Български медик пред Радио Китай: Използван правилно и точно, изкуственият интелект върши чудеса

05.12.2024 11:44 Радио Китай

Разговор за КМГ с д-р Христо Христов - един от най-известните български лекари в областта на ортопедията и травматологията, който споделя мнението си за необходимостта от засилване на сътрудничеството в областта на медицината между България и Китай, за обмена на лекари, а също дава и някои ценни идеи за организирането на различни съвместни инициативи между български и китайски колеги, съобщи Радио Китай. Разговорът е по повод юбилейната годишнина от дипломатическите отношения между двете страни и е свързан с постоянно нарастващия интерес на българската общественост към китайската медицина от една страна, а от друга – с нарастващата необходимост от повишаване на взаимодействието в областта на медицината между двете страни. Д-р Христо Христов е ортопед-травматолог с над 30-годишна практика като дълги години е работил в Националния републикански център за спешна медицина „Пирогов", а по-късно и като зав.отделение в други болници. В момента е лекар-консултант към различни лечебни заведения и има частна практика.

В. Д-р Христов, кажете моля мнението си за възможностите на китайската медицина и какво може тя да даде на българските лекари и на българските пациенти?

О. Китайските лекари, както и китайските представители на научните среди в областта на медицината са на едно от челните места в света. От друга страна, китайската медицина е една от най-бързо развиващите се и внедряващи най-нови технологии. Китайските медици използват все по- иновативни средства и методи за лечение, включително и изкуствен интелект в областта на медицината. А всички знаем, че използван правилно и точно, изкуственият интелект върши чудеса. Медицинската апаратура, която се произвежда в Китай също е на изключително високо равнище.

В. Какви са според Вас досегашните контакти в медицинския сектор между двете страни?

О. През последните години в България започнахме да внасяме медицинска апаратура от Китай, както и голяма част от консумативите, които използваме, например в областта на ортопедията и травматологията. Но това не е достатъчно, защото съществуват много неизползвани възможности. В тази връзка, смятам, че би било много полезно ако български лекари и инженерни специалисти имат възможност за обучение и обмяна на опит в Китай.

В. Вие споделихте, че имате конкретни идеи за по-полезно практическо сътрудничество между двете страни?

О. Моята идея е специализанти по медицина, от различни специалности, да получат възможност да специализират в Китай – в различни области и в различни болници. Те биха научили много от богатия опит на колегите си в Поднебесната империя, след което могат да принесат много от наученото и в България. Същото се отнася и за китайски лекари, които биха могли да дойдат в България, защото тук постоянно се забелязва нарастване интереса на българите към китайската медицина. Те биха могли също така да представят и различни продукти и средства, използвани в китайската традиционна медицина.

Като добър пример за начало на сътрудничеството мога да дам съвместния Център по китайска медицина в Панагюрище, който засега е единствен в България. Няколко български лекари бяха на обучение в Китай и това допринесе много за по-добрата реализация на замисъла за разкриването на този съвместен център.

От друга страна, България е страна, богата на лековити минерални извори, които могат да се използват за профилактика или лечение на различни ставни и дегенеративни заболявания, както и да помагат на пациенти, пострадали от травми и наранявания. В този смисъл, смятам, че можем заедно да работим за по-ефективното използване на тези изключителни природни дадености в различните части на България.

И още едно конкретно предложение: тъй като в моята специалност – ортопедията и травматологията, ние съвсем малко познаваме китайските продукти, които се използват като консумативи, предлагам да организираме в България - в столицата, или в някой от областните градове, тъй като имаме над 40 побратимени градове и области между двете страни, да организираме представяне на китайски продукти, използвани в областта на ортопедията и травматологията. Всички знаем, че в цял свят, постоянно расте броят на пострадали и жертви на различни инциденти, на пътно-транспортни произшествия и на други травматологични инциденти, като хиляди пациенти попадат в отделенията по травматология. Така както ние, българските лекари, които работим по тази специалност, така и обикновените хора, ще могат да се запознаят по-обстойно с най-съвременните и модерни средства и консумативи, метални конструкции, стави, които се използват в Китай в областта на травматологията, но също и с някои специфични техники и технологии, които са модерни и актуални в Китай.

В. Какво ще пожелаете по случай юбилейната 75-годишнина от установяване на българо-китайските дипломатически отношения?

О. Това са много години на добро сътрудничество, но не всичко е направено. Много бих искал да се увеличи обмена между български и китайски лекари и особено да се даде възможност на повече млади български лекари, които сега завършват медицина да специализират в Китай. Така те ще могат да се запознаят с най-новите методи и най-иновативните средства и техники, използвани в Китай, като след това могат да ги приложат след като се върнат в България и да разпространят успехите на Китай в тази област. Разбира се, пожеланията ми са за разширяване на сътрудничеството между България и Китай и в други области, тъй като ние можем много да научим от Китай!

Други от Докторе кажи

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

>