Пирамидата BETL, завлякла 30 000 българи, пак действа, но като PowerPaw
И двете привличат инвестиции във външни батерии, базирани в Китай
Завляклата над 30 000 българи пирамида BETL продължава да действа, но с ново име - Power Paw. Това показа проверка на “24 часа” във фейсбук страниците, които рязко се прекръстиха след изчезването на първата компания в събота.
Британската компания BETL обещаваше огромни печалби след инвестиция в станции за външни батерии за зареждане на телефон, базирани в Китай и на други места в Азия. Схемата започвала с инвестиция от минимум 1200 евро, а мошениците обещавали, че хората ще печелят от отдаването под наем на външните батерии. Предлагали различни пакети с обещания за по-висока доходност и че човек ще възвърне инвестицията си за по-малко от месец.
Обученията се провеждали в затворени телеграм групи, а печалбите били превеждани в криптовалута, вързана към американския долар, като таксата за изтегляне на парите била 18%. За привличане на нови “инвеститори”, както се наричали помежду си вложителите в BETL, се получавали бонуси.
В последния месец компанията, зад която не стои фирма, регистрирана в България, масово отваря офиси у нас. Оказа се, че хората били принуждавани от босовете на схемата да го правят, в противен случай щели да прекратят партньорството си с тях и да изгорят с много пари, разказаха в социалните мрежи част от пострадалите. За да продължат с дейността си с надеждата да си върнат инвестираното, някои дори теглили кредити.
От BETL организирали лъскави партита из България, за да привличат нови “инвеститори”. Бяха забъркани и имена на известни българи, които уж трябвало да имат изяви на коледното им празненство, насрочено за 21 декември. Сред попадналите на плакатите на пирамидата се оказаха певицата Нели Петкова и рапърът Устата. Олимпийският шампион Карлос Насар пък бил спонсориран от тях, но също се разграничи от BETL. Той обясни, че е спортист и не разбира от инвестиции, просто благодарил на хора, които му помогнали с пари.
Основните мозъци на компанията остават неизвестни. Схемата у нас е била движена от няколко фалшиви профила в телеграм, които ползвали крадени от интернет снимки. Германец например се е разпознал и обяви, че ще пусне жалба за кражба на самоличността.
Пирамидата гръмна в петък, когато хората не успяха да изтеглят дневните си печалби. След това криптосметките на вложителите се оказаха опразнени, а обучителите закриха профилите си в телеграм. Преди това обаче те пак успяха да измамят клиенти - поискаха им по 99 долара за верификация, защото само така щели да видят парите си. Над 3500 българи се вързаха, но и тези суми изчезнаха. Тогава и водещите мениджъри, уж англичани с имена Нодин, Гари и Дейвид, изчезнаха.
Българката Калина Николова, която като техен представител се появяваше по събития на BETL, се оправда, че не знаела за измамата. Получавала заплахи и я било страх за живота ѝ. Тя също се оказала жертва, повярвала на няколко души, които не е виждала на живо, разказа Николова в запис, качен в социалните мрежи от друга жертва.
Часове след изчезването на BETL във фейсбук масово започнаха да се появяват страници на PowerPaw. Тя копира напълно модела на BETL - пак предлага купуване на зарядни и печалби след инвестиция и обучение. Дори някои от старите страници смениха името си с това на новата пирамида.