Коледа – време за ароматни свещи, но някои отделят отрови

07.12.2024 23:00 Александър Трайков
СНИМКА: ФРИЙПИК

Най-голямо безпокойство предизвикват продуктите с парафин

Идва времето на коледните аромати - канела, портокал, бисквитки и хвойна. Любителите на свещи вероятно са виждали, че някои марки предлагат варианти от соя или пчелен восък като естествени алтернативи на типичните восъчни продукти. Но дали обикновените свещи всъщност са вредни? И ако е така, колко по-добри са тези, които се продават като “по-здравословни” или “нетоксични”?

Опасенията относно безопасността на свещите се коренят в химичните реакции, които протичат при изгарянето им, както и в изкуствените аромати и оцветители, които допринасят за различните миризми.

Най-голямо безпокойство предизвикват свещите, произведени от парафин, който е евтин страничен продукт, получен при рафинирането на петрол. Той е най-използваният тип восък в световен мащаб според американската Национална асоциация на производителите на свещи.

“Няма консенсус сред учените дали парафиновите свещи са вредни

за здравето”, казва пулмологът д-р Собя Фарук, клинична асистентка в Медицинския колеж “Лернер” към клиниката в Кливланд.

Но рисковете могат да зависят и от различни фактори, включително вида и качеството на свещите, колко често и колко дълго се палят, въздушния поток в помещението, където горят, и здравословното състояние на тези, които ги ползват.

 “Когато изгаряте парафинова свещ, тя отделя летливи органични съединения (ЛОС) - газове, които лесно и бързо се разсейват във въздуха при стайна температура”, обяснява д-р Арифул Хаке, изследовател в болницата Ян'ан към Медицинския университет в Кунмин, Китай.

Според Американската асоциация по белодробни болести тези съединения често се отделят от бои, почистващи препарати, козметика, освежители за въздух, отработени газове от автомобили, уреди, изгарящи гориво, като газови печки, и др. Някои съединения са вредни сами по себе си, има такива, които правят реакция с други газове и образуват замърсители, след като попаднат във въздуха. Често от свещите се отделя толуен - прозрачна, безцветна изпаряваща се течност с характерна миризма, която се среща в суровия петрол.

“Той е регистриран като опасен от много агенции по света. Това е така, защото това вещество

е невротоксин, който води до замайване, главоболие

или други по-сериозни ефекти при продължителна експозиция”, казва д-р Хаке.

Бензенът, известен канцероген, също се отделя от парафиновите свещи. Дългосрочното излагане на този химикал е свързано с кръвни заболявания като левкемия. При вдишване той може да бъде и респираторен дразнител. Парафиновите свещи отделят и полициклични ароматни въглеводороди, които съдържат формалдехид - друг известен канцероген за хората.

“Голям брой проучвания са оценили емисиите на свещи в контролирани условия и са показали, че ползването им влошава качеството на въздуха и увеличава риска от инхалационно излагане на химикали. Това е много обезпокоително”, твърди д-р Сара Еванс, доцент по медицина на околната среда и науката за климата от университетската болница “Маунт Синай” в Ню Йорк.

В проучване още от април 2015 г. концентрацията на формалдехид, отделян от запалена свещ с аромат на ягода, възлиза на 2098 части на милиард, което далеч надхвърля диапазона от 0 до 400 части на милиард, който различни експерти считат за допустим. При запалена свещ с аромат на киви и пъпеш общата концентрация на емисиите е била фрапиращите 12 742 части на милиард.

Части на милиард (ppb) са единици за измерване количеството замърсител във вода, земя или въздух.

Свещите, произведени от соев и пчелен восък или стеарин (кокосово масло или животински мазнини), често се считат за по-здравословни. Но всичко, което се изгаря, отделя вредни частици или химикали, категорични са експертите. Само че според някои проучвания парафинът обикновено е по-замърсяващ.

Рискът от токсични емисии е по-голям, когато свещите са ароматизирани или боядисани.

“Това е така, защото изкуствените аромати също съдържат ЛОС, включително

фталати, които са свързани с проблеми в когнитивното развитие

и най-вече в способността да се учи, емоционалния контрол, затлъстяване, нарушено развитие на репродуктивната система и други", казва Еванс.

 Неароматизираните свещи в изследването от 2015 г. също са предизвикали притеснителни концентрации на токсини, но са имали сравнително много по-ниско количество от ароматизираните аналози.

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>