Мандат под елхата, но надали и чудо по Коледа (Обзор, графика)

06.12.2024 22:00
Трима от избраните зам.-председатели на 51-ото НС не седнаха на трибуната за традиционната снимка на новото ръководство. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

След най-дългия избор на председател тръгват конституционната рулетка и приемането на бюджета, но за 40 дни новите 240 проиграха надеждата скоро да има редовно правителство

На 40-ия ден от изборите новите 240 депутати успяха да излъчат председател на 51-ото народно събрание.

Това означава, че има надежда бюджетът за догодина да бъде приет някъде между Коледа и Нова година, да влязат и малко други спешни закони (отделен въпрос е дали, кога и в каква крайна редакция).

И че най-сетне няма конституционна пречка да стартира процедурата с консултациите при президента и последващото връчване от Румен Радев на мандатите за съставяне на правителство.

Но надежда, че завъртането на рулетката ще донесе под елхата кабинет и ще отвори вратата за излизане на държавата от 4-годишната политическа криза, вече почти няма. Проиграха я новите 240 избраници за 40-те дни политически хазарт. Риалити, което наблюдаваха по телевизора все по-радикализиращите се избиратели.

За 25-те дни от старта на този парламент хората чуха и видяха грозни обиди, изнудвания, пазарлъци, отмятания, премятания, отлъчване на депутати, заплахи, гаври и какво ли още не.

Бе видимо, че всъщност се води нова предизборна кампания за следващ парламент от пленарната зала на още незаработилия настоящ. Макар единствен Делян Пеевски да назова това в прав текст и да заговори на своите “българи, роми, помаци и милети”, че “това нещо тук” (51-ото събрание) е свършило и отиваме на избори. И ако той ги спечели, ще поеме отговорност да е премиер.

(За обратите в 11-те опита за избор на председател виж в инфографиката)

След всичко, което си казаха, е трудно да се предположи как тези хора ще съставят управленско мнозинство. Още повече че през всички тези дни

фигурата за председател се мереше според това удобна ли е (и на кого) за бъдещ служебен премиер

Но все пак иде Рождество, целият свят се надява на чудо.

Впрочем изненадващо се оказа и избирането на Наталия Киселова за председател този петък. Залаганията на наблюдателите отлагаха развръзката за идната седмица. Изборът на юристката, постигнат след тежки пазарлъци, в крайна сметка закова на 600 часа безпрецедентно дълго проточилото се първо заседание на Народното събрание.

Как се стигна до него? Трудно, пак с компромис от страна на първата политическа сила, със запазена през зъби коалицонна цялост на втората и с много гняв от страна на опозицията. А

за БСП Дядо Мраз подрани

- от пета политическа сила се оказа управляваща парламента.

В петък, когато таблото за гласуване светна в зелено и показа 140 депутати за Киселова, дори на лицата в залата се изписа изненада. Преговорите им продължиха буквално минути преди избора, а заради изгубеното доверие между партиите стана ясно, че се съмняват едни в други дори когато са се разбрали уж окончателно. И въпреки шеговитото “Честито!”, което си разменяха в кулоарите след успешния избор,

всеки беше изгубил по нещо

ГЕРБ оттегли кандидатката си Рая Назарян, неколцината депутати на СДС гласуваха за историческия си враг БСП (без лидера им Румен Христов), “ДПС - Ново начало” прие да няма свои хора на ръководни функции, “Възраждане” за пореден път се оказа аутсайдер в парламента, ИТН загуби битката на балотажа и не можа да наложи доайена Силви Кирилов.

Все пак най-големият губещ отново е “Промяната”, която отрони двама от най-верните си депутати и отнесе критики и от ДБ, и от избирателите си, че потъпкват правото на хората си да гласуват по убеждения. А пукнатината между тях и ДБ все повече прилича на пропаст.

Все пак след мъчния избор на председател президентът Румен Радев ще завърти рулетката с мандатите и ще започнат консултациите при него за съставяне на правителство. Още в петък следобед

Радев и Киселова се срещнаха,

като според съобщението от “Дондуков” 2 инициативата за разговора е дошла от новоизбраната председателка.

