Скокът на такса "Смет" в Пловдив е незаконосъобразен, отсече Каназирева
Липсват мотиви и аргументи за драстичното вдигане на такса "Смет" в Пловдив, категорична е бившата съветничка, ексдепутатка и бивш областен управител Дани Каназирева. Намерението на местната власт е налогът за граждани да се вдигне догодина от 1,8 промила на 2,6, за бизнеса – от 5,3 на 7,7 промила.
„За пореден път искам да обърна внимание на проблема, който съм посочвала на всяка една управа на Пловдив във връзка със справедливото определяне и начисляване на данъците и таксите в Пловдив, включително и за битови отпадъци. Законът за местните данъци и такси е ясен – в чл. 7 и 8 е казано как трябва да се определя такса, която се събира като налог от граждани и фирми. А именно: тя трябва да бъде икономически обоснована и аргументирана въз основа на всички разходи, които се калкулират в размера на таксата. Целта е да се възстановят разходите, да се създадат условия за разширяване на услугите и за повишение на тяхното качество, при което да се постига по-голяма справедливост при определянето на налога", посочи Каназирева.
Според нея в предложението на кмета и неговия екип има неяснота дали се възстановяват разходите или се надписват разходи, които на практика не се извършват, което е честа практика и води до това, че пловдивчани плащат много повече от колкото дължат за една или друга услуга. Освен това до този момент липсва информация дали Община Пловдив предвижда разширяване на услугите за почистването на града и повишаването на тяхното качество, което също е заложено в закона.
„При тази неяснота предложеното сериозно увеличение на налога с близо 50 % прави тази такса незаконосъобразна. Ако тя бъде гласувана по този начин от Общинския съвет, без мотиви и детайлен анализ на разходите, всеки с правен интерес може да обжалва решението и същото да бъде отменено от съда.", коментира Каназирева.
Тя даде пример с Варна и Бургас, където също се подготвя увеличение на такса смет, но в тези две общини налогът и при увеличението отново остава много по-нисък, отколкото в Пловдив, ако предложението на кмета се одобри от Общинския съвет.
„Вдигането на такса смет отново е удар срещу работещите хора, особено в малкия и средния бизнес – офиси, кантори, магазини, кафенета, ателиета, архитектурни бюра, които и без това са ощетени поради липсата на адекватна законодателна промяна за въвеждането на принципа „замърсителят плаща" и начисляване на таксата според количество изхвърлени отпадъци. Не може тези малки обекти или едно домакинство да бъдат сравнявани с бизнеса, който генерира много повече боклук. За увеличението на такса смет няма основание и на фона на препълнени на места контейнери, непометени улици и тротоари, а за миене на улици, не сме и чували. Преди взимане на решение трябва да се представи анализ с убедителни аргументи, че планираните разходи са реални, а нивото и качеството на услугите ще се повиши", коментират от "Съюз за Пловдив".
Тя даде още един пример с опита в Бургас, който би могъл да се приложи в Пловдив. При определянето на налога за юридически лица община Бургас разграничава размера на такса смет за офиси, за които ставката е по-ниска в сравнение с тази на големите производствени и търговски обекти.
„Това се прави отново с цел да има повече справедливост. Препоръчвам на Община Пловдив първо да аргументират искането за нов размер на налога, второ – да акцентират на справедливостта и трето – да намерят вариант, който обективно да защитава интересите на пловдивчани. Към момента с хвърленото във въздуха предложение това не е направено ", счита Дани Каназирева.