Бургас обедини 18 общини в създаването на нов модел здравна грижа за децата от Югоизтока
- Специализирани центрове ще подобрят координацията между медицинските звена в 4 области
- Над 150 000 ще се лекуват в болницата "Св. Анастасия", тя ще отвори врати в края на 2025 г.
Млади лекари избират Бургас, привлечени от добрите условия и възможност за реализация. Местната власт е със специално отношение към медиците, решили да развиват здравеопазването в града.
За тези, които идват от вътрешността на страната или от чужбина, се строят допълнителни общински жилища,
а семейните медици могат да се възползват от детска градина с удължено работно време.
През юни 2025 г. предстои дипломиране на първите студенти по медицина от местния Факултет по медицина. Това за Бургас е повод за празнуване, защото тяхното дипломиране е символ на усилията на много хора и институции да обърнат тенденцията за липса на достатъчно и добри специалисти.
Факт е, че общинската администрация е основен двигател на промяната, като създава условия за работа на частните структури и най-вече като инвестира усилия и ресурси в развитие на публичното здравеопазване.
Затова общината определи в един от основните си документи - плана за интегрирано развитие от 2021 г., развитието на здравеопазването като основен приоритет, който да бъде реализиран чрез създаване на нов модел за интегрирани и достъпни здравни грижи с предвидени инвестиции във всички сфери на здравеопазването.
Една част от тях са насочени към профилактиката от най-ранна възраст, като възпитаниците на детските градини и училищата преминават през профилактични прегледи за общо физикално развитие и скрининг за основни групи заболявания – очни, гръбначни изкривявания, затлъстяване и други хранителни разстройства, а първокласниците могат да се включат в програмата "Със здрави зъбки в първи клас".
През 2025-а предстои да бъде разработен алгоритъм,
който да позволи с помощта на изкуствен интелект отчитането на данни от профилактичните прегледи и генериране на предложения за нови програми, които да отговарят на новопоявили се потребности.
В плановете е и закупуване на мобилен кабинет за профилактика за деца и за възрастни, чрез който да бъде възможно провеждане на профилактика не само в рамките на града, но и във всички останали населени места.
Профилактиката е насочена към децата и възрастните, а акцентът е върху най-възрастните, които трудно стигат до специалист.
За да е успешна програмата "Активни пенсионери", общината разчита основно на сдружението на младите лекари, които вече 2 г. провеждат прегледи в пенсионерските клубове.
Детското здраве е основен акцент за община Бургас, затова тя обедини още 18 общини от областите Бургас, Стара Загора, Сливен и Ямбол в общ проект за създаване на нов модел на интегрирана здравна грижа за децата от Югоизточния регион, финансиран по програма "Развитие на регионите".
Обсъждането на проекта започва преди 4 години
с идентифициране на проблемите и потребностите. Става ясно, че има недостиг на специалисти, а там, където има, са разпръснати неравномерно, липсва ефективна координация и комуникация между отделните звена в системата, което прави детското здравеопазване недостъпно и неефективно.
Така 18 общини, 9 болници – общински и държавни, 10 структури от извънболничната помощ, 3 неправителствени организации и 2 университета се обединяват в усилията си да реорганизират съществуващите ресурси, да ги надградят и така да се постигне по-добра медицинска грижа за децата.
В проекта е предвидено изграждане на два координационни центъра. Единият ще бъде в новоизграждащата се детска болница "Св. Анастасия" в Бургас, а другият – в Стара Загора.
Детската болница е основен акцент в проекта. Тя е голямата кауза на Бургас за създаване на нов тип лечебно заведение, фокусирано върху грижата за детето и неговото лечение.
Новата болница, която се очаква да бъде отворена до края на 2025 г., ще предлага най-съвременни здравни услуги, позволявайки на родителите да придружават децата си на всеки етап от приема и престоя им, създавайки приятелска, спокойна среда и подобрявайки медицинските грижи.
Болницата ще може да обслужва над 150 хил. деца в Югоизточна България, специализирани в 19 основни направления: кардиология, пулмология, ендокринология, хирургия и др.
Сградата ще разполага със 133 легла, както и със специално обособено детско спешно отделение.
Създаването на интегриран модел детска здравна грижа, както и на нова детска болница, която в перспектива ще бъде университетска клинична база за педиатрия на Факултета по медицина,
вече привлича голям интерес сред лекари и
медицински специалисти
Реализирането на идеята започна преди няколко години, а в момента болницата е в процес на ускорено строителство. Паралелно с това се набират екипите, а още в началото на 2025-а се очаква да пристигне първото медицинско оборудване от най-големите американски компании за медицинска техника и германската "Сименс".
Оборудването от последно поколение ще позволи оптимални решения при диагностика, консултиране и лечение на пациентите. Апаратурата е разработена от най-реномираните световни производители за педиатрични пациенти, отчитайки особеностите на детската анатомия.
Очаква се болницата да привлече на работа от 500 до 700 души медицински и немедицински персонал.
Това е първият проект за детска болница в България, който получава консултантска и финансова подкрепа от ЕИБ. Екип от банката, както и външни специалисти предоставиха на Бургас цялостно предпроектно проучване, включващо функционално планиране и предварителен архитектурен проект в съответствие с най-добрите практики и стандарти.
Съдействаха при подготовката на тръжна документация за строителството и оборудването, подкрепиха плановете да получи достъп до безвъзмездно финансиране от ЕС.
Наскоро общината спечели и проект, който надгражда педиатричното здравеопазване с телемедицина -
5G инфраструктура в 34 отдалечени селища, в които няма педиатри, ще бъде изградена
Европроектът бе спечелен заедно с университета "Проф. д-р Асен Златаров", Югоизточен дигитален иновационен хъб и голям мобилен оператор.
Ще бъде направена бърза връзка на отдалечените места в Югоизточна България с денонощната телефонна централа към детската болница. По проекта в 10 от селищата ще има стационарни центрове за здравно обслужване, а в останалите 24 чрез специализирани 5G "свързани" линейки ще се осъществяват дистанционни детски консултации, а при необходимост и спешна медицинска помощ.
Спечеленият проект ще позволи високоскоростна бърза обработка и анализиране на пациентски данни на децата в реално време, което ще подпомогне лекарите да вземат по-бързи и информирани решения.