Засега не става ясно кога ще стартират консултациите при държавния глава с парламентарните формации преди връчването на първия мандат. Но още в четвъртък Бойко Борисов заяви, че започва да търси управленско мнозинство, като все още държи на заявката си това да е кабинет с ПП-ДБ, БСП и ИТН.

Гласуването за Киселова е “податка за възможната коалиция”, която лидерът на ГЕРБ обяви, коментира убедено вчера лидерът на СДС Румен Христов.

Засега само при социалистите цари известна приповдигнатост от новата им главна роля на балансьор и парламентьор, извадил парламента от кризата. От ПП-ДБ продължават да слагат декларацията си като стена пред ГЕРБ за каквито и да е преговори, а след отпадането на Силви Кирилов (на два пъти останал на косъм от избиране за председател) ИТН започна с нападките.

Твърде е възможно Радев да реши да даде повече време на партиите за преговори

предвид това колко дълго им отне да изберат кой да седне най-отпред в парламента. Със сигурност покана за консултации преди връчването на първия мандат партиите няма как да получат преди вторник, тъй като президентът заминава за Париж. Румен Радев ще е сред десетките световни лидери начело с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за откриването на реновираната катедрала “Нотър дам”. Той заминава в събота и се прибира в понеделник.

Така най-вероятно само ГЕРБ ще намерят мандат под елхата до Нова година. Ако процедурата се забърза и ако предположим, че първият няма да е успешен, то вторият би трябвало да се връчи в третата седмица на декември. Много неуместен тайминг, защото означава да се върне - изпълнен или не, точно в дните около Бъдни вечер и Рождество.

Ако ПП-ДБ, на които се полага по конституция втората папка, успеят да я върнат с попълнени имена на президента, то това проектоправителство ще трябва да се гласува именно по празниците.

С отлагането на втория мандат за 2025 г. депутатите ще имат повече време и за приемането на бюджета за следващата година, който първо служебният кабинет трябва да внесе, а после партиите да внасят свои проекти, да спорят наново по тях в комисии (които тепърва ще създават), на първо четене в залата, после пак в комисии и в крайна сметка да го пренаписват по тъмно. С нетърпение го очакват учители, университетски преподаватели, военни и полиция, на които им е обещано увеличение на заплатите. И общините, разбира се, а и цялата държава. Бившият премиер акад. Николай Денков вече предупреди, че бюджетът трябва да се приеме до 5 януари.

Засега е ясно, че ще има извънредни заседания

след 40-те дни проточване на първото. Още за вторник Киселова насрочи такова, но то трябва да излъчи временна комисия за изработване на правилник на 51-ото НС. И когато после парламентът най-сетне заработи по същество, на масата ще се сложат най-спешните, но и най-спорни теми - бюджетът, Законът за съдебната власт и главния прокурор Борислав Сарафов и законите по плана за възстановяване.

Някои много държат и на бързи промени в Изборния кодекс и попълването на домовата книга с нов омбудсман и заместник-омбудсман, докато се чака произнасянето на Конституционния съд по домовата книга на Радев.

Избирането на обществен защитник вероятно ще е почти толкова мъчително, колкото беше и това на парламентарен шеф. Защото директно влиза в късата листа за нов служебен премиер, ако съдът не върне на президента правомощията сам да си го избира. Да не говорим колко ще се разбърка политическият кошер, ако пък КС се произнесе навреме по оспорването на изборите и вкара на банките и 9-а парламентарна сила.

Изобщо голямо очакване на коледни чудеса под елхата на политиците - едни са писали на магистрати, други чакат мандати, трети - пореден предсрочен вот. А избирателите им чакат да не им развалят поне поне празниците.

Други от От страната и света

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

Финансовият министър на САЩ: Доларът трябва да остане световната резервна валута

Доларът ще остане световната резервна валута, заяви вчера Скот Бесент, посочен да оглави министерството на финансите от Доналд Тръмп, като изложи визия за "нова икономическа златна ера"

>