За да пребори рака, крал Чарлз се е отказал от червеното месо
Денят му започва с домашно приготвен пълнозърнест хляб и плодове
Намалил и любимите си млечни продукти, но по екологични съображения
Британският крал Чарлз III се бори усилено, за да се справи с онкологичното заболяване, от което страда. Това разкри Доналд Тръмп в интервю, след като се срещна със сина на монарха в Париж. “Имах чудесен разговор с принц Уилям. Попитах го за съпругата му Кейт и той каза, че и тя се справя добре. Попитах го за баща му и той каза, че баща му се бори много усилено”, разказа бъдещият американски президент.
Думите му бяха тиражирани по цял свят, тъй като дават актуална информация как върви лечението на краля и на принцесата на Уелс, които в началото на годината бяха диагностицирани с онкологично заболяване. Макар видът рак, от който страдат, да продължава да не се разкрива от двореца, всяко съобщение или пък тяхно признание през какво преминават по време на лечението си се следи под лупа. Причината е, че двамата много се осланят на вярата и работят активно и върху цялостното укрепване на телата си, докато биват лекувани от едни от най-добрите английски доктори.
И преди да се разболеят, Кейт и Чарлз
бяха известни със здравословния си начин на живот
и редовна физическа активност, но сега още повече са се концентрирали върху това, твърдят техни близки пред английски медии.
Доведеният син на монарха разкри, че той се е отказал от червеното месо, за да ускори възстановяването си от рак. “Не съм диетолог, но аз също знам, че храната е част от “лекарството” на тялото”, каза в интервю Том Паркър Боулс. Синът на кралица Камила от първия ѝ брак даже издаде наскоро книга за менютата на кралските особи. По думите му за разлика от предшествениците си Чарлз III винаги е имал изключително икономичен подход към храната и в продължение на десетилетия е пропускал обяда. След като се разболява от рак обаче, започва да яде авокадо в средата на деня, тъй като се смята, че то съдържа полезни съставки, които предпазват от различни болести.
За сметка на това пък редица проучвания са показали, че прекомерната консумация на червено месо увеличава риска от някои видове онкологични заболявания като рак на дебелото черво и на стомаха. За особено вредни се смятат шунката и беконът, тъй като за консервирането им се използват неща, които след това се разграждат в организма. Има значение и как месото е обработено термично. Консумацията на пържено и печено например се свързва с по-голям риск от онкологични заболявания.
Въпреки че повечето изследвания не са в състояние да обяснят все още защо е така, всички установяват връзка между високата консумация на червено месо и рак. Някои учени допускат, че
тя се дължи на съдържащите се в него мастни киселини,
но други отхвърлят тази теза, тъй като те се припокриват по състав с тези в млечните продукти, за които пък не съществуват доказателства, че имат отношение към болести. По принцип те се усвояват по-бавно и затрудняват работата на червата. Някои проучвания даже ги сочат като фактор за рак на простатата, тъй като са показали, че консумиращите редовно червено месо два пъти по-често се разболяват в сравнение с тези, които са го изхвърлили от менюто си.
“Не мисля, че за Чарлз е трудно да се откаже от него, тъй като той винаги е бил много внимателен за диетата си. В продължение на години умишлено избягваше месо и риба поне два дни в седмицата”, казва бившата кралска кореспондентка на Би Би Си Джени Бонд. По думите ѝ кралят напоследък е намалил и любимите си млечни продукти, които преди редовно са присъствали на трапезата му. Но това се е случило от екологични съображения. “Вероятно ще му липсва много печеното агнешко, но съм сигурна, че е напълно фокусиран върху възстановяването си и ще направи всичко, което лекарите кажат, за да победи или контролира рака”, добавя Джени Бонд.
Експертите обаче подчертават, че месото е важен източник на хранителни вещества за човешкото тяло, включително на витамин В12, който пък има отношение към нервната система, производството на кръв и клетки. Затова е много важно, когато се отказва от него, човек да си ги набавя от други източници, което, изглежда, кралят знае как да прави, още преди да се разболее.
Бившият дворцов готвач Греъм Нюболд разкри, че Чарлз много държи на пресните плодове и зеленчуци, които се произвеждат в кралските имения. Той даже лично участва в отглеждането им.
Обикновено денят му започва със здравословна закуска от домашно приготвен пълнозърнест хляб, купа пресни плодове и прясно изцеден сок.
“Кралят ползва шест вида мед,
някои специални мюслита и негови сушени плодове”, обяснява Нюболд.
Където и да отиде Чарлз III, кутията му с тази закуска пътува с него.
Най-вероятно и сега продължава да е така, тъй като плодовете, пълнозърнестият хляб и мюслите са с високо съдържание на фибри, за които се смята, че намаляват риска от рак. Те помагат за регулиране на движенията на червата и съкращават времето, през което вредните вещества са в контакт с дебелото черво. Затова всяка нова информация за начина на хранене на британския крал обяснимо буди интерес, тъй като хиляди хора по света също като него се опитват да подпомогнат телата си с правилна диета, докато се борят с онкологично заболяване.