Двама “наши” смразиха ПП-ДБ и ги изравниха с “Възраждане” (Обзор)

28.11.2024 23:00 Павлета Давидова
Явор Божанков заяви, че няма как да подкрепи Силви Кирилов, тъй като не изглежда способен да води заседание, не са ясни и позициите му като потенциален кандидат за служебен премиер.
Даниел Лорер ще загуби поста си в ръководството на “Промяната”.
Делян Пеевски призова партиите да се разберат кога да са следващите избори.
Бойко Борисов подчерта, че от становището на КС зависи дали ще подпише декларацията на ПП-ДБ.
Петър Кънев

Лорер и Божанков били предупредени от "Промяната", че ще ги изключат, ако не гласуват за Силви Кирилов. ДБ обаче не дава

На 2 гласа от избирането си за шеф на парламента остана урологът доайен Силви Кирилов. Най-неочаквано това взриви вторите в парламента и двама от ПП-ДБ станаха “чужди” на своите.

След като цяла седмица упорстваха срещу компромиса на групата си да подкрепи Кирилов за “технически” шеф на НС, след вота си “против” при седмия пореден опит Даниел Лорер и Явор Божанков бяха отлъчени от “Промяната”.

Мълниеносно, минути след проваления избор на председател, от ПП обявиха, че по решение на изпълнителната ѝ комисия Лорер се изключва от партията и всичките ѝ органи. И поискаха оставките на него и Божанков (който не е партиен член) от парламентарната група.

Излизането им обаче би изравнило ПП-ДБ с групата на “Възраждане”, тоест прецедент две сили да са претендентки за втория мандат, когато раздаването им започне. Бойко Борисов вече декларира, че се отказва да е кандидат за премиер и ГЕРБ ще върне тутакси на президента папката с първия.

Ако наистина се изпадне в тази хипотеза, втората папка все пак се полага на ПП-ДБ, защото имат по-голям електорален вот от “Възраждане” на изборите на 27 октомври.

Засега обаче коалицията на вторите си остава втора

и в пълен състав от 37 депутати. Първо, защото групи де юре още не са конституирани и реално няма откъде да бъдат изключени. И второ, защото от “Демократична България” категорично възразиха срещу искането на партньорите си от ПП.

Първи го обяви във фейсбук депутатът от ДБ Ивайло Мирчев.

“Стоя твърдо зад правото на Явор Божанков и Даниел Лорер на различен вот от останалите колеги в ПП-ДБ. Те са част от парламентарната група към този момент. Точка. Имали сме разногласия по теми, но правото на свободен вот е висша ценност за ДБ”, написа в мрежата и колежката му Елисавета Белобрадова.

А преди да се стигне до тази вътрешнокоалиционна драма, именно ДБ направиха в четвъртък най-големия си компромис дотук - обявиха, че еднократно ще подкрепят Силви Кирилов, за да тръгне парламентът. И на 18-ия ден от старта на 51-ото НС балотажът за негов шеф изправи един срещу друг най-възрастния и кандидатката на ГЕРБ Рая Назарян. След компромиса на ДБ зад човека на ИТН застанаха 118 депутати.

Явор Божанков обаче бе против, а Даниел Лорер, който е от основателите на “Промяната”, се въздържа. Точно техните два гласа се оказаха прътът в избора на Кирилов. При гласували общо 238 души председателят щеше да е избран със 120.

“Лорер и Божанков, цяла България вас двамата чака!

Не знам кой избира, Божанков или Лорер, стигнали сме до тази ситуация, моля ви да прегласуваме и да постъпите с разум”, скочи на трибуната Станислав Балабанов от ИТН, който иначе не пести обиди по адрес на Божанков в опита си да накара двамата да размислят.

Последвалото гласуване обаче намали с един гласовете за Кирилов - този на Надежда Йорданова от ДБ бе отчетен като "против". После тя обясни, че било грешка.

