Проучване: Смъртността от Ковид-19 е била най-ниска в Западна Европа
Западноевропейските държави с най-ниска смъртност от КОВИД-19 са тези, които са въвели достатъчно рано здравни ограничения и са приложили ваксинация сред възрастните хора възможно най-бързо, заключава проучване, цитирано от АФП и БТА.
Проведено от изследователи от Института „Пастьор“ и публикувано в списание BMC Global and Public Health, изследването сравнява ситуацията в 13 западноевропейски държави между 2020 и 2022 г., когато е пикът на пандемията.
Изследователите са измерили свръхсмъртността, т.е. броя на смъртните случаи, надвишаващи очакваните в нормални времена. Те също така са потърсили отговор на въпроса кои са факторите, повлияли върху нивата на смъртност.
Авторите предлагат два отговора: „Бързото внедряване на ваксини при най-уязвимите“, по-специално при възрастните хора, както и „ранното прилагане на нефармацевтични интервенции“. Последният термин по същество се отнася до здравните ограничения, наложени в повечето страни при пандемията от КОВИД-19, като се започне със строгите ограничения от началото на 2020 г.
Страните, които са се справили най-добре в началото на епидемията, са тези, наложили отрано ограничения, преди болниците им да бъдат претоварени - например Норвегия, отбелязва АФП.
Обратно, Великобритания, която най-бавно въведе ограничения, е пострадала от най-високата смъртност през първите няколко месеца на пандемията.
Други страни, като Франция, са били около средното ниво.
И накрая, един случай изглежда контрастиращ, тъй като се фокусира върху спора за управлението на епидемията: Швеция, която бързо въведе леки ограничения, но не стигна до пълен локдаун. През първите месеци на пандемията смъртността там постепенно нараства и значително надвишава тази в скандинавските й съседи Дания и Норвегия. При тях обаче имаше рязък ръст на смъртността в края на 2021 г. и началото на 2022 г., докато Швеция беше пощадена. В крайна сметка Швеция, Дания и Норвегия, плюс Ирландия, са държавите, представили се най-добре през целия период 2020-2022 г., сочи изследването, цитирано от АФП.
Обратно, Италия, след това Белгия и Великобритания изглеждат най-силно засегнати от епидемията КОВИД-19.