МОН спечели международен проект за дигиталното благополучие в училище
Министерството на образованието и науката ще е координатор на проект, свързан с дигиталното благополучие, който ще бъде финансиран по програма Еразъм+ с над 783 000 евро. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на годишната конференция на тема "Зелени технологии и устойчиво развитие в образованието и младежкия сектор: Възможности чрез „Еразъм+" и „Европейски корпус за солидарност", организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). Това съобщиха от пресцентъра на министерството на образованието и науката.
МОН ще работи в партньорство с още пет държави. По думите на министъра чрез този проект се поставят важни въпроси, свързани с навлизането на дигиталните технологии и изкуствения интелект – доколко и как трябва да се използват електронните устройства. Проектът ще даде възможност за създаване на цифрово образование и култура в училищата, като специален акцент ще безопасността, етиката и приобщаването, отговорно използване на технологиите, повишаване грамотността и медийната грамотност; значително намаляване на случаите на кибертормоз и др.
По време на конференцията, на която бяха отличени 35 проекта на детски градини, училища, университети, БАН и множество неправителствени организации, министър Цоков подчерта важната роля на ЦРЧР в управлението на средства от ЕС. Той отбеляза, че над 230 млн. евро са осигурени за последните четири години за индиректни политики, свързани с развитието на образованието и младежките дейности в България по програмата „Еразъм +" и Европейския корпус за солидарност. По думите му това са изключително важни инструменти на европейско и на национално ниво, защото в рамките на тези средства са одобрени няколко хиляди проекта, свързани с различни направления на съвременните образователни и младежки политики. Министър Цоков поздрави наградените проекти, които са по актуалната тема за зелените технологии, устойчивото развитие, но и са свързани с благополучието в образователната среда, със щастливото училище, с възможностите за прилагане на политиките на приобщаващото образование. Той подчерта, че благодарение на съвместната работа между образователни институции в страната, но и в чужбина, има пряк пренос на иновации.
Проф. Цоков подчерта и резултатите на Центъра през тази година, като посочи, че до момента са договорени 70 млн. евро. по „Еразъм+" и Корпуса за солидарност, като тези средства ще достигнат 95% от предоставените средства по програмата.
Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева се включи в церемонията по награждаването на 35-те проекта по време на конференцията. Тя връчи отличията на Българската академия на науките, Бургаския свободен университет, Американския университет в България и Тракийския университет. Митева награди още СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив, детска градина "Морска Звезда" в Бургас и ОУ „Христо Смирненски" в Раковски.
Участниците в днешната конференция бяха приветствани през видео връзка от Антоанета Ангелова-Кръстева, директор на ГД „Образование, младеж, спорт и култура" в ЕК. Сред официалните гости на форума бяха също зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов и Михаела Крумова, зам.-министър на околната среда и водите. Форумът бе приветстван от Николай Спасов, Изпълнителен директор на Центъра за развитие на човешките ресурси.