Внимание! Питиета с метанол в горещи ваканционни точки - 6-има туристи умряха
Британското външно министерство предупреждава, че алкохолът менте се предлага най-често в курорти в Азия, но са регистрирани случаи и в Турция и Гърция
Празничният период наближава и много хора поемат към екзотични дестинации, за които цял живот са мечтали. Някои даже вече го правят, за да избегнат струпването на много хора в горещите ваканционни точки по Коледа и Нова година.
Британското външно министерство обаче предупреди пътуващите до такива места да внимават с употребата на алкохол, след като шестима души в Лаос, сред тях и английска адвокатка, починаха от отравяне с метанол.
Оказа се, че всички те са били почерпени с безплатни шотове в популярен нощен клуб в туристическия град Ванг Виенг.
“Когато младата жена постъпи при нас, тя беше объркана и сънлива. Попитахме я какво е яла и пила точно, но тя не знаеше със сигурност”, казва пред “Таймс” доктор Яхер, който е лекувал една от австралийските жертви на отравянето в Лаос.
Медиците първоначално подозират, че 19-годишната Холи Боулс е консумирала твърде много храна с канабис, която е популярна сред посещаващите това място. Затова ѝ дават подсилваща инжекция и витамини. След 30 минути обаче тя получава припадък и изпада в кома. По същия начин завършва животът и на нейната приятелка, с която са пътували до Лаос. Сред починалите са още двама датчани и един американец.
Според британските власти смесването на метанол с алкохол, за да се увеличават печалбите, не e проблем само в Лаос, но и в туристически дестинации като Тайланд, Камбоджа, Коста Рика и Виетнам. С подобен проблем английски граждани са се сблъсквали и в Камбоджа, Турция и Гърция.
“Внимавайте много, ако ви се предлагат напитки, особено безплатно и без етикет, чиято миризма и вкус изглеждат съмнителни”, гласят указанията на британското външно министерство към пътуващите. Подобни предупреждения издадоха и властите в Австралия и Нова Зеландия.
Смята се, че
отравянията с метанол са най-разпространени в Азия,
но и в други части на света, в които разпоредбите за продажба на алкохол и правоприлагането им е по-слабо. Той е химикал, който по принцип се съдържа в течности за миене на автомобилни стъкла и в антифриза. Токсичен е и не е предназначен за човешка консумация. Тъй като обаче на външен вид и вкус прилича на алкохол, в по-бедни райони се използва за опиянение и повишаване на настроението.
Когато го пият, първоначално хората може да не осъзнаят, че нещо не е наред, особено ако преди това са се почерпили с друго. Симптомите на отравяне се появяват часове по-късно, когато тялото се опитва да го разгради.
“Метанолът
уврежда определени части на мозъка. Очите също са пряко засегнати и
може да причини слепота, която се среща при много хора, изложени на високи нива на химикала”, казва пред Би Би Си доктор Кристофър Морис, старши преподавател в Нюкасълския университет. Дали ще се стигне до кома и смърт, зависи от дозата, която сте погълнали, и как организмът се справя с нея. Както и при алкохола,
колкото по-малко е вашето тегло, толкова последиците са по-големи
Пет от шестте жертви в Лаос например са жени.
Много важно е и какво лечение ще бъде приложено през първите часове след отравянето, тъй като симптомите често са много неясни, докато човек не се разболеете наистина. Затова и много от пострадалите от пиене на метанол стигат до болница.
Английски експерти казват, че
някои случаи могат да бъдат лекувани с алкохол,
но това трябва да стане бързо.
“Съдържащият се в него етанол действа като конкурентен инхибитор, като до голяма степен предотвратява разграждането на метанола. Значително го забавя, позволявайки на тялото да го отделя чрез някои свои органи и пот”, обяснява професор Аластър Хей, експерт по токсикология от Университета в Лийдс.
По думите му обаче бързото получаване на лекарска помощ е от решаващо значение за шансовете за оцеляване. “Може да намалите всички последици, ако стигнете до болница достатъчно рано и лекарите в нея имат необходимите медикаменти. Можете да умрете от много малка част метанол и да оцелеете от доста голяма, ако получите правилното лечение”, допълва проф. Хей.
Алкохолът може да действа като антидот и да забави разграждането на метанола, но не се препоръчва да се прави самолечение с него. Най-добре е да се прилага чрез интравенозно вливане или просто чрез пиене в клинична среда под наблюдението на медицинско лице. На практика той дава на лекарите допълнително време, за да спасят живота на човек. Експертите казват, че понякога може
да се наложи пациентът да бъдат държан в пияно състояние в продължение на седмица
и под строг медицински контрол, за да се осигури правилната дозировка на алкохола, която да помогне за изчистване на метанола от тялото му.
Той сам по себе си не е токсичен за тялото, но когато започне да се разгражда от черния дроб, неговите химически компоненти започват да сеят хаос, увреждайки клетките и органите. Ако на този процес не се противодейства, може да доведе до трайно увреждане или смърт.