150 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на ФЖМК получиха своите дипломи

02.12.2024 14:30
Деканът на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова СНИМКА: ДЕСИСЛАВА КУЛЕЛИЕВА

Факултетът по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет (СУ) ''Св. Климент Охридски'' отбеляза днес своя полувековен юбилей с тържествена церемония по връчване на дипломите на абсолвентите, завършващи бакалавърските и магистърските програми по ''Журналистика'', ''Връзки с обществеността'', ''Книгоиздаване'' и ''Комуникационен мениджмънт''.

Тържественото дипломиране се състоя в Аулата на Софийския университет. На церемонията 150 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. получиха дипломите си за завършено висше образование.

“Скъпи колеги, вие получавате своите дипломи в годината, в която честваме половинвековния юбилей от създаването на Факултета по журналистика и масова комуникация като самостоятелно звено на Софийския университет, и в годината, когато нашата специалност “Връзки с обществеността‘‘ навършва 30 години от своето създаване. За академичната общност на Факултета годишнините са повод да погледнем с респект и удовлетворение назад към постиженията на десетките учени и преподаватели, на хилядите випускници на Факултета, които през изминалите вече повече от седем десетилетия допринасяха към авторитета на българското академично образование и държаха високо професионалните стандарти на журналистиката и медиите.’’Това каза в своето академично слово деканът на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова.

Тя припомни, че само преди седмица на академично тържество е била отдадена почит към пионерите на българската журналистика и към първоучителите, които не просто са поднасяли истината, но и са учили как тя да бъде намирана.

“Тази година отбелязваме 180 години българска журналистика. Родена преди 2 века и половина, след началото на периодиката в Европа, през 1844 година, чрез Фотиновото любословие, чрез Богоровите “Български орел‘‘ и “Цариградски вестник”, по-късно чрез първия български всекидневник “Секидневний новинар‘‘ на Павел Бобеков, с изданията на Раковски, Драган Цанков, Славейков, Тодор Бурмов, Каравелов, с опитната публицистика на Ботев. Историята на възрожденската ни журналистика дава едно усещане за “всичката България‘‘, чрез всички носители на българското слово, което не изчезва дори в най- мрачните векове на робството“, отбеляза проф. Вълканова.

Тя акцентира, че нравът и достойнството на професията изискват много повече от насърчаващи послания. Думите за ценности осиротяват, ако няма ценности и действия.

“Вярвам, че заедно, като просветена и авторитетна общност, ще сме достатъчно устойчиви, умни и смели да не допуснем завещанието “Никому в угода, никому напук‘‘ на Йосиф Хербст да остане заобикалян от днешната журналистика‘‘, се обърна деканът към дипломиращите се студенти.

“На първо място, спрете да вярвате на това, което непрекъснато се говори в публичното пространство, че непременно, на всяка цена, трябва веднага да бъдете успешни, че веднага можете да стигнете до мечтаните позиции. Зад всичко това стои много труд и себедоказване. Ако положите този труд и се докажете, бъдете сигурни, че със знанията, които сте получили, няма да има никакъв проблем във Вашето развитие като професионалисти’’, каза ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

В словото си той каза, че студентите трябва да са особено внимателни към това, което е представено като картина за света в мобилните им устройства, защото това е един друг поглед, други възприятия.

“Ако искате да сте успешни професионалисти, отворете сетивата си, и то всички. Ако отворите сетивата си и започнете да приемете истинските сигнали на този свят, това означава, че ще продължите да развивате умовете си, а не да приемате готови рецепции, по нечия воля – била тя човешка или волята на машината”, каза проф. Вълчев.

“Борете се за смисъла на думите, борете са за истинския свят и тогава ще бъдете истински професионалисти. Ако правите всичко това, не жалите сърцата си, успехът неименуемо ще дойде при Вас”, се обърна ректорът към завършващите.

Журналистът Светослав Иванов, който също е възпитаник на факултета, приветства дипломиращите се и сподели някой ценни съвети за бъдещата им професионална реализация.

Отличникът на випуска Неделина Колева от специалността “Комуникационен мениджмънт‘‘ също отправи поздрав към завършващите си колеги.

Церемонията завърши с връчване на дипломите на абсолвентите, някои от които бяха наградени със златни значки “Отличник на Софийския университет‘‘.

 

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>