Тезата на Кирил Петков и останалите от ПП е, че само отпушване на парламента ще позволи да се спре изборът на Борислав Сарафов за 7-годишен мандат като главен прокурор. Закон, с който да се стопира процедурата във ВСС, е залегнал в прословутата им декларация. (Виж по темата долу.) Опит да се осуети изборът на Сарафов бе и мотивът на Божидар Божанов да обяви "еднократна подкрепа" от ДБ за Силви Кирилов.

"Груба, трудно поправима и трудно простима грешка" нарече гласуването на ПП-ДБ евродепутатът Радан Кънев.В моите очи - и много трудно простима. Това написа евродепутатът от ЕНП Радан Кънев.

Двамата депутати са знаели какво ще последва след вота им "в полза на Делян Пеевски", съобщи привечер пък акад. Николай Денков. "И Божанков, и Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха", обясни той във фейсбук.

Сред бранителите им пък се оказа и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Иронично определи изключването им като антисемитски и анти-ЛГБТИ акт и се закани да сезира Комисията за защита от дискриминация.

И докато изключването на двамата, което ще изравни ПП-ДБ и "Възраждане" - по 35 депути, не е сигурно, натрупаното напрежение между партньорите в коалицията е все по-видимо. Разцепване вече категорично ще ги прати след групата на Костадинов, това е и основната причина да пазят целостта си до края на 51-ия парламент, когато и да настъпи той. Но драмата с Божанков и Лорер намалява тежестта на "Промяната" в ПГ до 17 депутати.

Друг бе възможният авариен изход според "Демократична България" -

по 7 души от БСП, ГЕРБ и ДБ символично да гласуват за "техническия"

председател Кирилов. Те отправили предложението си до останалите групи, разкри Йордан Иванов. То било отхвърлено.

Неофициални сондажи били направени и около фигурата на друг доайен - депутата от левицата Петър Кънев. На няколко пъти през деня депутатите излизаха в почивки за консултации и това първоначално вдъхна оптимизъм, че развръзка ще има. И този изход обаче се оказал затворен. (Виж още долу.)

"Трябва да се търси решение как да тръгне работата, не да губим времето на хората да гледат този срам. Хубаво е

партиите да седнат и да се разберат кога

са изборите", обобщи ситуацията Делян Пеевски. Според него с "това вътре", т.е. с 51-ия парламент, е свършено. Евентуално имало шанс само за проруско правителство, на което "Ново начало" ще е опозиция. Според Пеевски тези, които го замислят, и"си чакат кума - не могат да се разберат и чакат той да им каже". И посъветва да се види "кой каца на летището днес". В четвъртък от визитата си в Сингапур и Виетнам се завърна президентът.

ГЕРБ попита КС може ли да се възпре този ВСС

Ще разговаряме с ПП-ДБ по тяхната декларация, това може да е част от коалиционно споразумение, но искаме да сме сигурни, че те са конституционно съобразни. С конституцията направихме фалстарт и това доведе до разочарования след 10 години разговори за съдебна реформа. Искаме ефективност, а не политиканстване.

Така бившият парламентарен шеф Росен Желязков обяви внасянето от името на ГЕРБ на искане за тълкуване в Конституционния съд по 3 въпроса: продължават ли да изпълняват правомощията си членовете на ВСС с изтекъл мандат; допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия да бъдат ограничавани; прилага ли се параграф 23 от конституцията, който не беше обявен за противоконституционен, но препраща към нейни разпоредби, които са обявени за такива. Този параграф казва, че до избирането на съответните съвети ВСС продължава да изпълнява своите правомощия, но без възможността да избира тримата големи в съдебната власт.

“Искаме Конституционният съд да се произнесе не по конкретен казус, но по определени разпоредби”, обясни още Желязков в сряда. Ден по-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще питат КС по декларацията, която от “Промяната” и ДБ от старта на 51-ия парламент поставят като условие изобщо да се водят разговори - за стопиране на избора на нов главен прокурор от ВСС заради изтеклия мандат на съдебните кадровици, както и за изолиране на ДПС начело с Делян Пеевски от всички ръководни постове в НС.

