Проучване: Смъртността от Ковид-19 е била най-ниска в Западна Европа

10.12.2024 17:03
КОВИД-19 ваксини СНИМКА: Пиксабей

Западноевропейските държави с най-ниска смъртност от КОВИД-19 са тези, които са въвели достатъчно рано здравни ограничения и са приложили ваксинация сред възрастните хора възможно най-бързо, заключава проучване, цитирано от АФП и БТА.

Проведено от изследователи от Института „Пастьор“ и публикувано в списание BMC Global and Public Health, изследването сравнява ситуацията в 13 западноевропейски държави между 2020 и 2022 г., когато е пикът на пандемията.

Изследователите са измерили свръхсмъртността, т.е. броя на смъртните случаи, надвишаващи очакваните в нормални времена. Те също така са потърсили отговор на въпроса кои са факторите, повлияли върху нивата на смъртност.

Авторите предлагат два отговора: „Бързото внедряване на ваксини при най-уязвимите“, по-специално при възрастните хора, както и „ранното прилагане на нефармацевтични интервенции“. Последният термин по същество се отнася до здравните ограничения, наложени в повечето страни при пандемията от КОВИД-19, като се започне със строгите ограничения от началото на 2020 г.

Страните, които са се справили най-добре в началото на епидемията, са тези, наложили отрано ограничения, преди болниците им да бъдат претоварени - например Норвегия, отбелязва АФП.

Обратно, Великобритания, която най-бавно въведе ограничения, е пострадала от най-високата смъртност през първите няколко месеца на пандемията.

Други страни, като Франция, са били около средното ниво.

И накрая, един случай изглежда контрастиращ, тъй като се фокусира върху спора за управлението на епидемията: Швеция, която бързо въведе леки ограничения, но не стигна до пълен локдаун. През първите месеци на пандемията смъртността там постепенно нараства и значително надвишава тази в скандинавските й съседи Дания и Норвегия. При тях обаче имаше рязък ръст на смъртността в края на 2021 г. и началото на 2022 г., докато Швеция беше пощадена. В крайна сметка Швеция, Дания и Норвегия, плюс Ирландия, са държавите, представили се най-добре през целия период 2020-2022 г., сочи изследването, цитирано от АФП.

Обратно, Италия, след това Белгия и Великобритания изглеждат най-силно засегнати от епидемията КОВИД-19.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>