани. Заради модата да са гангстери и непукисти, го правят агресивно и публично. Това се случва на публични и "тренди" места в София.

В страната проблемът е друг. Това са кражбите и грабежите, извършени от деца.

5 декември, 13 дни след ескалацията на насилието пред бутиците в столичните молове. В сливенския кв. "Даме Груев" магазинер се оплаква в полицията, че от касата са откраднати 1600 лв. Криминалистите стигат до извършителите за часове. Това са две момчета на по 12 г. от ромския квартал. Доброволно върнали парите.

2 декември, около 19 ч. Мъж от село Септемврийци в Северозападна България вижда, че в двора на съседа му има човек, който краде коловете и дървената му порта. Тръгнал към него и се развикал, за да го спре. Тогава непознатият го ударил с кол по главата. Настанен е в болница. По горещи следи криминалистите открили гастрольора, който е от съседна област. Оказал се непълнолетен. Почти всеки ден полицаи задържат невръстни крадци, грабители, побойници, хулигани и притежатели на дрога.

През детските педагогически стаи минават хиляди малолетни и непълнолетни на година, които невинаги са клиенти на МВР и прокуратурата. Най-малкото защото сред тях има малолетни. През 2023 г. инспекторите са работили с 6635 малолетни и непълнолетни.

Най-много се превъзпитават там заради бягство от дома - 15% от всички малки "клиенти".

Следват проявите на насилие и агресия - 13%.

На трето място е употребата на дрога - 8,2%.

Четвърти са тези, които рушат обществено имущество - 7,7%. Следват тормоз (6,8%), хулиганство (6,3%) и просия (5,7%).

Структурата на противообществените прояви сред децата е по-специфична. Става въпрос и за друга графа. По данни на педагогическите стаи от извършителите на престъпления, които посещават детските педагогически стаи, най-много са крадците - 2483, или 54% от всички.

Повечето от тях са "вършали" по магазини, следват тези, които са крали от домове.

Данните на МВР са само за непълнолетните. Общо 2910 са задържаните за различни престъпления деца. Най-много са крадците - 1167. Следват тези, свързани с наркотици, които се увеличават в последните години. Те са 445. За унищожаване на чуждо имущество са уличени 358 деца 110 са хулиганите, а 107 са грабителите.

Освен МВР, прокуратурата и различни неправителствени организации, които се занимават с проблема на детската престъпност, има още една. Това е Централната комисия към Министерския съвет, която обединява всичи местни в страната, каквито трябва да има по закон. Те отчитат дейността си пред кмета, общинския съвет и централната комисия всяка година. Основната задача на тази структура е превенцията. Последният доклад обаче е от 2022 г. за дейността им през 2021-а. Последната активност на централната комисия е от юни 2023 г., когато са се събрали на национално съвещание семинар в Ахелой. 

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>