Светофарите до моловете на зелен режим, за да отпушват кошмарния трафик

02.12.2024 07:59 Христо Николов
Около търговските центрове се предвижда специална организация на движението, за да се избегнат задръстванията.
Трябва да се внимава колко пъти на ден се паркират в моловете в столицата.

Светофарите край столичните молове ще светят по-дълго в зелено, за да отпушват кошмарния трафик по празниците. Това е една от мерките, които Столичната община набеляза още в началото на ноември в борба с хаоса и трафика. Около търговските центрове се предвижда специална организация на движението. Тя ще се задейства при нужда, а Столичната община работи за максимално добра координация между институциите. В Центъра за управление на трафика ще работят повече хора с удължено работно време, които да

наблюдават движението и да се намесват в работата на светофарите при най-натоварените кръстовища

Традиционно ноември и декември са едни от най-натоварените месеци в годината. Затова и столичани са призовани да използват градския транспорт, за да си спестят време и нерви.

Алтернатива са платените паркинги, чиято цена е между 5 и 10 лв. на час.

Изненадващо най-високата тарифа не е в София, а е определена от собственик на частен паркинг извън града – в местността Щъркелово гнездо по пътя за Самоков. Тя е на брега на язовир "Искър" и е посещавана много лятно време за отдих. Там е издигнат комплекс с ресторант. Ако не сте гост на комплекса, се плащат 10 лева на час, което със сигурност е рекорд за цяла България. Затова обичайна гледка лятно време тук са множеството коли, които са оставени от двете страни на пътя.

В София най-скъпият паркинг в центъра се

намира в хотел, 

където тарифата е 5 лева на час. Достъпът е напълно свободен, а паркингът има 139 места. И другите луксозни хотели в столицата вземат също скъпо за паркиране, най-масовата тарифа е 4 лева на час.

В самия център на София има и паркинги към големи магазини, които са поставили и по-високи тарифи от порядъка на 6 и дори 7 лева на час. Но при тях първите 60 минути от престоя са безплатни и се плаща, след като изтече това време. Така два часа престой излизат 7 лева, тоест е по 3,50 на час. На същия принцип работят и паркингите на моловете – времето, необходимо за пазаруване, не се таксува, но след това се плаща.

Цените обаче далеч не са еднакви. Най-скъпо излиза например в мол "София", независимо, че тарифата е само 1 лев за първия час и 2 лева за всеки следващ. Защото времето за безплатен престой е само 15 минути, които в натоварените дни отиват за маневриране в търсене на място.

В мол “Сердика” дават два часа за безплатен престой и след това плащате 2 лева за първия час отгоре и по 3 лева за всеки следващ.

В моловете, в които има кина, се дават бонуси - зрителите плащат един час престой, независимо че им се налага да оставят колата си за значително по-дълго време. Достатъчно е само да си маркират талончето на касата на киното като доказателство, че са го посетили.

Но в моловете трябва да се внимава колко пъти на ден паркирате

Системите са снабдени с фотоклетка, която снима регистрационния номер и го съхранява в продължение на 24 часа. Т.е. ако веднъж вече сте направили примерно 50 минути безплатен престой и се опитате да влезете в паркинга в рамките на същия ден, системата ще калкулира, че вече сте ползвали част от безплатните минути.

В София водачите трябва да са внимателни и със зоните за платено паркиране и особено със служебните абонаменти. Зелената и синята зона струват съответно 1 и 2 лева на час и не работят в неделя, т.е. тогава върху означените места може да се паркира безплатно. Ако намерите такова. Причината е, че в тях има 33 555 паркоместа, а Центърът за градска мобилност са продали 36 001 винетни стикера за жителите на тези зони.

Табелите за служебните абонаменти трябва да се четат внимателно

Защото на тях е указано в кои дни и кои часове са валидни, а те не са еднакви. В София има 1693 такива места. Служебният абонамент има четири режима на действие. В работни дни от 8,30 до 19,30 часа. Нощен режим - от 19,30 до 8,30 часа. Удължен дневен режим- от 19,30 до 23,30 ч, и разширен режим - в събота и неделя от 8,30 до 19,30 ч. Най-често служебният абонамент важи за работни дни от 8,30 до 19,30 часа. Но правилото изисква, ако спрете в събота на такова място, да пуснете есемес или да поставите талон за платено паркиране за синя или за зелена зона в зависимост от това къде точно се намира абонаментът. В противен случай получавате скоба на гумата и трябва да платите 36 лв. за освобождаването.

Из София е пълно и с частни паркинги, придобити от собствениците им по най-различни начини. Често се използват и незастроени все още парцели, примерно собственикът се бави със строежа и е решил да печели от мястото.

Такива паркинги, особено ако са в центъра на града, струват 3 лв. на час,

а се случва и да са по 4 лева.

Обикновено те са с малка площ и местата бързо свършват, рядко са асфалтирани, а влизането и излизането от тях е цяло изпитание, защото се намират из малките улички в центъра на града. Често се случва да не издават касови бележки и вдигането и свалянето на бариерата се прави на ръка от охраната им.

Отделно от това има някои обществени сгради, които притежават паркинги, макар и да са собственост на частни фирми. Например в НДК освен големия открит паркинг откъм булевард “Витоша”, тарифата на който е 3 лева на час, има и покрит и климатизиран откъм булевард “Фритьоф Нансен”. Тарифата е същата и макар да е пълен с коли, които паркират на абонаментен принцип, има достатъчно място за още. В плюс има и пешеходен излаз към ротондата пред централния вход на сградата.

Липсата на достатъчно места за паркиране и фактът, че десетилетия наред никой не изискваше новите строежи да имат достатъчно паркоместа за обитателите на сградата, направиха така, че

цените на гаражите са хвръкнали до небесата

Често те струват по-скъпо от жилищата, които обитават хората, на които са нужни тези гаражи, ако сравним площта и цената им.

“24 часа” откри наскоро такава жилищна сграда на много атрактивно място – до американското посолство. Тя е построена през 2008 г. и според обява за продажба на апартамент в нея той струва по 2593 евро на квадратен метър. Но в същата сграда се продава гараж 18 квадрата, като цената е по 3056 евро на квадратен метър.

Много хора, които са се ориентирали навреме да инвестират в купуването на гаражи, в момента печелят баснословни суми от даването им под наем. Рядко може да се види обява за месечен наем на гараж в София за под 200 лева, а ако е по-луксозен, цената стига и до 300 и дори 400 лева месечно.

Други от От страната и света

Боян Магдалинчев, ВСС: Забраната да избираме тримата големи може да се атакува пред КС

Не може конституционно установени правомощия да се ограничават със закон, добави той. Представляващият  ВСС Боян Магдалинчев е на мнение, че текстът от съдебния закон

Арестуваха син, държал 80-годишната си майка под ключ и я карал да стои с ръце на масата

49-годишен мъж от село Трайково е задържан за домашно насилие спрямо майка му. Сигнал е подаден на 14 януари в РУ Лом. Мъжът бил пиян и принуждавал 80-годишната си майка да изпълнява указанията му

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

>