Къде стъпиха грешно политиците, за да са еднакво бедни 1/2 от пенсионерите

04.12.2024 15:20 Ангел Пеев*
Пенсионери в Градската градина в София СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Коефициентът за тежест на осигурителния стаж трябва да стане 1,35 за всички

Провокира ме публикацията в “24 часа” от 21 ноември, озаглавена “Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни”. Повдигнатият в нея въпрос и изнесените данни са много актуални и важни, особено сега, когато предстои да се обсъжда и приема бюджетът на страната за 2025 г.

Има обаче още нещо важно: несправедливото и нелогично решение за стойността на коефициента за тежест на осигурителния стаж, който се прилага при преизчислението на пенсиите от 25 декември 2022 г.

Прието бе той да е 1,35 за пенсионираните след 24.12. 2021 г., а за всички, пенсионирали се по-рано да е от 1 до 1,20 

според годината на пенсионирането.

За всички пенсионирали се преди 1.04.2009 г. коефициентът бе приет за равен на 1. Това е при всички други еднакви условия при пенсионирането на споменатите групи пенсионери (осигурителен стаж, индивидуален коефициент, осигурителен доход).

Акцентирам, че тук не става въпрос за разлика в получаваните пенсии от 1, 2 или 3%, или за еднократно изчисление на пенсията само за един месец. Става въпрос за

разлики в размера на пенсията от порядъка на 15-35% всеки месец

в продължение на години (досега вече почти 2 години, а не се знае докога ще продължи тази несправедливост).

Споменатите разлики в размера на пенсиите се увеличават при всяко ново увеличение след 25.12.2022 г. пропорционално на размера на увеличението.

Точно тази разлика в коефициента за тежест на осигурителния доход е една от главните причини за това днес половината пенсионери да са еднакво бедни. Вярно е, че с допълнително приетото решение за механично увеличение на така преизчислените пенсии съответно до размера на минималната или до получаваната към 24.12.2022 г. пенсия частично бе намален обхватът на несправедливостта. Но въпреки това тя остана валидна при много голям брой пенсионери.

Затова правя две предложения за решаване на проблема:

1. Хората, които са се пенсионирали по-рано, са по-силно ощетени от пенсиониралите се след тях, а най-силно ощетени са тези от групата на пенсионираните в периода до 1.04.2009 г. А това са най-възрастните пенсионери, защото при тях е приет коефициент, равен на 1.

Но така или иначе, ощетени са абсолютно всички, пенсионирали се преди 25.12.2021 г. А това

не е нито справедливо, нито е логично

Тогава вероятно това решение бе прието поради липса на средства в бюджета за 2022 г., а и от управляващите към онзи период се даваха обещания за ново преизчисление на пенсиите от 1.1.2023 г.

Така вместо увеличение в много случаи се стигна до намаление на размера на пенсиите, както и до получаването на много нови пенсии с размер под минималната. Като изход от създадената ситуация управляващите тогава решиха да увеличат механично всички преизчислени пенсии, които са съответно по-ниски от размера на получаваната в момента пенсия (като неотработена добавка), или от валидната към момента минимална пенсия (вместо социална добавка), до съответните по-високи стойности. А това неизбежно се получи при много голям брой от пенсионерите. Такова решение бе обяснимо и донякъде приемливо (макар че имаше възможност и за по-добри решения.)

Но за лош късмет на пенсионерите правителството бе свалено и това обещание остава неизпълнено и до днес. За голяма част от пенсионерите съществуващото положение (продължаващо вече 2 г. и неясно докога ще е в сила) излиза твърде солено, а за някои - неудържимо. То става все по-несправедливо с течение на времето и с всяко ново увеличение на пенсиите по швейцарското правило.

2. БСП многократно предлага да бъдат преизчислени всички пенсии с приемането на коефициент 1,35 за всички пенсионери, имаше подобни идеи и от други организации и експерти, но няма развитие по този въпрос. В медиите често се обсъжда

каква да е реформата в пенсионната система,

но този въпрос старателно се заобикаля. Така постъпват и известни специалисти - бивши и действащи министри, депутати, специалисти от НОИ и др. Преди увеличението на пенсиите от 1 юли 2024 г. по швейцарското правило се коментираше много дали увеличението да бъде 10, или 11%. За несправедливото ощетяване от 1% до 35% при голяма част от пенсионерите обаче се мълчи.

Затова предлагам отново въпросите, на които би трябвало да отговорят органите, решаващи проблемите в пенсионната система след 25.12.2022 г.

1. Защо се протака приемането на еднакъв коефициент за тежест на осигурителния стаж, равен на 1,35 за всички пенсионери?

2. Правени ли са изчисления за размера на необходимите допълнителни средства за бюджета, ако се приеме коефициентът 1,35 за всички пенсионери, като се вземат предвид две обстоятелства:

- механичното увеличение на част от изчислените пенсии съответно до размерите на минималната пенсия и на получаваната към 25.12.2022 г.;

- естественото намаление на броя на пенсионерите, пенсионирани до 25.12.2022 г., е най-голямо при групата на по-възрастните пенсионери.

3. Кога у нас преди 25.12 2022 г. при преизчисляването на пенсиите е прилаган различен коефициент за тежест на осигурителния стаж според годината на пенсионирането? Известно е, че при преизчислението на всички пенсии през 2021 г. за всички пенсионери бе приет еднакъв коефициент – 1,35!

4. Има ли страна в Европа, пък и в света, където се прилага подходът, приет при преизчислението от 25.12.2022 г.?

Изход може би има, ето как:

1. При приемането на бюджета за 2025 г. да се предвиди преизчисляване (считано от 1 януари) с коефициент за тежест на осигурителния стаж 1,35 на всички пенсии, при преизчислението на които от 25.12.2022 г. се прилага коефициент, по-малък от 1,35.

2. Ако по някакви основателни причини това предложение не може да се реализира, то нека при преизчисляването на размера на увеличението на всички пенсии от 1.07.2025 г. по швейцарското правило да се предвиди намаление на процента на увеличението за всички пенсионери, като се има предвид необходимата сума за увеличението по т.1. Разбира се, това е едно трудно и нежелано решение. Но все пак то е по-справедливо! Ако трудностите пред държавата трябва да се приемат от пенсионерите, то логично и справедливо е те да се приемат от всички пенсионери, а не само (и то в различна степен) - от една група от тях.

* Авторът е пенсионер от групата на пенсионираните преди 1 април 2009 г.

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>