Задният план в битката за парламентарен шеф - между ПП и ДБ, както и че Борисов си говори с вторите (Обзор)
- Атанасов не стигна до балотаж
- И Борисов вече иска без шеф на НС да се обявят групи, за да се завъртят мандатите
Предизвестено и деветият опит за избор на председател на парламента се оказа ялов, но зад тази битка все по-ясно изплува друга - между “Продължаваме промяната” и “Демократична България”.
Още в началото на сагата с шефа на НС стана ясно, че партньорите са с различни позиции - “Промяната” подкрепят доайена от ИТН Силви Кирилов, а “Демократична България” ще го приеме за “технически” председател само ако бъдат оттеглени всички останали кандидати. В сряда обаче, при деветия напън за председател, стана ясно, че ДБ са се срещали с ГЕРБ, за да търсят мнозинство около Атанас Атанасов.
Срещата е била предната вечер, провела се е в парламента, присъствали само Ивайло Мирчев и Божидар Божанов от ДБ и хора от ГЕРБ.
Борисов не е бил там, защото се срещаше с актива на ГЕРБ в Стара Загора и Сливен. Но по същото време обяви пред “24 часа”, че е готов да не е премиер, ако се стигне до формулата ген. Атанасов начело на парламента, а кабинетът да е доминиран от ГЕРБ.
Снощи с Божанов и Мирчев разговарях да искаме почивка и да видим можем ли, не можем ли. Вие ме блъфирате сега с Атанасов, за да може Мартин (б.р - депутатът от ДБ Мартин Димитров) да излезе и да каже: “Бойко се сдружи с БСП”. Мартине, няма да мине, ти беше с вицепремиер при колегата Петков. Предложих всичко, отстъпих
Ивайло Мирчев веднага допълни със своята версия: Дойдохме с аргументи и считахме, че г-н Атанасов може да бъде изход от кризата, ако това, г-н Борисов, е наистина първият ви план. За съжаление, моето усещане е, че това не е първият ви план. Освен подкрепата за ген. Атанасов ние
сложихме на масата Закона за съдебната власт
Вчера включително Божидар го изпрати по имейла на вашите колеги. Вие ни се включихте вчера по телефона и това не ни е единственият разговор, вие ми звъняхте и преди това.
По телефона Борисов му обяснил, че държавата трябва да е управлявана. Мирчев се съгласил, но допълнил, че не може “голямото момче” да наднича зад рамото му.
Повече подробности за разговора си политиците не разкриха, но очевидно споразумение не е било постигнато, тъй като в сряда сутринта Борисов обяви, че пак ще подкрепи Наталия Киселова от БСП и в двете гласувания.
“Промяната” не само не са присъствали на срещата, но и по същото време Лена Бориславова отсече във фейсбук, че няма да водят срещи за управление с ГЕРБ и Борисов. А в сряда, след като стана ясно как партньорите им са си говорили с ГЕРБ, Кирил Петков коментира лаконично в кулоарите - не вярвал на Борисов, не се е срещал с него и критикува, че подобни срещи трябва да се водят само пред медиите.
Само лидерът на СДС Румен Христов отказва да подкрепи юристката от червената група. Всички останали депутати от ГЕРБ гласуваха за Киселова. Без подкрепата им ген. Атанасов не успя дори да стигне до балотаж. Остана трети с 56 гласа от своите и Алианса за права и свободи.
“Възраждане” пък първо се въздържаха при вота за Силви Кирилов и той получи по-малко гласове от Атанасов. Но последва прегласуване, на което те се поправиха и така го пратиха на поредния балотаж с Киселова. Там той взе 100 гласа, а тя - 88. На днешният 10-и опит вероятно пак ще има балотаж между двамата доценти - пенсионирания уролог и преподавателката по право.
На този фон Борисов припомни идеята отпреди две седмици, описана първо в “24 часа” - парламентарните групи да бъдат сформирани с изчитане на имената на членовете им от трибуната. И така без избран председател да може да се извърти връчването на мандатите и да се ходи на избори. Миналия месец Борисов отсече, че това не е възможно. Сега обаче двамата бивши шефове на Народното събрание от ГЕРБ Росен Желязков и Рая Назарян му го предложили. Идеята категорично подкрепя лидерът на “ДПС - Ново начало” Делян Пеевски:
Няма друг вариант, трябва да го осъзнаят,
да се изчетат групите, да мине рулетката и да се приключва
Иначе виждате какво става - пореден ден, за какво сме дошли тук да се излагаме пред хората. Даваме време за друг проект, който се готви.
Против са “Възраждане” - според тях това е бягство от отговорност и трябва да се следва парламентарната практика. По-рано същото обясни и Радостин Василев от МЕЧ.
Тъй като подобен казус досега не е имало в парламента, политици и юристи още не могат да се разберат нужно ли е всички групи да дадат съгласие, за да се пристъпи към такова решение.