Ще забранят ли ТикТок, след като шестокласник аха да си пукне главата заради “Летящ Супермен”
Стотици деца в цял свят ранени през последните седмици заради новото предизвикателство в социалната мрежа
Социалната мрежа ТикТок да бъде забранена в България. Това поиска шефът на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов, след като шестокласник едва не си пукна главата, изпълнявайки предизвикателство от ТикТок.
Момчето паднало на плочките в столичното 119-о средно училище “Акад. Михаил Арнаудов” в опит да изпълни номера “Летящ Супермен”. Инцидентът е от петък и е чудо, че детето няма сътресение и кръв, каза Стаматов, който е директор на 119-о ОУ.
Модата, която учениците следват сега, е известна с хаштага Superman Challange - предизвикателството на Супермен. При него един младеж се засилва с разперени напред ръце. Това е позата, в която лети Супермен, а децата викат името му, докато бягат. Поне двама други ученици, но може и повече, застават един срещу друг и хващат ръцете си. Младежът скача в тях, а целта е да използват инерцията и да го отхвърлят назад.
Това е поредното предизвикателство от Тик Ток, което набира популярност сред децата. Преди месеци хит бе друго, за щастие, далеч по-безобидно - ученик да се качи на чина по време на час и да запее конкретна неразбираема мелодия.
Стаматов припомни как преди години е имало жертви и на други предизвикателства -
селфи от високо място или докосване на жици на влак
Преди години пък легенда за играта “Синият кит”, разпространявана в социалните мрежи, докарваше подрастващи до самоубийство.
97% от децата до 18 г. използват различни социални мрежи и платформи. 70% следват ТикТок, сочат данни от проучване на “Сова Харис” по поръчка на СЕМ от февруари. Ютюб и Тик Ток са двете най-популярни платформи сред учениците между 13 и 18 г.
Веднага след инцидента в 119-о училище в петък Стаматов свикал родителска среща и показал видеото на “Летящия Супермен”, от което майките и бащите останали втрещени. Самият той не повярвал, че дете може само да се самонарани, помислил, че някой го е бутнал. “Децата гледат в ТикТок и смятат, че успешни приземявания могат да бъдат направени от всеки. Смятат се за Батман и си го вярват заради ТикТок. Апелът ми е ТикТок да бъде забранен у нас”, каза Стаматов.
Забрана на социалната мрежа може да има или след намеса на службите у нас, или с приемане на общо европейско законодателство срещу платформи като ТикТок например, което обаче е трудно да бъде задвижено.
Не трябва да се стига до такива крайности, убеден е обаче Асен Александров, директор на 51-о училище. Лошите примери на децата не могат да бъдат спрени, но подходът трябва да е възпитание, а не забрана. Трябва да има повече разговори с родители и учители кои примери не трябва да се следват, обясни той.
Стотици деца в цял свят са били ранени през последните седмици след “летене” в подражание на новото ТикТок предизвикателство. Лекари предупреждават, че заради “Летящия Супермен” учениците рискуват да си счупят ръце, крака или гръбначен стълб.
12-годишно дете от черногорската столица Подгорица нарани ръката си. Момчето искало да опита играта с приятелите си, защото не изглеждала опасна, разказало то пред майка си. “Бяхме шокирани. Смятахме, че няма как дете, с което се обсъждат толкова много предизвикателства в социалните мрежи, което всеки ден чува колко е опасно и което има родителски надзор, да попадне в тази ситуация”, заяви майката.
Медии в Босна и Херцеговина съобщават, че повече от 20 тийнейджъри са били ранени заради предизвикателството. Местни лекари споделят, че някои деца на възраст от 12 до 16 години са получили сериозни наранявания на главата.
Това предизвикателство се разпространи и в Северна Македония, където миналата седмица властите казаха, че досега са били ранени най-малко 17 деца. “Най-младият пациент е на 10 г., а най-възрастният - на 16. В два случая имахме счупени кости”, каза ръководителят на Университетската хирургична клиника в Скопие Небойша Настов. А Либерално-демократическата партия поиска забрана на ТикТок в РСМ.
В Испания, Гърция, Бразилия, Хърватия, Румъния, Косово, Уелс и Израел също има подобни случаи, заради които ученици са били настанени за болнично лечение. Няколко училища, включително във Франция и Белгия, предприеха мерки за забрана на предизвикателството поради рисковете, които крие.
13-годишен гимназист от гръцкия остров Родос е бил тежко ранен, докато се опитвал да извърши опасния трик. След падането той е
получил гърчове, което е довело до интубация
поради тежестта на състоянието му. Медицинските прегледи потвърдиха, че е получил черепно-мозъчни травми.
“Сега се чувствам по-добре, но беше страшно. С приятели решихме да опитаме предизвикателството. Вторият път не можаха да ме хвърлят и аз не помня нищо от момента, в който си ударих главата, докато не се озовах в линейката”, казва пък Ноа, на 12 г., от Израел.
Психолозите предупредиха, че желанието да бъдеш в крак с тенденциите в мрежите, съчетано с прекомерното използване на мобилни телефони, е основна причина за нарастване на рисковото поведение сред децата. Те призоваха родителите и училищата да разговарят с учениците. Доклади отбелязват, че предизвикателствата на ТикТок са се превърнали в сериозен проблем, тъй като много от тях насърчават рисково или опасно поведение.
В отговор на ситуацията ТикТок предприе действия, като от платформата сложиха предупредително съобщение към търсенията за “Супермен” или “Танц на Супермен”, което гласи: “Тази фраза може да е свързана с поведение или съдържание, което нарушава нашите указания. Насърчаването на безопасно и положително изживяване е наш основен приоритет”.
Същевременно Апелативният съд на американския окръг Колумбия отхвърли нов иск на ТикТок в поредицата от правни опити на компанията за временно блокиране на закона, който би довел до забраната на платформата на територията на САЩ. По-рано Вашингтон прие закон, изискващ продажбата или забраната на приложението заради връзките му с Китай.