Галин Цоков: През 2024 г. 25 процента от 520 иновативни училища вече реализират четвърти иновативен проект
През 2024 г. 25 процента от 520 иновативни училища вече реализират трети, дори четвърти иновативен проект, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков на откриването на първия по рода си Национален форум "Лаборатории за иновации". Най-мащабното събитие за училищни иновации в България се провежда в Националния дворец на културата (НДК).
Фокусът на събитието е изцяло върху иновативните подходи на преподаване и как те се превръщат в двигател за развитие на образователната система.
"Светът след пандемията, светът след 2022 г., динамичният свят на промените, в който съвременните училища и образователни системи се оказаха под един много сериозен иновационен натиск, една иновационна преса - както отвън с развитието на технологиите и с бурния прогрес на изкуствения интелект, така и отвътре - с новите поколения ученици, които са представители на поколението "Зет" и "Алфа". Те са различни и са много по-търсещи и непримирими, и имат различен начин на възприемане и задържане на вниманието, с което трябва да се съобразяват съвременните образователни системи. И всичко това рефлектира върху различните проекти за иновативни училища - както в САЩ, в Канада и в Сингапур, така и в Индия, и в Азербайджан, и в България", каза министър Цоков.
Той припомни, че е започнал, след приемането на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) и влизането му в сила през 2016 г., един от най-важните проекти, насочен към бъдещето в нашата образователна система. Проектът за създаването и развитието на иновативните училища, и тук ние се отличаваме от иновативните училища в другите образователни системи по начина, по който това се случва. Това е развитие на иновации на проектен принцип, като още през първата година 182 училища кандидатстваха със своите иновативни проекти, които трябваше да реализират през следващите три-четири години. Показателно е, че днес, през 2024 г., 25 процента от 520 иновативни училища вече реализират трети, дори четвърти иновативен проект. Това означава, че в управлението, функционирането и развитието на тези училища иновациите са станали много важен елемент, подчерта образователният министър.
Това, което навлезе, като иновативни проекти и реализацията им в нашите иновативни училища, бе свързано с всички съвременни направления на образованието - проектно базирано обучение, интегрирано знание, зелена енергия и зелени училища, иновативни проекти, свързани с компетентностно ориентирането образование и с различни концепции за личностно развитие на децата. Всичко това, което се случва в образователния свят, се случва на много високо ниво в нашите училища и искам да поздравя присъстващите в тази зала, както и всички училищни директори, и учители в образователната ни система, каза проф. Цоков.
По думите му не е важно да се реализират иновации в конкретно училище, важно е развитието на културата за иновации в нашите образователни институции, която се случи и през Националната програма "Иновации в действие". Още в пандемичната 2019/2020 година над 500 училища успяха да направят обмен - взаимни посещения на иновативни и неиновативни училища, да се осъществи оформянето на мрежа от иновативни училища, които работят по определени много важни иновации за съвременното образование. Сред тях са проектно базираното обучение, моделът едно към едно, облачните технологии в обучението, Монтесори педагогиката, сугестопедията, предаде БТА.
Тези иновации, тази мрежа от иновативни и неиновативни училища е свързана с всички съвременни направления в образованието. Започнаха също и регионалните конференции и срещи на педагозите от различни иновативни училища - седем във всяка година. За тези години над 220 училища се включиха в тези регионални конференции, както над 2100 директори, учители и ученици представиха, и обмениха информация, свързана с въвеждането на иновация. Това промени много неща в нашите училища - има повече свобода и професионална автономност, от която имат нужда учителите, за да реализират новостите, отрази се и на мотивацията на учениците за учене. Тази национална програма разви нов модел за квалификация на педагогическите специалисти, който през тази година се опитахме да приложим чрез 160 майсторски класове в цялата страна. Те се провеждат от училищни директори и учители, които въвеждат своите колеги в иновациите и в положителните практики в своите училища, обясни министър Галин Цоков.
Той каза, че днешната конференция е свързана с училищните лаборатории за иновации, които са следващ етап на мултиплициране и разпространение на иновациите, който е вече много повече структуриран. Тези пет училища получиха през тази година една много важна задача - да картографират, да дадат пътя на въвеждането на иновацията в образователната институция, защото това е много важно. Включиха се също университетски преподаватели от над десет висши училища в България. Продуктите на тези пет лаборатории за иновации ще видим днес, отбеляза образователният министър.
На форума се представят крайните образователни продукти, създадени в първите пет успешни лаборатории по Националната програма "Иновации в действие".
Училищните лаборатории за иновации се изпълняваха от пет образователни институции - домакини, като в работата към всяка една от тях се включиха по десет партниращи училища. Така в инициативата се включиха над 55 училища, които изработваха и прилагаха иновационни подходи в българското образование, обясниха от МОН.
Лабораториите са в различни тематични направления - "Предприемачество и финансова грамотност", "Екология и зелена енергия", "Проектно базирано обучение и интегрирано знание", "Позитивно образование и личностно развитие" и "Образователна интеграция и гражданско образование".
Дейностите се изпълняваха от 108-о Средно училище (СУ) "Никола Беловеждов" в София, от Основното училище (ОУ) "Петко Рачов Славейков" във Варна, от Природо-математическата гимназия (ПМГ) "Яне Сандански" в Гоце Делчев, от Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора и от Основното училище "Неофит Рилски" в село Дерманци. Успешното им изпълнение е в резултат от екипната работа на педагогическите специалисти от иновативните училища и външни експерти - научни консултанти.
"Училищни лаборатории за иновации" се организира по Националната програма на МОН "Иновации в действия". За първи път по програмата иновативни училища в страната, работиха съвместно, изготвяха проекти и обменяха идеи в конкретни тематични направления.
На събитието за приемственост присъстват и екипите на новите шест училищни лаборатории за настоящата учебна година. Те се запознават с работата на колегите си и обогатяват опита си.
Специален акцент в програмата на форума е представянето на анализ от проф. Дора Левтерова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Анализът разглежда развитието на иновационната култура в българските иновативни училища и очертава насоките за бъдещо развитие.