И ВАС постанови, че кметът на район "Искър" трябва да си ходи, не напуснал фирмата си в срок
Магистратите отхвърлиха искането на Ясен Русев да тълкуват понятието "търговска дейност"
Върховният административен съд остави в сила решението на Административния съд София-град (АССГ) и остави без уважение искането на кмета на столичния район "Искър" Ясен Русев за сезиране на Звеното за анализи и тълкувателна дейност за образуване на производство за противоречива съдебна практика.
Производството пред АССГ е образувано по жалба на "Коалиция ГЕРБ-СДС" срещу решение от 24 юни 2024 г. на Общинска избирателна комисия – Столична община (ОИК).
С него са предложени за гласуване решения за предсрочно обявяване на пълномощията на Русев за прекратени, но поради липса на квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите, ОИК е отхвърлила решениета.
С обжалваното пред настоящата инстанция съдебно решение АССГ е отменил решението на ОИК като незаконосъобразно и е върнал преписката на ОИК за ново произнасяне съобразно указанията на съда.
А те са следните. АССГ е приел, че от представените по делото доказателства се установява, че в едномесечния срок до 13 декември 2023 г. кметът Ясен Русев е напуснал като съдружник „Бийч Хъб" ООД.
Това обаче не се е случило по отношение на неговото участие в друго дружество - „3 ЕН 3" ООД. Там вместо да пристъпи към активно прекратяване на несъвместимостта, след избирането му за кмет на район „Искър" Русев е станал мажоритарен собственик в дружеството.
Първите действия в посока отстраняването на несъвместимостта били предприети на 26 януари 2024 г. тоест повече от два месеца от полагането на клетва като кмет на район „Искър".
Затова съдът е приел, че Русев не е изпълнил задължението си по закон, което е основание за предсрочно прекратяване на пълномощията му.
На следващо място законът съдържа още едно задължение на лицето избрано за кмет, а именно: писмено уведомяване на председателя на общинския съвет и общинската избирателна комисия за възникналата несъвместимост, което задължение съдът е приел също за неизпълнено от Русев.
Разпоредба от закона забранява на кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им.
Целта на разпоредбата е да предотврати всякакви възможности за възникване конфликт на интереси и злоупотреба с власт от страна на визираните в разпоредбата лица. Същата изключва съвместяване на функциите на кмет на община с извършване на търговска дейност и с представителни и управленчески права в търговски дружества. Изискването е строго формално, валидно е за целия период на мандата и е продиктувано от волята на законодателя да изключи всяка потенциална възможност за настъпване (възникване) на конфликт на интереси и злоупотреба със служебни права.
Върховните магистрати споделят изложените и обосновани изводи на АССГ и приемат, че при постановяване на съдебния акт не са допуснати цитираните в касационната жалба пороци, които да съставляват касационни основания за отмяна.
ВАС отхвърля и молбата на Ясен Русев за откриване на процедура за тълкуване на понятието„търговска дейност".
Искане за приемане на тълкувателно решение или тълкувателно постановление могат да правят председателите на ВКС и ВАС, главният прокурор, министърът на правосъдието, омбудсманът или председателят на Висшия адвокатски съвет.
Решението е окончателно.