Обличат лекарства в коприна – ще действат по-бавно и продължително

08.12.2024 14:11 Александър Трайков
Лекарства Снимка: Pixabay

В продължение на векове Тайланд произвежда първокласни копринени тъкани, които се изнасят по целия свят. Биомедицински изследователи от университета “Чулалонгкорн” в Бангкок са открили друго приложение на коприната - нов метод за доставяне на лекарствата в организма на човека.

Досега приемът на медикаменти се свежда до капсули и таблетки, които се поглъщат, лепенки за кожа, мехлеми и интравенозни системи и инжекции. Джутамас Ратанаварапорн - специалистка по биомедицинско инженерство от университета,   твърди, че е открила начин да капсулира фармацевтичните продукти

в специална копринена торбичка,

като по този начин се забавя тяхното освобождаване в организма и се намаляват страничните ефекти от тях. 

Методът се основава на фиброина - вид протеин, който придава на коприната характерните за нея сила и здравина. Към този момент една огромна част от лекарствата са капсулирани в други видове естествени протеини като желатин и хитозан. Но проблемът  при тях е, че те се разграждат прекалено бързо.

“Вместо да са необходими големи или чести дози, фиброиновата капсула може да освобождава лекарството постепенно, в подходящи количества, необходими на организма. Това контролирано пропускане спомага за намаляване на общата доза и риска от странични ефекти”, смята Ратанаварапорн.

Специалистката изучава коприната повече от 17 г., а през 2021 г. превръща изследванията си в предприятие., наречено EngineLife.

“Фиброинът е биосъвместим, т. е. не уврежда тъканите на тялото, устойчив е и икономически ефективен. Има много причини да бъде предпочетен пред материалите, които понастоящем се използват като носители на лекарства”, казва Яджун Шуай, изследовател в Института за приложни изследвания на биоресурсите към Университета в Джъдзян, Китай.

Шуай обяснява, че коприненият фиброин се произвежда чрез безопасни методи и е по-малко вероятно да предизвика отрицателни странични ефекти в сравнение с други естествени протеини или синтетични системи за доставка на лекарства.

“Много от предимствата му се дължат на неговата структура: той има здрав, стабилен бета-лист, който му позволява да действа по начин, по който другите протеини не могат, като например бавно освобождаване на лекарства, и му придава здравина и гъвкавост”, казва Мингинг Ян, също изследователка на биоресурсите в Университета в Джъдзян.

“Много носители на лекарства са като спринтьори - бързи, но с кратък живот. Коприненият фиброин пък е по-скоро маратонец, способен да спуска дозата на медикамента бавно и за дълъг период от време”, пояснява Шуай.

Ян описва копринения фиброин като

“хамелеон в света на материалите”

и казва, че неговата здравина и гъвкавост му дават огромно поле за приложение в медицината, като същевременно предлага по-добра безопасност и устойчивост от други материали.

“Скоростта на разграждане на копринения фиброин е като превключвател - можем да я регулираме според нуждите на лекарството - от дни до месеци. Това ниво на контрол е трудно да се намери при други протеинови капсули”, допълва Шуай.

Коприненият фиброин е изпробван през годините за лечението на различни части от човешкия организъм като изграждане на скелета за регенерация на костна тъкан и филми за роговични присадки. Малко продукти обаче са достигнали до пазара. Анализ от 2022 г. установява, че само 3% от 697 проучвания са преминали към клинични изпитания, а още по-малко са били пуснати в продажба. Едно от основните предизвикателства при разработката на биомедицински продукти от фиброин е променливостта на коприната. В Тайланд тя се произвежда предимно в малки семейни ферми в селските райони от копринени буби, които се отглеждат целогодишно. Промените в сезоните, климата и храненето обаче

може да доведат до малки разлики в пашкула

“Това не е толкова голям проблем за производството на копринени тъкани, но когато става въпрос за медицина, постоянството е от ключово значение”, казва Чуанбин Мао, професор по биомедицинско инженерство в Китайския университет в Хонконг.

“Трябва да се получи силно пречистен продукт за реални медицински приложения. Създаването на възпроизводими продукти, които са идентични от една партида до друга, е голямо предизвикателство. “Това е проблем, който EngineLife се опитва да реши, тъй като дори малки разлики във фуражите и климата могат да променят молекулното тегло на копринения протеин, което от своя страна променя скоростта на разграждане и времето за доставка на лекарствата”, казва Ратанаварапорн.

За да се опита да стандартизира качеството на копринения фиброин, EngineLife започва да експериментира с различни земеделски процеси и техники.

Те дори изследват почвата, която се използва за отглеждане на черничевите листа,

с които се хранят копринените буби. Компанията вече е въвела строги стандарти, включително специално изградени съоръжения за отглеждане на малките животинки, които контролират температурата и влажността, за да създадат стабилна среда през цялата година.

“Трябва да сме сигурни, че процесът на производство на коприна е възможно най-стабилен и последователен във всяка партида”, казва Ратанаварапорн.

Регулаторното одобрение е друга пречка за пускането на пазара на подобни иновации. EngineLife трябва да регистрира продуктите си в различни категории в тайландската Агенция за контрол на храните и лекарствата в зависимост от лекарството и начина на доставка, казва Ратанаварапорн и добавя: “Това е най-трудната стъпка за нас и отнема огромни средства и време”.

Понастоящем фермата на EngineLife произвежда около 25-30 килограма копринени пашкули годишно, от които могат да се получат един милион дози разтвор на копринен фиброин с медицинско качество. Въпреки това Ратанаварапорн отбелязва, че мощността на основната инсталация, в която се извлича фиброинът, е максимум 30 хил. дози медицински разтвор на копринен фиброин.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>