700-годишен нож от Ряховец участва в националната изложба „Хроники от стомана"
Уникален нож, намерен при разкопките на крепостта Ряховец, участва в националната изложба „Хроники от стомана". Хладно оръжие от Българското средновековие", която се открива на 11 декември в Националния археологически музей, съобщиха от Историческия музей в Горна Оряховица.
Организатор на изложбата е Националният археологически институт с музей към БАН с подкрепата на Националната програма за научна инфраструктура ИНФРАМАТ и съдействието на БАН и Министерството на културата.
Експозицията ще представи мечове, саби и бойни ножове от VI до XVII век, съхранявани в България. Включени са артефакти, собственост на близо 20 музея в страната. Участват Регионални исторически музеи – Велико Търново, Видин, Враца, Добрич, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Русе, Силистра, Сливен, Търговище, Хасково, Шумен, както и музеите Дългопол, Етрополе, Попово, Правец, Чирпан, Панагюрище и АМ „Велики Преслав".
Ножът от Ряховец е открит през 2016 г. в ъгъла между северната и западната крепостни стени. Дължината му е 23 см. Изработен е от две части - дълго острие с къса дръжка и набит между тях преходник със сърцевидна форма, поставен чрез т. нар. ковашка заварка. Пластът, в който е намерена находката, е със сравнително малко битова керамика, по-голямата част от която се датира най-общо към ХІІ–ХІІІ в. На следващата година в близост е открит аналогичен по конструкция нож, но с по-малки размери.
Конструкцията на ножа е непозната в българските земи, поне в известните до момента публикации. Подобни оръжия има описани в рускоезичната научна литература. Смята се, че този тип ножове с гард е свързан както хронологически, така и териториално с номадските народи, обитаващи южноруските степи. Вероятно преминаването на татаро-монголите през Северна България през 1242 г. и опожаряването на значителна част от селищата по пътя им е причина ножът да се озове край крепостта Ряховец.
„Хроники от стомана" ще могат да се видят до края на септември 2025 г., като през това време се планира участие в големи национални и международни форуми. Изложбата ще бъде показана и по време на 47-та сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще е в София от 6 до 16 юли 2025 г.