Зърнопроизводителите алармират, че са „забравени" в бюджета за 2025 г., готвят протести по празниците
„Секторът „Зърнопроизводство" е стратегически за националната икономика, продоволствената сигурност и устойчивото развитие на България. Въпреки това, продължаващото пренебрегване на нуждите му поставя под риск бъдещето на земеделските производители в страната. Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изразява категорично несъгласие и остро критикува проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.", се казва в нарочна декларация.
НАЗ настоява за включване на следните ключови пера в държавния бюджет за 2025 г., които са от решаващо значение за стабилността на сектора: средствата за държавната помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна"; средствата за възстановяване и изграждане на стратегически съоръжения на хидромелиоративния сектор в страната, съгласно четиригодишния план, предложен от Министерство на земеделието на храните (МЗХ) за инженеринг (проектиране и строителство – реконструкция, възстановяване, модернизация и ново строителство) на обекти от напоителната инфраструктура и за извършване на реформи за ефикасно и устойчиво използване на водните ресурси в страната, посредством намаляване на загубите на вода в хидромелиоративните съоръжения; средствата за държавната помощ „Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури".
В допълнение, НАЗ настоява за изпълнение на законодателни инициативи, свързани с подобряване на възможностите за извършване на земеделска дейност, а именно: промени в Закона за арендата в земеделието, целящи регламентиране на сключването на дългосрочни договори при наемане или арендоване на земеделска земя; приемане на държавен механизъм за регулация на рентните плащания в страната, основан на добив и продажни цени; създаване и приемане на Закон за браншовите организации в земеделието, Закон за аграрната камара и Закон за селскостопанските кооперативи; определяне на напояването като стратегически национален приоритет и облекчаване на нормативните режими за инвестиционни проекти, свързани с водоспестяващи технологии.
„НАЗ алармира за критичното състояние на сектор „Зърнопроизводство" и за необходимостта от незабавни мерки за адресиране на проблемите и предизвикателствата, породени от: негативните последици от войната в Украйна, които създадоха сътресения на пазара на българската продукция; значителния ръст в себестойността на зърнените и маслодайни култури, дължащ се на постоянно нарастващи производствени разходи, високи рентни плащания и екологични изисквания по линия на Европейския съюз; огромния натиск от Зелената сделка, който намалява конкурентоспособността на европейските фермери спрямо тези от трети страни; ниски продажни цени на местните и международните пазари, които не покриват разходите за производство", се казва още в декларацията.
С оглед на неблагоприятната ситуация, НАЗ е изпратила писма до министъра на финансите и всички парламентарни групи с искане за незабавна среща и е в очакване на отговор от тяхна страна. След проведено извънредно заседание на Управителния съвет на НАЗ, регионалните структури на Асоциацията заявяват, че зърнопроизводителите от цялата страна са готови за протест и ще отстояват с всички законови средствата правото си на поминък и достойно препитание.
„Министерството на земеделието изготви 4-годишен план за възстановяване на напоителната инфраструктура и инвестиции в хидромелиорации, който възлиза на около 1,2 млрд. лв. и всяка година трябва да се осигуряват по около 400 млн. лв., за да може след този период площите с напояване в страната да станат 2,5 млн. дка от сегашните 300 000 дка. В бюджета за 2025 г. не са заложени и средствата за тъй нар. украинска помощ – общо 600 млн. лв., както и за съфинансиране на кризисния резерв от Европа. Връщаме се в изходната позиция от февруари т.г., когато протестирахме и изкарахме тракторите на пътищата. В другите държави украинската помощ се изплаща. Общо не са заложени около 700 млн. лв. за земеделския бранш в проектобюджета", заяви председателят на асоциацията Илия Проданов. „Земеделският министър е дал разчета и обосновката за тези средства на финансовия министър. Една политика е приоритет само, когато я има в бюджета. Следващата седмица сме предвидили срещи с парламентарните групи в Народното събрание и разчитам да намерим решение, за да не се стига до ефективни протести между Коледните и Новогодишните празници", добави Проданов. На парламентарния контрол на 13 декември финансовият министър Людмила Петкова поясни, че Европейската комисия не предвижда изплащане на украинска помощ през 2025 г., но, ако промени правилата, бюджетът разполага със заделен резерв за извънредни разходи, както е действано и през тази година за зърнопроизводителите.