Бургас е трети по чужди инвестиции
- Градът попада сред 7-те големи индустриални области, които създават 60% от добавена стойност в индустрията
- И Бургас, и останалите общини в областта традиционно са сред едрите получатели на европейски средства
Бургас е третата област в страната след столицата и област София по най-висок относителен обем на преките чужди инвестиции. Данните сочат, че на човек от населението тези инвестиции са 5500 евро - това показва последният доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) от серията "Регионални профили".
В какво точно се правят тези вложения, ориентир е фактът, че
увеличението е както в придобиването на
дълготрайни активи, така и изобщо в промишлеността
Това е нормално, като се има предвид силно развитият туризъм в областта и инвестициите в неговата материална база, а и наличието на голям промишлен производител, какъвто е рафинерията "Лукойл България".
Точно тези два кита, на които лежи местната икономика, я правят обаче силно зависима. Туризмът, който на практика спря по време на пандемията, допринесе твърде много и за увеличаването на безработицата, и за намаляването на заетостта и едва през 2024 г. може да се каже, че този сектор се е възстановил на нивата отпреди ковида.
От друга страна, както Бургас, така и повечето общини в областта традиционно са сред най-големите бенефициенти на европейски средства по оперативните програми.
През 2024 г. първенците в това отношение са Приморско, Созопол и Малко Търново.
В подкрепа на този факт е и обстоятелството, че Бургас е общината първенец по саниране на многофамилни жилищни блокове не само при приключилата вече Национална програма за повишаване на енергийната ефективност, която започна през 2016 г., но и в настоящата програма по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Докладът на ИПИ посочва, че
брутният вътрешен продукт на човек от населението в Бургас продължава да се увеличава,
въпреки че ръстът му е сравнително ограничен. Със стойност 19,5 хил. лв. той нарежда областта на 8-о място в страната. Заплатите също нарастват.
Средната месечна пенсия пък се увеличава до 872 лв. и остава значително по-висока от средната в страната, която е 784 лева. Подоходното неравенство в областта като цяло е ниско, по-ниско от средното за страната, а делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, намалява.
Бургас попада в групата на 7-те големи индустриални области, в които се създават 60% от добавената стойност в индустрията.
Средната производителност, т.е. добавената стойност в индустрията, разделена на броя на работните места, в Бургас е сред най-високите в страната.
Но сравнително високата производителност по принцип е характерна за тежките процесни компании и не е далеч от истината, че това се дължи на най-големия промишлен работодател в областта "Лукойл Нефтохим България".
В този сектор обаче трудно може да се очаква ръст на работните места и оттам положителна промяна на основните икономически индикатори.
Бургас държи да напредва и обръща внимание на сектори като мехатрониката и аутомотив сектора,
който основно създава нова индустриална заетост. Засега той е отговорен за 26,4% от индустриалната заетост в област Бургас и това е добър показател.
Любопитно е, че Бургас остава сред областите с най-високо ниво на местното данъчно облагане. Особено голяма е разликата с останалите части на страната при облагането на превозните средства и търговията на дребно.
Бургас е с най-високо облагане на превозните средства – средно 1,81 лв. на киловат мощност на превозното средство при средно 1,56 лв. за страната.
Созопол е пък общината с най-високи местни данъци както в областта, така и в страната. Сравнително високи са тези данъци и в останалите чисто туристически общини като Бургас, Поморие, Приморско. Но това не пречи
Бургас да продължава да бъде един от най-големите притегателни центрове за вътрешната миграция
в България. По принцип демографските показатели поставят областта в челната четворка след столицата, Сливен и Варна.
Коефициентът на естествен прираст на населението продължава да е отрицателен, но той е така и в цяла България, а в Бургас все пак е сред най-високите в страната – минус 5,3 промила, при средно минус 6,8 промила за България.
Но пък коефициентът на механичен прираст е вторият най-висок в страната след този в област Кърджали – 20,6 промила.
Делът на децата до 4-годишна възраст в Бургас е сходен със средния за страната, който е 4,4%, но делът на населението над 65 години остава сравнително по-нисък – 22,5% при 23,8% в страната.