Мозъчна стимулация може да помогне хора с увреждания на гръбначния мозък да ходят

03.12.2024 21:59
Лекар СНИМКА: Pixabay

Дълбока стимулация с електроди на определени области в мозъка може да помогне на някои хора с увреждания на гръбначния мозък да ходят, предаде АФП, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър медисин".

"Сега, когато видя стълбище само с няколко стъпала, знам, че мога да го изкача сам", казва Волфганг Йегер, един от двамата пациенти, участвали в първоначалното изпитване, във видео, публикувано в понеделник.

"Хубаво е да не разчиташ през цялото време на другите", допълва 54-годишният швейцарец, за когото изкачването и слизането на няколко стъпала не е било никакъв проблем след включването на устройството.

Електродите са поставени в определена област на мозъка и са свързани с устройство, имплантирано в гърдите му. Когато са включени, тези устройства изпращат електрически импулси към мозъка.

       

Експерименталната техника е предназначена за хора, страдащи от непълни увреждания на гръбначния мозък. При тях връзката между мозъка и гръбначния мозък не е напълно прекъсната и са способни на частично движение. 

Швейцарският екип, ръководил изследването, е известен с неотдавнашни постижения в използването на импланти в мозъка или гръбначния мозък, за да позволи на парализирани хора да ходят отново.

       Този път изследователите са искали да определят областта в мозъка, която има най-голямо участие във възстановяването на хора с увреждания на гръбначния мозък.

Използвайки техники за 3D изображения, за да картографират мозъчната активност на мишки с подобни увреждания, специалистите са създали своеобразен "мозъчен атлас". Те са установили, че търсеният регион се намира в латералния (страничен) хипоталамус, за който е известно, че регулира бодърстването, храненето или мотивацията. 

Група неврони в тази област изглежда участва във възстановяването на ходенето след увреждане на гръбначния мозък, казва пред АФП Грегоар Куртин, професор по неврология във Федералното политехническо училище в Лозана. 

Изследователите след това са се опитали да усилят сигнала от латералния хипоталамус чрез дълбока мозъчна стимулация - техника, често използвана при болестта на Паркинсон.

Направените тестове с плъхове и мишки са показали, че електрическата стимулация "незабавно" подобрява ходенето, според изследването.

Засега използването на този подход е ограничено. Все още са необходими допълнителни изследвания, а Грегоар Куртен предупреждава, че техниката няма да е ефективна за всички пациенти, пише БТА. 

Тъй като всичко зависи от стимулацията на мозъчния сигнал към гръбначния мозък, първоначалното му количеството играе роля. И макар дълбоката мозъчна стимулация вече да е по-широко разпространена, някои хора не се чувстват "комфортно" след подобна мозъчна интервенция, обяснява професорът.

Според изследователите в бъдеще най-добрият вариант за възстановяване от този тип увреждане може да е чрез стимулиране на латералния хипоталамус и гръбначния мозък.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>