Водата поскъпва от 1 януари 2025 г. в 24 области, други четири ще плащат по-малко

28.11.2024 22:30 Марияна Бойкова
Язовир "Искър" осигурява водата на софиянци.
Комисията за енергийно и водно регулиране в четвъртък проведе маратон от заседания. Първото беше за цената на газа, следваха за цената на водата.
Веселин Синабов, изпълнителен директор на "Булгаргаз".

255 430 души обаче продължават да са на режим

От 1 януари 2025 г. водата в 24 области поскъпва, а в четири поевтинява. Увеличението е от 0,8 до над 19 на сто. Това стана ясно по време на последователно проведените открито заседание за цените на ВиК услугите през следващата година и на обществено обсъждане в четвъртък в Комисията за енергийно и водно регулиране. (Как се променят цените, виж таблицата).

Най-голямо е поскъпването в Сливен - 19,2%, и кубик ще струва 4,651 лв. Но

най-много ще плащат за вода

в Разград, където цената ще е 6,228 лв.,

въпреки че увеличението е с 2,1 на сто. Втората област по скъпотия е Силистра - 6,125 лв., поскъпването е с 5,7 на сто.

В София водата ще струва с 4,3 на сто повече, а цената за софиянци ще бъде 3,674 лв. за кубик с ДДС. Това е второто увеличение за една година, защото бизнеспланът на “Софийска вода” беше приет през 2024 г., а от октомври цената беше вдигната с 20%.

В рамките между 5 и 6 лн. е кубикът в Бургас, Варна, Монтана, Шумен, Ямбол, Смолян, Русе.

Експертите на комисията са изчислили намаления за Ловеч (0,9 на сто), Хасково (6,2%), Кърджали (1,2 на сто) и най-много в Добрич (15,4%). Представителят на КНСБ Пламен Димитров се обяви против намалението на цената и го обвърза със заплатите във водния сектор.

Една от най-коментираните теми по време на откритото заседания беше поскъпването в условията на водна криза и на 255 430 души в над 75 общини, които страдат от безводие.

Онлайн се включиха председателят на общинския съвет в Шумен Ася Аспарухова и кметът Христо Христов. Аспарухова заяви, че

за два дни са събрани 3500 подписа против

поскъпването на водата

при сегашното ѝ качество, като те подкрепят становището на общинския съвет и кмета. В областта увеличението е с 9,1 на сто, а кубик ще струва 5,977 лв. Христов акцентира на качеството на водата и заяви, че тя е с цвят на мебелите в кабинета му. Няма да оставим нещата така, заяви още той.

Акцент в обсъждането бяха и водоснабдяването на Ловеч и Плевен и забавянето в строежа на язовир “Черни Осъм”. Той все е на дневен ред от десетилетия, а няма технически проект и ще са нужни поне 10 години, дори изграждането да започне сега, пресметна председателят на КЕВР Иван Иванов.

Представител на омбудсмана попита каква е ползата от увеличението на цените, след като загубите в последните 7 години продължават да се движат в рамките на 60%. 

Липсата на водомери при водоизточниците в над 50 на сто от ВиК дружествата е друг дългогодишен проблем, който изкривява загубите на вода, тъй като количествата се отчитат на база на разрешителното за водовземане.

Припомнено беше, че в първия вариант на плана за възстановяване е имало проект за поставяне на водомери, но никой не го припознал и той отпаднал.

Ивайло Касчиев - шеф на дирекцията за ВиК сектора в КЕВР, заяви, че проблемите в Шумен са затлачени в годините, и спомена, че договорът между асоциацията по ВиК и оператора може да се развали. Все ще се намери държавен оператор, който да се справя по-добре, смята той.

По повод скъпата вода в Разград той припомни, че водоснабдителната система с 10 помпени станции е построена, за да захранва Разград, Търговище и Шумен. Поддържането ѝ сега само от Разград води до високите разходи.

Той стриктно очерта правомощията на КЕВР при инвестициите в мрежата. В бизнесплановете на дружествата

по години са определени вложенията

и регулаторът следи дали са изпълнени

Преглед се прави на третата и на петата година. Ако не са вложени предвидените пари, то цената на водата се намалява.

Пред журналисти Касчиев обясни още, че поскъпването всяка година отразява инфлацията и инвестициите в подобряване на качеството.

Иван Иванов припомни, че Комисията за енергийно и водно регулиране определя пределни цени, тоест прага, който дружествата не могат да надвишават. Но цените могат да бъдат и по-ниски, ако е лошо качеството или собственикът прецени.  

Газът нагоре с 11% за декември

Природният газ през декември ще поскъпне с 11% и ще струва към 76 лв. за мегаватчас. Такава цена очаква шефът на “Булгаргаз” Веселин Синабов, заяви той на откритото заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране в четвъртък. За ноември тя е 68,69 лв. за мегаватчас.

Новата цена е само с 2 лева по-висока от първоначално предложената от дружеството - 74 лева. Увеличението се дължи на ръста на котировките на нидерландската борса TTF с 20% и на повишените искания за доставки. Въпреки това у нас цената остава по-конкурентна, тъй като е с около 10 лева по-ниска от индекса на TTF. Поскъпването на газа на европейските пазари е заради ниските температури, спирането на доставките от “Газпром” за OMV и включването на Газпромбанк в санкционния списък на САЩ.

Синабов посочи, че дневният индекс TTF е нараснал с около 20 процента, а средномесечният, по който се формира цената на газа за “Булгаргаз”, е увеличен с около 10 процента. Освен това заявките от газоразпределителни дружества също са се увеличили.

Председателят на КЕВР Иван Иванов съобщи, че индексът днес е 47 евро за мегаватчас и отбеляза, че благодарение на дългосрочния договор с Азербайджан у нас има голямо предимство в цените на природния газ. Окончателно решение ще се вземе на 1 декември.

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

>