В понеделник, удобния за депутата Тервел ден, този път адвокатското му кръвно отложи делото срещу биячите на Слави Ангелов
Политикът Георгиев се бори за бързо правосъдие с идея за непрекъсваемост на наказателния процес. Това обаче не важи за клиентите му в съдебната зала - на 17 март 2025 г. се навършват 5 години, в които се чака правосъдие за тримата, подсъдими за нападението над главния редактор на "168 часа"
На 17 март 2020 година зверски пред дома си бе пребит журналистът Слави Ангелов. Столичните криминалисти разкриха физическите нападатели, а на 23 април 2020 г. арестуваха тримата боксьори - близнаците Георги и Никола Асенови, и приятеля им Бисер Митрев.
В понеделник, 2 декември 2024 г., пледоариите по делото, което още е на първа инстанция и на финала, пак не започнаха, тъй като то бе отложено за пореден път.
Причината - както обикновено - е, че адвокатът на Бисер Митрев - Тервел Георгиев, е с високо кръвно. Има медицинско от пловдивски лекар. Това е градът, откъдето Тервел Георгиев бе избран за народен представител от листата на ГЕРБ на последните предсрочни парламентарни избори.
“24 часа” до днес не си позволи нито веднъж да опише адвокатската тактика
на Тервел Георгиев, за да не бъдем обвинени, че влияем на съда.
Правим го, защото като политик Тервел Георгиев се бори активно за реформа в съдебната система и бързо правосъдие, а в юридическите среди се обсъжда неговата идея за “ексклузивитет”. Какво означава това? Съдиите по едно наказателно дело да не бъдат разпределяни по други казуси, докато не се произнесат.
Очевидно обаче Тервел Георгиев се раздвоява в двете свои роли - на политик и адвокат.
Той поема защитата на Бисер Митрев от деня, в който той е арестуван, когато все още не е в политиката, а само съдружник в една кантора с Рая Назарян.
Влиза през софийските листи в предпоследния парламент, който е с рекордно кратък живот, а в края на октомври заема мястото на Радомир Чолаков в Пловдив, където е шеф на катедрата по наказателноправни науки на местния университет. (Виж политическата кариера на 48-годишния юрист по-долу)
В ролята си на народен представител той настоява делото “Слави Ангелов” да се гледа в понеделник, когато няма заседания на парламента. Съдът се съобразява стриктно с тази молба.
Въпреки това адвокат Георгиев е извинявал отсъствията си от процеса точно с ангажиментите си на народен представител, което е ставало причина за поредното отлагане на заседанията. Нито прокуратурата, нито съдебният състав, нито страната на пострадалия Слави Ангелов са били повод за бавенето на делото досега. Случвало се е само поради болнично лечение на съдебен заседател.
В понеделник, 2 декември 2024 г., в съдебната зала изненадващо се разбра, че адвокат Георгиев този път е болен и няма да се яви. А клиентът му Бисер Митрев настоява той задължително да присъства.
В сезона на грипа и настинките съдия Лилия Георгиева и прокурор Николай Попов също са с влошено здраве, но въпреки това идват, за да продължи процесът.
Подсъдимият Митрев представя болничен лист на своя защитник, чиято диагноза е хипертонично сърце
Митрев лично е пътувал до Пловдив, за да вземе документа от местния лекар Петър Атанасов. Той го е издал в петък - 29 ноември, когато е трябвало и е можело да бъде входиран в електронната система на съда, за да е ясно, че на 2 декември дело няма да има. Болничният е до 4 декември, сряда, и това може и да не е случайно. Тогава е насрочено заседание на парламента, на което за осми път ще се гласува за председател.
За разлика от съдебната зала Георгиев няма нито ден, пропуснат в пленарната на Народното събрание
Каква обаче е тактиката му в съдебната зала по делото срещу биячите на Слави Ангелов?
След като през април 2020 г. тримата бяха арестувани, прокуратурата приключи делото за по-малко от 8 месеца и го внесе в съда през декември 2020 г.
Вече 4 години то не може да приключи на първа инстанция. Заседанията често се отлагат още в началото на процеса. Тогава Георгиев е само преподавател в Пловдивския университет. При насрочване на всяко следващо заседание адвокатът гледа в тефтера си и информира съда, че на обсъжданата дата има лекции.
Неявяването му с различни оправдавания стана причина съдебният състав да назначи служебен защитник на клиента му. Митрев обаче държи адвокат Георгиев, който го защитава още при ареста му, да е в залата.
На изборите през юни т.г. Тервел Георгиев влиза в листата на ГЕРБ от 24-и МИР - София. Трети е след Рая Назарян и Христо Гаджев.
Така през лятото Тервел Георгиев се озова в 50-ото народно събрание, но продължава да се явява като адвокат на Бисер Митрев. Депутатите нямат право да управляват търговски фирми, но могат да преподават и да адвокатстват. Така Георгиев реално се труди на три адреса - в съда, в Пловдивския университет и като народен представител.
"24 часа" в сряда ще зададе следните въпроси към депутата от ГЕРБ Тервел Георгиев:
1. Като политик как бихте коментирали насилието срещу журналисти във връзка с тяхната работа?
2. Като политик какви промени бихте препоръчали за бързо правосъдие в България?
3. Като политик какви конкретни мерки трябва да се вземат срещу участниците в едно съдебно дело, които умишлено бяват процеса?
Политически актив: Скочи срещу “Възраждане” за забраната на гей пропагандата в училищата
Визитка на Тервел Георгиев, когато бе представен като част от юридическия екип на ГЕРБ, посочва 20-годишна адвокатска практика, както и години усилена работа за правосъдна и правна реформа. Не обичал политиката, но знае, че без нея няма и парламентарна република.
Още преди да стане депутат, Тервел Георгиев се явява като адвокат на ГЕРБ по дело срещу Бойко Рашков. През януари 2022 г. партия съди за 100 хил. лева вътрешния министър заради твърдения, че ГЕРБ били свързани с чували с пари за магистрала “Хемус”. 3 години по-късно - през април 2024 г., делото бе спряно по молба на двете страни.
Активът му като народен представител от юни до ноември 2024 г. е, че е подписал с други депутати от ГЕРБ един законопроект. Член е на две комисии - правната и по превенция и противодействие на корупцията. Участва и в комисията за разследване влиянието на Мартин Нотариуса и Пепи Еврото в съдебната система.
Георгиев публично се обяви срещу промените на “Възраждане” в образователния закон, с които бе забранена агитацията на нетрадиционна сексуална ориентация в училище. Той настояваше да се изясни понятието “пропаганда” и предупреди, че новите текстове ще влязат в колизия с вече прокарани промени.
През септември бе и един от противниците на идеята Бойко Рашков да оглави парламентарната комисия за контрол на службите.
“Няма съмнение, че доц. Рашков притежава висока юридическа компетентност. В качеството си на научен работник съответно съм запознат и с неговата научна дейност, тя притежава относително високо научно ниво”, отправи той комплимент към колегата си от ПП, който също е преподавател по право. Но веднага напомни, че арестът на Бойко Борисов бе признат за “абсолютно незаконен”. В крайна сметка Рашков така и не успя да оглави комисията.
Георгиев е радетел на декриминализиране на обидата и клеветата през изцяло нов Наказателен кодекс. Противозаконно държане на наркотици и на археологически обекти също по думите му не се отличават с висока степен на обществена опасност.