Париж видя България през очите на Силви Вартан в 50 много лични снимки (Обзор)
Найден Тодоров награди певицата с най-високото отличие на Министерството на културата
Когато пристигнах във Франция, бях още малко дете, но оставих голяма част от сърцето си в България. Спомените ми от тогава винаги останаха живи в мен и точно те ми дадоха чувствителност и възможността по-късно да изразявам това, което чувствам, през музиката и моите песни.
С тези емоционални думи певицата Силви Вартан показа в Париж любимите си и свидни спомени от България. В 50 фотографии са запечатани моменти от различни години от завръщанията ѝ у нас. Събрани са в изложбата “Силви Вартан и нейната България”, която може да бъде разгледана в галерията на Българския културен институт в Париж.
На снимките могат да бъдат видени кадри от концертите на певицата, както и моменти от нейната дългогодишна дарителска и благотворителна дейност у нас. Има и много редки снимки от детството ѝ, както и семейни кадри със съпруга ѝ Тони Скоти, със сина и дъщеря ѝ – Давид и Дарина.
Изложбата бе открита във вторник вечерта, когато министърът на културата Найден Тодоров връчи на Силви Вартан най-високото отличие на институцията – “Златен век” – огърлие, за принос към българската култура.
“Скъпа Силви, ако ми позволите такова фамилиарно обръщение, защото за всички нас вие сте “любимата Силви”. Само мога да се опитам да си представя какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати. Свободата, както всички знаем, има цена. Не знам каква цена сте платили вие, но днес спокойно мога да кажа, че цената си е струвала. Франция ви припозна за своето златно момиче, светът ви припозна за любима певица, но вие никога не забравихте корените си”, каза министърът.
В изложбата са показани и два емблематични сценични костюма, които са предоставени от певицата. Единият е синята рокля от видеоклипа на един от най-големите ѝ хитове от 1964 г. La plus belle pour aller danser (пр. “Тази вечер аз съм хубава”), както и бялата ѝ туника с мотиви от български шевици, с която излиза на концерта при завръщането си след близо 40-годишно отсъствие от България през 1990 г.
“Не мисля, че има българин, който да не е плакал, когато през 1990 г., при първото си завръщане в България, изпяхте “Облаче ле бяло”. Всичката любов, всичката болка и всичката радост бяха събрани в тези безценни три минути, с които вие ни показахте, че големият артист е този, който има и голямо сърце”, каза още министърът на културата.
В експозицията са показани и видеоматериали като видеоклипове с изпълнения на сцена, части от интервюта, както и кадри от нейния първи български концерт, който тя често описва като едно от най-емоционалните изживявания в кариерата си.
Певицата е заминала за Франция на седемгодишна възраст и често в интервюта е разказвала спомените си как баба ѝ и дядо ѝ тичали след влака. Тази година, с 63-годишна кариера и не по-малко от 40 милиона продадени плочи, певицата се отказа от сцената.
“От вас през 1968-а французите научиха за красивата българска река Марица в една прекрасна песен, в която казвате: “Марица е моята река, както Сена е твоята. От първите ми години не ми остана нищо освен една кукла и една мелодия”. Останало ви е много повече – голямата ви любов към България”, каза министърът на певицата.
Изложбата е част от програмата, посветена на 80-годишния юбилей на Силви Вартан, която е организирана от Българския културен институт в Париж съвместно с фондация “Силви Вартан за България”. Може да бъде разгледана до 30 януари.