Персонален НОИ от "24 часа": Ако сте навършили 67 г., може да се пенсионирате с 15 г. стаж

14.12.2024 07:00
НОИ

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).

В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.

За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".

Тази година навърших 67 г. Имам 13,5 г. трудов стаж, включващ и военната служба. Обясниха ми, че нямам право на пенсия за непълен трудов стаж и нямам право да си закупя липсващия, въпреки че съм завършил редовно висше образование, както и докторантура. Имам ли право на някаква социална пенсия и при какви условия? Румен Багалев

Законодателят е предвидил възможност за пенсиониране на по-висока възраст и с по-малко осигурителен стаж, в случай че лицето не може да изпълни условието за продължителност на осигурителния стаж за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред на чл. 68, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Условията за пенсиониране по този алтернативен ред са еднакви за мъжете и за жените и са посочени в разпоредбата на чл. 68, ал. 3 от КСО.
Лицата, родени след 1 март 1956 г., могат да се пенсионират по реда на чл. 68, ал. 3 от КСО, ако имат навършена възраст 67 г. и най-малко 15 г. действителен осигурителен стаж.

КСО определя, че действителният стаж представлява действително изслуженото календарно време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което лицето е работило по друго правоотношение и е било задължително осигурено за инвалидност, старост и смърт, периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, периодите по чл. 7 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица, както и времето, през което лицето е подлежало на задължително осигуряване за своя сметка и е внесло дължимите осигурителни вноски. В обхвата на цитираната дефиниция за "действителен стаж" не попада закупеното време на обучение, както и времето на докторантурата.

Относно втория въпрос следва да се има предвид, че на основание чл. 89а, ал. 1 от КСО, право на социална пенсия за старост имат лицата, навършили 70-годишна възраст, на които не е отпусната друга пенсия, включително от друга държава, когато годишният доход на член от семейството им към датата на навършване на възрастта, съответно - към датата на подаване на заявлението за отпускане на пенсия, е по-малък от 30 на сто от сбора на линията на бедност, определена за страната през последните 12 месеца.

Към заявлението за отпускане на социална пенсия за старост се представя декларация по утвърден образец от управителя на НОИ за семейно положение и за годишния доход на член от семейството, включително от друга държава (образец УП-4).
При определяне на годишния доход на член от семейството се взема предвид броят на членовете на семейството на заявителя към датата на навършване на 70-годишна възраст или към датата на подаване на заявлението, ако от навършването на тази възраст са изминали повече от 2 месеца. Съгласно Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж членове на семейството са съпругът/съпругата и децата до 18-годишна възраст, ако не са встъпили в брак, както и децата над тази възраст, ако са неработоспособни с определена от Териториална експертна лекарска комисия или Национална експертна лекарска комисия 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, нямат други доходи и не са встъпили в брак.

Във връзка с изложеното, ако годишният доход на член от семейството на лицето е по-висок от 30 на сто от сбора на линията на бедност, определена за страната през последните 12 месеца преди датата на навършване на 70-годишна възраст (или преди датата на заявлението за отпускане на пенсия), лицето няма право на социална пенсия за старост.

Размерът на социалната пенсия за старост се определя с постановление на Министерския съвет.

Други от От страната и света

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

Православен календар за 16 януари, вижте кой има имен ден

Преп. Гавриил Лесновски,  Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на св. Иван Рилски

>