87 заседания по делото срещу нападателите на Слави Ангелов – защо?!
Как делата да не заболяват внезапно и справедливостта да идва бързо
През март 2020 г. главният редактор на “168 часа” и дългогодишен криминален журналист от “24 часа” Слави Ангелов е нападнат и пребит от трима мъже с маски в центъра на София. В обвинителния акт се посочва, че първите удари нанася Георги Асенов и Слави Ангелов пада. Тогава се появяват Бисер Митрев и Никола Асенов. По думите на Слави Ангелов двама от нападателите го удрят с метални тръби, а третият снима. Бисер Митрев е разпознат от свидетели по специфичната му походка. Слави Ангелов губи съзнание, докато са го удряли.
От декември 2020-а съдът гледа делото за побоя над главния редактор на “168 часа” Слави Ангелов. Забележете – досега е имало 87 заседания. Разпитани са повече от 40 вещи лица и свидетели. Последното заседание беше насрочено на 2 декември тази година. И тогава адв. Георгиев - защитник на Бисер Митрев, един от тримата обвиняеми - си е взел болничен за високо кръвно само за един ден. То как да не вдигне човек кръвно – не стига, че е понеделник, ами и трябва да се ходи на дело. Естествено, по принцип на всеки може да се случи. Но е съмнително, и когато е трябвало да се влачи делото на 87 заседания за 4 г. и при положение, че Георгиев няколко пъти е глобяван от съда за неявяване. Давал е приоритет и на ангажименти в други съдилища, и поради преподаване.
Адв. Георгиев е депутат от ГЕРБ. Тъй като подобни тактики за отлагане на делата са прозрачни, Бойко Борисов помоли Георгиев да напусне ГЕРБ, като посочи, че не може да се иска бърз процес и едновременно с това да се използват тактики за мотаене на делата.
Да хвърлим поглед на причините за част от отлаганията. Например през юли 2021 година адвокатът на Бисер Митрев не се явява в съда и представя болничен. Делото се отлага за 28 септември. През декември 2021 г. липсващи адвокат, свидетел и съдебен заседател отлагат делото. През март 2022 г. двама от свидетелите не се явяват. Изброяването може да бъде дълго…
Не е като да не се направиха известни промени в НПК за ускоряване на съдебните производства пред наказателния съд. Но очевидно мерките са крайно недостатъчни. Една от наложителните мерки, чисто организационна е при планирането на съдебното производство да се сложат повече предварително определени дати за заседания. Като законът следва да изисква адвокатите да потвърдят, че на тези дати нямат други ангажименти и да се предвиди, че заседанията имат приоритет спрямо възникнали други ангажименти впоследствие.
Глобите, налагани от съда на участници в процеса, следва редовно да се актуализират. В последните няколко години имаме над 30% инфлация, а глобите не следват инфлацията. Как ще се въздейства върху участниците в процеса с ниски пренебрежими глоби?
Чудесно е, че се увеличават възнагражденията на магистратите. И затова кандидати за магистрати има все повече и повече. Не стоят така нещата със съдебните заседатели и вещите лица. Нещо повече – не е ли време да се даде приоритет на други разходи – например да има повече резервни съдебни заседатели, възнагражденията на заседателите и вещите лица да са по-високи, да има по-добри и уредени условия за видеоконферентни връзки. Това са наложителни мерки, без които ще наблюдаваме съдебни процеси, които продължават, докато изтече абсолютната давност от извършеното престъпление. И тези случаи въобще не са малко.
На последното съдебно заседание на делото за побоя на Слави Ангелов, проведено на 11 ноември тази година, адв. Георгиев е поискал тройна съдебномедицинска експертиза дали Бисер Митрев е можел да нанася удари на Слави Ангелов. Интересно дали след това ще има и експертиза дали свидетелят е могъл да снима побоя с телефона си.