Студените крака могат да бъдат признак на опасно за здравето състояние

15.12.2024 14:17
Студените крака могат да бъдат признак на опасно за здравето състояние СНИМКА: Пиксбей

Макар че е лесно да разберем внезапните студени тръпки в мрачното зимно време, за постоянното изстудяване на крайниците може да има по-сериозна причина.

Рядко се забелязват ранните признаци на високия холестерол, поради което той често е наричан „тих убиец". Високият холестерол може да остане незабелязан в продължение на години или докато не предизвика други здравословни усложнения.

Студените ви крака може да се дължат на лошо кръвообращение, блокирано от високия холестерол. Това е известно като периферна артериална болест (ПАБ) - сборно понятие за група заболявания, които водят до прогресиращи стеснения и/или тромбози.

Известно е, че наред с високите нива на холестерола то причинява натрупване на плака в артериите на краката и стъпалата, известно като атеросклероза. Това натрупване може да стесни или блокира артериите, да намали притока на кръв и да причини студени крака.

Когато кръвоснабдяването е недостатъчно, тъканите на краката, глезените и стъпалата трудно получават необходимия кислород и хранителни вещества, което може да доведе до редица симптоми при напредване на заболяването. Освен това недостатъчното кръвоснабдяване повишава риска от сериозни сърдечносъдови проблеми, включително инфаркти и инсулти.

Подобно на лечението на високия холестерол, ПАД се лекува предимно чрез промени в начина на живот. Редовните физически упражнения и отказът от тютюнопушене са основните промени, които могат да облекчат симптомите и да намалят вероятността от влошаване на състоянието.

Пациентите, на които е поставена диагнозата, трябва също да бъдат насърчавани да се хранят здравословно, да намалят теглото си и да ограничат консумацията на алкохол. Наред с промените в начина на живот, лекарите предписват и необходимите лекарства.

Симптомите на ПАД често се развиват бавно с течение на времето. Ако се развият бързо или внезапно се влошат, това може да е знак за сериозен проблем, изискващ незабавна медицинска помощ.

Ранното диагностициране чрез изследване на липидния профил може да помогне за предотвратяване и управление на високия холестерол. Други начини за справяне с високия холестерол включват: редовни физически упражнения, поддържане на здравословен индекс на телесната маса, намаляване на приема на алкохол, намаляване или отказване от тютюнопушенето и здравословна, балансирана диета с ниско съдържание на ултрапреработени храни, пише БГНЕС.

Други от Докторе кажи

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

>