Банките са предвидимият партньор на парите ни – стабилни и на линия 24/7 (Графика)
- Отдавна не са само трезор, а предлагат персонални продукти според клиента
- Вече всеки ги има дори в телефона си
- Готови са за еврото
Политически и икономически турбуленции в Европа и света, продължаваща повече от 2 години война в Украйна, напрежение в Близкия изток, избори през няколко месеца в България - така накратко може да се опише сложното време, в което живеем.
На този фон има един сектор, който остава стабилен - банковият. При липсата на достатъчно чужди инвестиции на практика банките са двигател на икономиката с кредитирането, което отпускат. И за бизнеса, и за домакинствата именно те са предвидимият партньор. Отдавна банките не са просто трезори за пари, а истински финансов “магазин”. Предлагат персонални продукти на клиентите, възможности за инвестиции, застраховане, консултации и още.
Бързината на плащанията падна от дни до секунди. Завършени бяха важни проекти, свързани с подготовката за влизането на България в еврозоната.
На практика 100% от клиентските банкови сметки в страната са достъпни за незабавни плащания в левове, които се изпълняват в рамките на 10 секунди 24 часа в денонощието, 365 дни в годината, отчитат от БНБ.
Всичко това върви успоредно със задържането на ниско оскъпяване на кредитирането въпреки вдигането на лихвите в Европа и САЩ. Доказателство за правилната посока за банките у нас е непрекъснатият приток на пари като депозити, чиято обща сума по последните данни на БНБ вече е над 135 милиарда лева. Това и е основната причина за ниските лихви - при потребителските заеми са под 10%, а при ипотеките не надхвърлят 3%.
Банковата система у нас остана добре капитализирана и ликвидна
През призмата на рисковете пред икономическото развитие това е коректив и буфер за балансирания растеж на финансовата система и икономиката като цяло - тази оценка дойде от подуправителя на БНБ Петър Чобанов. Стабилността в България е особено ценна, защото успява да се запази в условията на световни икономически притеснения. Активите на банковата система растат с около 4 млрд. лв. за тримесечие и не е изключено да достигнат 200 млрд. лева.
И тази година печалбата на банковата система ще надхвърли 3 млрд. лв. след рекордната 2023-а, когато бе 3,4 млрд. Според данните на БНБ в края на октомври положителният финансов резултат е стигнал 3 млрд. (Кои са банките в топ 10 по активи и печалба, виж инфографиката.).
Финансовите институции натрупаха стабилни приходи от кредитиране. За десетте месеца на годината са отчели доходност от лихви в размер на 4,615 млрд. лв. От такси и комисиони са дошли 1,328 млрд. лв. Прави впечатление и заделянето на по-големи провизии кредити тази година. Към края на октомври сумата е 515 млн. лв.
Успоредно с това банките през 2024-а започнаха и подготовката си за приемане на еврото в България. Това никак не е евтино - ще им струва около 500 млн. лв., показва оценка на банковата асоциация. Гарантирано е обаче, че те ще са готови за еврото още на 1 януари 2025 г.
Нагледна илюстрация на обема за подготовката направи наскоро главният касиер на БНБ Стефан Цветков. За да се осигури нормално парично обращение,
ще бъдат необходими 520 тона евробанкноти,
побиращи се в 25 тира, и 3600 тона евромонети, за които са нужни 181 тира, пресметна той. Процесът трябва да върви едновременно с изтеглянето на 642 тона български пари, които биха заели пространството на 5 футболни игрища. Зад тези любопитни цифри стоят инвестиции и огромна организация, тъй като с тях трябва да бъдат заредени банкомати и търговци, както и банкови и финансови институции без сътресения.
На банките се наложи и да
правят големи инвестиции в сигурност
Вложен е сериозен ресурс основно в дигиталната инфраструктура, за да гарантира едновременно бързина, удобство и сигурност, и то в условията на огромен ръст на киберзаплахите. Така става възможно всеки да има банка в телефона си.
От началото на следващата година банките ще трябва да спазват изискванията на Digital Operational Resilience Act - регламент, добил популярност като DORA. Целта е да се гарантира, че финансовият сектор в България ще запази и надгради устойчивостта си. В обхвата на DORA попадат всички компании, предоставящи финансови услуги. Това ще гарантира, че цифровите технологии, чрез които всички тези дружества оперират, са в състояние да устоят, да реагират и да се възстановят от всякакви видове смущения и заплахи.
Наред с това БНБ работи с европейските надзорни органи по сближаване на действията и прилагането на регулациите. Двойният контрол – от БНБ и ЕЦБ, създава допълнителни гаранции, че банките и другите финансови компании работят по евростандарти и са стабилни и ликвидни.
Предстоят промени заради изискванията на ESG за устойчива икономика. Заради тях на компаниите, които търсят финансиране, ще им се наложи да променят бизнес моделите си, за да отговорят на стандартите за екологичност, кръгова икономика, грижа за общностите и служителите си. И тук обаче банките вече са напреднали, а някои от години публикуват своите нефинансови отчети.