Юристът, който познава добре конституцията, има обаче какво да учи за парламентарните трикове

06.12.2024 23:00 Ана Михова

Шефката на 51-ото народно събрание Наталия Киселова обича да е в библиотеката и умее да общува. Но тръгна към депутатите с преподавателски тон

Много амбициозна, упорита и захване ли се с нещо, го довежда докрай. Работохолик. Човек може да я срещне в библитеката на университета, на представяне на книги и научни дискусии.

Така описва доц. Наталия Киселова нейна студентка от Юридическия факултет на Софийския университет, където новата шефка на Народното събрание преподава от 2005 г.

Има едва 25 дни стаж като депутат, но веднага щом зае председателското място, се зае да ръководи заседанието, сякаш го е правила години наред. Има самочувствие, защото нейната сила в научната сфера са именно конституционното право и избирателните права на гражданите. А

докторантурата ѝ е на тема парламентарен контрол

Всъщност, преди да я видят като депутат от левицата, хората бяха свикнали да обяснява като експерт как парламентът да излезе от поредната криза или сгазил ли е конституцията с някой закон.

Българските граждани със сигурност днес трябва да чуят три неща. Първо, има надежда и тази надежда е държавата да се върне в нормалното русло на управление. На второ място, пот и сълзи - няма да бъде лесно. Усилията трябва да си струват, защото българските граждани искат една държава, която да мисли за тях. Благодаря на всички - на тези, които ме подкрепиха, и на тези, които не ме подкрепиха. От днес нататък аз ще бъда председател на Народното събрание на всички и усилията трябва да си струват. Компромисите са въпрос, по който ще се обсъжда, но когато се вземе решение, то трябва да бъде спазвано.

С тези думи и опит за строг (преподавателски) тон се обърна новата председателка към депутатите. Избра да им говори права, макар че само от БСП аплодираха на крака избирането ѝ. И въпреки доброто познаване на процедурата треперенето в гласа издаде нейното вълнение.

Със сигурност доц. Киселова ще бъде председател със замах. Макар и да започна кариерата си на този пост с лек гаф. След дългите караници, предшестващи избора ѝ, в петък тя искаше набързо и без дебат да се гласуват зам.-председателите и секретарите на НС, да се формират групите, както и да се избере комисия за правилника. Беше бързо поправена от пленарната зала, че си има ред и трябва да се спази. И когато заместниците ѝ бяха избрани, до Киселова седна предшественичката ѝ от ГЕРБ Рая Назарян и подсказа, че с правилника следва да се занимаят другата седмица.

Наложена през последните години като юриста, който редовно анализира процедурите по връчването и връщането на мандатите, орязаните правомощия на президента и решенията на Конституциония съд, Киселова тепърва ще трябва да навлиза в парламентарните трикове.

Не може да ѝ се отрече, че е отзивчива и умее да общува. От първия ден на 51-ото НС бе забелязвана да разговаря с депутати от всякакви групи.

На “ти” е и с журналистите,

има много познати в медиите и винаги е готова да обясни поредния законодателен лабиринт.

Включването ѝ в листите на “БСП - Обединена левица”, макар и от гражданската квота, бе изненада. Това, че вече бе много популярна от тв екрана, вероятно ѝ помогна да събере над 2300 преференции в 23-и МИР в София. Впрочем това е единственият район в страната, от който левицата има двама народни представители. След като беше избрана за депутат, получи много поздравления в социалните мрежи.

Наталия Киселова е родена на 19 юни 1977 г. в Казанлък. Баща ѝ Васил е бивш общински съветник в родния ѝ град. Завършва местната хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий”, а през 2002 г. и право в Софийския университет. През следващите три години е редовен докторант в катедрата по конституционни въпроси, където работи до изборите.

През 2007 г. защитава докторската си дисертация, а през 2017 г. излиза монографията ѝ “Политическите права на гражданите”. Има и две специализации - в университета “Кеймбридж” и Московския държавен университет “Ломоносов”. Автор е на много публикации.

През годините е била експерт към постоянната комисия по въпросите на държавната администрация в НС, държавен експерт в Съвета по законодателство в Министерството на правосъдието, съветник и

секретар по правни въпроси на президента Росен Плевнелиев

Има по-малка сестра - Йовка, която е завършила журналистика, а сега преподава в родното им училище в Казанлък. Двете много си приличат, а вероятно са и почитателки на една и съща музика, защото във фейсбук може да се види, че са ходили заедно на концерт на “Ролинг Стоунс” в Прага.

През лятото на 2021 г., когато ИТН спечели изборите, името ѝ се завъртя в

скандала за плагиатство с номинирания от партията на Слави Трифонов за вътрешен министър -

адвокат Петър Илиев, колега на Киселова от катедрата по конституционно право. Твърденията бяха, че десетки страници от труда му “Компетенцията на Народното събрание”, издаден през 2015 г., са взети от дисертацията на доц. Киселова “Парламентарен контрол”. Срещу Илиев бяха подадени три сигнала за плагиатство в СУ. Оказа се, че съмнения е имало още през 2015 г.

Самата Киселова разказа, че щом получила книгата като подарък от Илиев, изразила смущение, провела два разговора с него, от които не била удовлетворена, но решила да продължи напред.

Тогава и тя беше упрекната, че не е вдигнала достатъчно шум, виждайки копирани цели свои абзаци. В крайна сметка Етичната комисия заключи, че в труда на Илиев е налице плагиатство, установили и буквално преписване - с грешките. Тръгна процедура за уволнение на Илиев, но той сам напусна СУ.

Тази година пък самата тя бе обвинена в плагиатство от неправителствената организация “Будни студенти”. Те твърдят, че Киселова е ползвала чужди материали за книгата си от 2017 г. “Политически права на българските граждани”, послучижила после за защита на доцентура.

Доцент Наталия Киселова обаче е един от експертите,

към които Конституционният съд често се обръща

за становища. Тя участваше активно и в дискусиите в комисията по конституционни въпроси, когато се приемаше шестата поправка м.г. Категорично изрази несъгласие с промените, особено за двойното гражданство на министрите и депутатите. Беше изненадана, че КС не ги отмени и запази “домовата книга” за служебен премиер. Вече като депутат заедно със своята парламентарна група внесе ново искане до съда да паднат.

Други от От страната и света

Пътищата в област Стара Загора са проходими при зимни условия

Пътната обстановка на територията на област Стара Загора е нормална, пътищата са проходими при зимни условия. Това съобщиха за БТА от Областното пътно управление. На прохода Шипка времето е облачно

Кола се блъсна в дърво на пътя Варна - Кичево

Кола катастрофира рано тази сутрин на пътя от Варна за село Кичево, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът е станал рано сутринта. Колата се е блъснала в дърво

Кирил Петков: Ще сформираме екип, който да следи всяко решение на правителството

Ще ги оценим по делата, имаме очаквания към новото правителство, които ще проследяваме. Искаме дефицитът в бюджета да е под 3% и харчовете на държавата да не надвишават 40% от икономиката

Станислав Балабанов: Това правителство трябва да решава проблемите на хората

"Не очаквам изненади. Пет пъти поред ГЕРБ е първа политическа сила. Нормално е хора с държавническо мислене да правят компромиси, защото проблемите чакат

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

>