“Изпълняваме предизборно обещание на колегите от ПП-ДБ - преди повече от 40 дни те обещаха да внесат такова искане. Вчера казаха, че техните експерти още го пишат. И понеже ние сме експерти, вместо за 40 дни подготвихме искането за 4 часа. Питането ни е в името на правната сигурност и в името на върховенството на правото”, добави депутатът Георги Георгиев. По-късно през деня от КС обявиха, че е образувано дело, а решението ще пише Десислава Атанасова, бивш шеф на групата на ГЕРБ. По подобно питане - за изтеклия мандат на Инспектората към ВСС, КС преди време реши, че органът продължава да изпълнява задълженията си.

За т.нар. санитарен кордон ГЕРБ ще внесе днес отделно питане - може ли да се ограничават правомощията на депутатите.

На фона на спокойния тон на юриста Желязков при внасянето на питането Бойко Борисов избухна по адрес на ПП-ДБ. Гледал сутринта интервю на Николай Денков “и истински съжалих, че съм го правил премиер”, заяви той. Най-възмутен бе от коментара на академика, че само на Борисов не трябвало да се благодари за Шенген. Точно неговото “перчене” пред австрийците забави пълноправното ни членство, обясни Борисов.

Оценката на Денков “потвърждава тезата, че с ПП-ДБ трудно може да се говори за каквото и да е”, отсече лидерът на ГЕРБ. Шанс за коалиция не вижда.

Алтернативата: Петър Кънев, уважаван 11 мандата, за да свърши тоталният блокаж

(Не)възможната развръзка на тоталния блокаж на парламента все още може да се окаже напълно различна от издиганите досега кандидати, с които процедурата вече 6 пъти се провали. Петър Кънев - един от ветераните в НС, преживял 11 мандата, може да се окаже най-приемливата фигура, за да свърши тази мъка, убедени са опитни политици от няколко партийни централи.

Още в сряда вечерта, точно 30 дни след изборите, вариантът обикаляше за неофицално съгласуване и печелеше все повече поддръжници. Но какво точно се обърка в четвъртък по обед, когато БСП така и не оттегли кандидатката си доц. Наталия Киселова, не бе изговорено от никого.

Каква е възможността 70-годишният ляв депутат, който не е партиен член, оглавявал е много пъти икономическата комисия при различни мнозинства и се ползва с уважението на всички колеги, да успее да събере гласовете? Основната съпротива очаквано идвала от ИТН, чийто кандидат е Силви Кирилов, но недокрай убедени останали и отделни депутати от ГЕРБ. Дали и за народното представителство утрото е по-мъдро от вечерта, ще стане ясно днес.

Други от От страната и света

Николай Денков: Нямам никакво съмнение, че ще има огромен натиск върху министри

„Нямам никакво съмнение, че ще има огромен натиск върху министри. Имате лидер на партия като Борисов отстрани, Пеевски също е много настоятелен. Тези министри ще бъдат подложени на натиск от лидерите

В ЦИК жребии за номерата на партиите за частичните избори за кметове на 16 февруари

До предсрочния вот се стигна в няколко малки населени места в страната В петък в Централната избирателна комисия ще се проведе жребий за поредните номера в бюлетината на партиите и коалициите

"Бих жена си, но не съм я убил", въпреки че е мъртва: Стилиян ще лежи 19 г. заради "извънмерна" жестокост

Апелативният съд увеличи наказанието му с 2 г., защото удрял и сина ѝ, но и множество пъти агресирал срещу Даниела Доцева  Веднъж я пробол с нож, а пред 112 от страх тя казала

Станислав Балабанов: Направихме огромен компромис, за да тръгне държавата в някаква посока

"Направихме огромен компромис, за да тръгне държавата в някаква посока", това каза депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов в предаването "Здравей, България" по Нова тв

Заради ремонти може да има прекъсване на тока във Врачанска област

Поради ремонтни дейности в съоръжение на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) са възможни смущения в електрозахранването в някои населени места от общините в област Враца

>